forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta cu incarcatura glicemica (http://forum.slabute.ro/dieta-incarcatura-glicemica/)
-   -   Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica (http://forum.slabute.ro/dieta-incarcatura-glicemica/gasca-slabutelor-tin-dieta-incarcatura-glicemica-6554.html)

huskygirl19 14 oct 2010 15:51:02

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 366073)
Are 6.99:D am calculat eu, ca avea 233 gr, dar l am luat cu o ora inainte de pranz, poate s au mai absorbit "consumat" sau ce s o intampla cu ele :)) vreun punct, doua pana la pranz :))

Grepfruitul are IG 25 si Carbo 11...Adica GL/100g 2.75 adica...6.4075 pt 233 g :D deci tot pe acolo :D

sunshine 14 oct 2010 15:54:36

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de huskygirl19 (Post 366083)
Grepfruitul are IG 25 si Carbo 11...Adica GL/100g 2.75 adica...6.4075 pt 233 g :D deci tot pe acolo :D

Da, eu l am calculat cu 3. Pt ca la indice glicemic calculatorul afiseaza numai nr intregi. Ce este peste 0.5 majoreaza si invers. Eu asa am calculat toate mesele. Nu stau sa mi bat capul cu virgule.

huskygirl19 14 oct 2010 15:56:07

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 366091)
Da, eu l am calculat cu 3. Pt ca la indice glicemic calculatorul afiseaza numai nr intregi. Ce este peste 0.5 majoreaza si invers. Eu asa am calculat toate mesele. Nu stau sa mi bat capul cu virgule.

Eh am vrut sa fiu precisa in calcule :)) iti dai seama ca nu conteaza 1 in sus sau in jos....

sunshine 14 oct 2010 15:59:03

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de huskygirl19 (Post 366093)
Eh am vrut sa fiu precisa in calcule :)) iti dai seama ca nu conteaza 1 in sus sau in jos....

Pai eu una o iau razna daca mai stau sa calculez si puncte asa strict :)) De ajuns ca nu mi place sa stau cu cantarul langa farfurie.
Calculez din ochi, la ce merge momentan
Azi am cantarit doar grepfruitul, si marul de curiozitate, care avea 170 gr, eu de regula aproximez la 200

huskygirl19 14 oct 2010 16:06:41

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 366096)
Pai eu una o iau razna daca mai stau sa calculez si puncte asa strict :)) De ajuns ca nu mi place sa stau cu cantarul langa farfurie.
Calculez din ochi, la ce merge momentan
Azi am cantarit doar grepfruitul, si marul de curiozitate, care avea 170 gr, eu de regula aproximez la 200

Nu buey...stai calma..doar nu tre sa calculezi tot timpu la gram...eu deja le vad din ochi... eu am luat 5 mere la un kil...deci au cam 200 g bucata...daca scazi si cotoru...ca eu nu rod maru f mult...cotorul il papa cutzu ca e bombonica lui..deci calculez un mar la 150 g. Si cu un mar stiu ca nu depasesc 10. Cu painica la fel..aprox 30 g+/-...depinde ce papi langa. La cerealele cu lapte..max 30 g...fructele...in general in jur de 250 g, cu exceptia strugurilor, a bananelor. Trebuie calculat din ochi...dar macar datele initiale- cum a fost mini lsita mea...sa fie exacte. Ca dupa aia fiecare apreciaza si aproximeaza. Doar n-o sa stam sa cantarim fiecare gram si sa calculam tot timpu sume pe masa...doar sa fim atente la cantitatile fructelor...si cand mancam legume...care au o GL mai maricica (porumb, cartof, morcov...) sau cand mancam fainoase.
Eu momentan n-am pb cu calculatul...pt ca mananc mai mult proteic si asociez cate un pesmet de cereale...sau cate un fruct. Deci nu stau sa calculez aici pt ca stiu cu siguranta ca nu depasesc.

Ioana slaba 14 oct 2010 16:42:54

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de huskygirl19 (Post 366106)
Nu buey...stai calma..doar nu tre sa calculezi tot timpu la gram...eu deja le vad din ochi... eu am luat 5 mere la un kil...deci au cam 200 g bucata...daca scazi si cotoru...ca eu nu rod maru f mult...cotorul il papa cutzu ca e bombonica lui..deci calculez un mar la 150 g. Si cu un mar stiu ca nu depasesc 10. Cu painica la fel..aprox 30 g+/-...depinde ce papi langa. La cerealele cu lapte..max 30 g...fructele...in general in jur de 250 g, cu exceptia strugurilor, a bananelor. Trebuie calculat din ochi...dar macar datele initiale- cum a fost mini lsita mea...sa fie exacte. Ca dupa aia fiecare apreciaza si aproximeaza. Doar n-o sa stam sa cantarim fiecare gram si sa calculam tot timpu sume pe masa...doar sa fim atente la cantitatile fructelor...si cand mancam legume...care au o GL mai maricica (porumb, cartof, morcov...) sau cand mancam fainoase.
Eu momentan n-am pb cu calculatul...pt ca mananc mai mult proteic si asociez cate un pesmet de cereale...sau cate un fruct. Deci nu stau sa calculez aici pt ca stiu cu siguranta ca nu depasesc.

Cam asa fac si eu, apreciez la ochi. dar va trebuie sa ma ocup si sa iau un cantar. Cred insa ca am o problema la calorii. cred ca mananc cam putine. o sa incerc saimi trec zilele astea sa vad ce imi iese.

huskygirl19 14 oct 2010 16:58:35

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de Ioana slaba (Post 366137)
Cam asa fac si eu, apreciez la ochi. dar va trebuie sa ma ocup si sa iau un cantar. Cred insa ca am o problema la calorii. cred ca mananc cam putine. o sa incerc saimi trec zilele astea sa vad ce imi iese.

Da, si eu zic ca e o idee buna sa iti monitorizez caloriile sa nu cazi in vreo extrema.
Eu momentan am mancat iar astazi struguri...vreo 150 g...deci am sarit de 10. Sa-mi fie rusine...dar bubuiam de foame...in o ora fug la sala...si imi tot faceau cu ochii strugurii. I-am terminat. Gata. Adio. Nu mai cumpar :D

Ioana slaba 14 oct 2010 17:12:51

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
mi-am facut un calcul si nu e bine.

Luni aprox 2000
Marti 1300
Miercuri 500
Joi 1300

Nu inteleg cum am facut 500 miercuri - am mancat 2 parfurii de ciorba pline cu ghiveci de legume, o para si 100 gr strugure. Sigur am GL 10 per masa, e drept ca am sarit peste MD
am aproximat 300 gr ghiveci per portie.
trebuie sa ma uit ce sa mananc in zilele de legume/carbs. poate niste humus ar fi fost bun

huskygirl19 14 oct 2010 17:21:40

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de Ioana slaba (Post 366184)
mi-am facut un calcul si nu e bine.

Luni aprox 2000
Marti 1300
Miercuri 500
Joi 1300

Nu inteleg cum am facut 500 miercuri - am mancat 2 parfurii de ciorba pline cu ghiveci de legume, o para si 100 gr strugure. Sigur am GL 10 per masa, e drept ca am sarit peste MD
am aproximat 300 gr ghiveci per portie.
trebuie sa ma uit ce sa mananc in zilele de legume/carbs. poate niste humus ar fi fost bun

Niste humus sau fasole batuta- maxim 50 g boabe...dar ies cam 150 g dupa ce le gatesti...isi tripleaza volumul si gramajul...Stiu ce putin calorice sunt ghiveciurile...am facut si eu si mi-a iesit 80 kcal pe 100 g...si asta pt ca pusesem si carnita...ca fara...ducea undeva la 30 kcal maxim ca toate legumele aveau sub 30 kcal(vinete, ardei,conopida,ciupreci, rosii, dovlecei). Teoretic daca ai reusi in zilele de legume sa papi din 3 in 3 ore...ai putea sa mananci de vreo 5 ori...si sa reusesti sa aduni un numar mai onorabil de calorii fara a depasi insa GL.

huskygirl19 14 oct 2010 17:25:33

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Vezi ca carnita dc o cantaresti sau o apreciezi din ochi...si ii calculezi calorii...sa o faci pt produsul crud. Se gasesc si valori pt produsul preparat, dar spun ca e mai sigur. Eu de ex. care pap destul de des pulpa de curcan dezosata si dezpielitata. Cumpar un pacet de 600 g si in impart in 4...si stiu ca aia e portia mea de 150 g...si pun in pungute la congelator. Cam cu tot ce cumpar fac asa...si la fructe...le aleg cat de cat de aceleasi dimensiuni si calculez cam cat ar avea una...


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:52:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO