forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

oaname 03 feb 2012 19:11:40

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
si azi am cam dat-o in bara , am mancat cam multa cioco...
adica dimineata am mancat 4 kiwi la micul dejun,
la pranz pulpa de pui la gratar si conopida cu brocoli, o felie de mozzarela...si vreo 5 prune uscate rehidratate
iar dupa aveam tot pofta de ceva dulce, am mancat intai 4 patrate ( 40 g ) cioco 86%:-o si dupa dupa ce am facut bomboanele alea am mancat ce mi-a ramas in oala cald:D....mult si am dat-o in bara....offff:(

Lala26 03 feb 2012 19:14:04

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oaname (Post 923856)
si azi am cam dat-o in bara , am mancat cam multa cioco...
adica dimineata am mancat 4 kiwi la micul dejun,
la pranz pulpa de pui la gratar si conopida cu brocoli, o felie de mozzarela...si vreo 5 prune uscate rehidratate
iar dupa aveam tot pofta de ceva dulce, am mancat intai 4 patrate ( 40 g ) cioco 86%:-o si dupa dupa ce am facut bomboanele alea am mancat ce mi-a ramas in oala cald:D....mult si am dat-o in bara....offff:(

Eh, aia e, ce poti sa faci acum e sa ai o cina usoara si fara dulce si sa te misti mai mult astazi... nu-i un capat de tara, daca nu se repeta ! Cu toate am avut zile in care am mancat mai mult...mai ales ciucalata asta, ne da de cap!:))

oaname 03 feb 2012 19:16:16

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
da ...vroiam sa mananc in seara asta orez integral asa fiert gol, dar nu stiu daca mai merge...prea multe glucide azi:D...

VAmedeea 03 feb 2012 19:30:03

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oaname (Post 923856)
si azi am cam dat-o in bara , am mancat cam multa cioco...
adica dimineata am mancat 4 kiwi la micul dejun,
la pranz pulpa de pui la gratar si conopida cu brocoli, o felie de mozzarela...si vreo 5 prune uscate rehidratate
iar dupa aveam tot pofta de ceva dulce, am mancat intai 4 patrate ( 40 g ) cioco 86%:-o si dupa dupa ce am facut bomboanele alea am mancat ce mi-a ramas in oala cald:D....mult si am dat-o in bara....offff:(

Ai prea multi kiwi. E adevarat ca are incarcatura glicemica relativ mica, dar are Indice glicemic mediu si, parerea mea, mai multi de 2 de dimineata sa nu mananci.Adica nu spune nimeni nu manca Kiwi, dar 4 sunt prea multi.:-*

eva 9 03 feb 2012 19:41:01

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 923833)
Apropode dulciuri, ca mi-am adus aminte. Eu tortul ala al carui reteta am pus-o ceva timp in urma, l-am facut pt cineva cu diabet.
Din acel tort au mancat 2 persoane diabetice. Pe una dintre ele am rugat-o sa-si masoare glicemia inainte de a manca tort (o felie normala) si apoi la doua ore dupa. Mi-a spus ca nu a avut nici un fel de probleme. Nu i s-a marit glicemia de la o portie normala.
concluzia: daca ne desfatam cu dulce, si cu orice pana la urma si nu sarim calul, nu avem de ce sa ne dam peste cap glicemia.

a avut vreun fir de faina tortul ala?

Monica35 03 feb 2012 19:45:08

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 923850)
Buna seara dragelor,

Monica felicitari pentru SB. Cam ce ai tinut tu acolo alea 2 saptamani, este un stil de viata pentru care militez! Felicitari! Din partea mea, poti sa mananci asa cum ai mancat in cele 2 saptamani ori de cate ori ai ocazia!

Multumesc! Am ținut-o mai mult pentru ca mă suspectam de ceva probleme cu pancreasul,așa ca i-am oferit doua sapt. De vacanța!

eva 9 03 feb 2012 19:45:42

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oaname (Post 923851)
haha fetelor o sa ma bateti:D
ma plictiseam si am citit niste retete pe net si m-am gandit sa fac ceva bun pt maine asa ca am incercat si eu...dar nu pot sa zic ca mi-a si iesit excelent
am facut niste bombonele...defapt cioco 70% topita ( vreo 5 patratele), migdale masinate , migdale bucati, esenta de vanilie...am amestecat si am facut niste bile si le-am dat la frigider.a iesit cam moale compozitia dar poate se mai intareste la frigider. mi-am iesit 4 bile mijlocii.
mi-a venit ideea asta pt ca ma gandeam de mai mult timp sa imi fac eu ciocolata in casa, de ex sa topesc ciocolata neagra si sa amestec cu coaja de portocala, migdale crude si sa pun la frigider ...si ieri am vazut niste silicioane pt facut cioco numai ca sunt cam scumpe o sa vad poate cumpar.
va pun si o poza, sper ca e buna combinatia
scuzati claritatea pozei dar e facuta cu telul si mai e si intuneric prin casa

oana, daca topesti ciocolata cumparata din comert nu se cheama ca ai facut ciocolata de casa...
daca ai pus migdalele in ciocolata topita fierbinte, s-au alterat grasimile din ele.. si sunt cam pa! nu mai sunt bune decat sa-ti furnizeze niste substante cancerigene!

eva 9 03 feb 2012 19:50:43

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de maietutza (Post 923688)
Pana la urma nu mai inteleg nimic!!! E ok sau nu?? Cu toate ca eu am luat reteta de pe net si cand am dat cautare am scris clar "monti".
Daca asta nu e ok, o sa fac conopida cu branza, reteta postata de Oanamagdalena.


carne cu ou si branza e cam ciudata combinatia... :))
vine razboiul? trebuie mancate toate in aceeasi farfurie, la aceeasi masa?
eu iti recomand sufleul cu brocoli si conopida... muuult mai sanatos

eva 9 03 feb 2012 19:53:00

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oaname (Post 923704)
tocmai am recitit din nou prima parte a cartii lui montignac care e destinata fazei 1.spune clar...meniuri lipido-proteice:carne,oua,BRANZA etc deci nu vad de ce sa nu manancam branza...
o alta chestie care am gasit-o si asta m-a cam nelamurit, spune fara alimente glucido-proteice deloc in faza 1: avocado, ficat, migdale etc...deci aici nu mai stiu ce sa cred
dar in legatura cu branza nu vad deloc de ce nu ar merge din moment ce , iau de ex branza mozzarela care am mancat eu la pranz la care m-am uitat express la valorile nutritionale , contine proteine si lipide, glucide deloc

:-/:-/:-/:-/

cine a zis ca nu ai voie branza?
branza este un aliment sofisticat si ar trebui mancata singura... si niciodata in combinatie cu carne.

VAmedeea 03 feb 2012 19:53:19

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 923904)
a avut vreun fir de faina tortul ala?

Nu, Eva! Tocmai de aceea e f. fain. Nu are deloc faina. Si e super bun si lejer.
Bine, daca e sa ne gandim la calorii, sunt destule. La fel si grasimi, sunt ceva la numar. Dar nu cred ca exista tort bun, conform, sanatos, care sa nu ridice glicemia, sa nu fie caloric si sa nu aiba grasimi!:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:59:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO