forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-ciorba-varza-dieta-infometare-213.html)

Rallara 16 feb 2012 20:27:43

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am tinut odata si eu dieta cu o ciorba de varza, nu cu ingredientele din primul mesaj. GROAZNIC! Am tinut-o 3 zile parca... am slabit 1kg sau asa ceva, cum am lasat-o le-am pus inapoi. 3 zile sunt de ajuns sa intelegi ce e prost gandit si sortit esecului din start. Unde mai pui periculos.
Multumim Slabuta pentru precizarile si atentionarile din introducerea dietei, desi se pare ca nu le ia in considerare toata lumea[-(%-(

Seleena 05 dec 2012 09:57:35

Dieta cu supa de varza = infometare?
 
"Dieta este recomandata a se tine timp de 7 zile, la sfarsitul carora,daca nu ai trisat, poti slabi intre 5 si 7 kilograme.
In prima zi, pe langa supa de varza, mai ai voie sa mananci fructe catde multe doresti si sa bei foarte multa apa plata.
A doua zi combini supa de varza cu legume si apa plata, dar ai grija saeviti legumele precum fasolea, mazarea, cartoful si porumbul.
A treia zi ai voie atat fructe cat si legume. Si bineintels multa supasi apa.
A patra zi mananci 3 banane si supa. Nu uita de apa.
A cincea zi poti servi 800 de grame de carne de vita sau pui cu supa simulta, multa apa.
In cea de sasea zi poti manca orez fiert pe langa supa cu care te-aiobisnuit deja.
In ce-a de-a saptea zi si ultima de altfel poti manca peste pe gratarsi multa supa."


Ce parere aveti? Poate fi vorba de infometare atata timp cat am voie cantitati nelimitate de supa? Astept un raspuns :-s

Aligrasa 05 dec 2012 14:14:49

Re: Dieta cu supa de varza = infometare?
 
Da, poate fi infometare pt ca supa aia nu are toti nutrientii necesari pe parcursul unei zile.Poate fi de asemenea infometare pt ca e posibil ca oricat mananci sa nu ajungi la nr necesar de calorii pt ziua respectiva.Apoi,faptul de a manca "doar" anumite chestii limiteaza si categoriile de alimente necesare organismului.Supa aia nu tine loc de proteine,de lactate, etc.Are ceva vitamine,care oricum prin fierbere se mai pierd.E genul ala de dieta restrictiv pe care dupa ce-l tii pui dublu la loc cand se termina.

alynacrystyna 05 dec 2012 21:10:18

Re: Dieta cu supa de varza = infometare?
 
buna Selena :-*
eu una nu recomand asa ceva
este o mare prostie asa-zisa "dieta" cu supa de varza
iti distrugi organismu cu ea

WhiteAngel 05 dec 2012 21:26:50

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de Aligrasa (Post 1186501)
Da, poate fi infometare pt ca supa aia nu are toti nutrientii necesari pe parcursul unei zile.Poate fi de asemenea infometare pt ca e posibil ca oricat mananci sa nu ajungi la nr necesar de calorii pt ziua respectiva.Apoi,faptul de a manca "doar" anumite chestii limiteaza si categoriile de alimente necesare organismului.Supa aia nu tine loc de proteine,de lactate, etc.Are ceva vitamine,care oricum prin fierbere se mai pierd.E genul ala de dieta restrictiv pe care dupa ce-l tii pui dublu la loc cand se termina.

Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 1186665)
buna Selena :-*
eu una nu recomand asa ceva
este o mare prostie asa-zisa "dieta" cu supa de varza
iti distrugi organismu cu ea

sustin ceea ce au zis fetele !!
in plus, eu una nu am putut sa o tin mai mult de 3-4 zile .. mi`a venit rau de la supa aia .. pe langa faptul ca are un gust cam groaznic, nu vei mai vrea sa vezi in viata ta ciorba de varza ! eu nici pe cea traditionala, cu carne si toate cele nu pot sa o mananc din cauza acestei diete .. am ramas cu sechele :|

cristina64 21 mar 2014 13:53:08

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Nu ca as vrea sa tin aceasta dieta. Eu trebuie sa slabesc mult deci trebuie sa aleg un regim de lunge durata. Dar totusi intreb. Care este diferenta dintre aceasta dieta si postul ortodox. In post ai voie sa mananci legume si fructe. Fara carne, fara lactate. Atata timp cat ai voie sa mananci legume si fructe la discretie nu vad unde este raul. In post oamenii se imbolnavesc?Si postul tine 6 saptamani.

Michelina 21 mar 2014 14:08:25

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de cristina64 (Post 1341481)
Nu ca as vrea sa tin aceasta dieta. Eu trebuie sa slabesc mult deci trebuie sa aleg un regim de lunge durata. Dar totusi intreb. Care este diferenta dintre aceasta dieta si postul ortodox. In post ai voie sa mananci legume si fructe. Fara carne, fara lactate. Atata timp cat ai voie sa mananci legume si fructe la discretie nu vad unde este raul. In post oamenii se imbolnavesc?Si postul tine 6 saptamani.

In timpul postului religios poti manca si cereale. In rest ai si tu dreptate - cred ca lumea prea se incranceneaza cand aud de cate o dieta.

deadcountess 22 mar 2014 12:07:27

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de cristina64 (Post 1341481)
Nu ca as vrea sa tin aceasta dieta. Eu trebuie sa slabesc mult deci trebuie sa aleg un regim de lunge durata. Dar totusi intreb. Care este diferenta dintre aceasta dieta si postul ortodox. In post ai voie sa mananci legume si fructe. Fara carne, fara lactate. Atata timp cat ai voie sa mananci legume si fructe la discretie nu vad unde este raul. In post oamenii se imbolnavesc?Si postul tine 6 saptamani.

Eu ma intreb daca tu ai citit prima pagina a acestui topic :-/

Chiar nu vad legatura intre post si aceasta dieta, daca ai citit observi ca in dieta sunt zile cu lapte, pui, cartof cu unt etc.
In timpul postului nu mananci produse de origine animala, dar aceasta dieta interzice mult mai mult.
Ai idee cate kg de fructe sau legume trebuie sa mananci ca sa asiguri un aport caloric sanatos? Ma indoiesc ca adeptii acestei cure mananca galeti intregi de salata.:|
Chestia cu boala si cu postul e relativa, exista situatii in care unei persoane nu i se recomanda sa tina post.
Sa nu mai zic ca nu vad sensul in a amesteca in discutie religia cu dieta.

floricica0vesela 22 mar 2014 13:22:06

Re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
in post sunt recomandate proteinele vegetale, pe care le obtii din cereale (impreuna cu o cantitate impresionanta de B-uri), fasole, naut, linte (cu o lista prea mare de nutrienti ca sa ti-o scriu eu aici, da search pe net despre beneficiile lor)
deasemenea se consuma ulei ca sursa de grasimi (consider ca ar trebui sa stii deja beneficiile uleiurilor vegetale crude)
toate acestea iti sunt interzise in aceasta dieta, de aceea e o diferenta foarte mare intre post si supa de varza, care este o dieta masochista


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:04:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO