forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/dieta-rina-90s/)
-   -   Rina 90" s (http://forum.slabute.ro/dieta-rina-90s/rina-90-s-881.html)

teodora 20 iul 2009 14:05:39

Rina 90" s
 
Fetele, ati auzit careva de dieta Rina 90"s? Ce parere aveti?

ianna 20 iul 2009 14:47:02

Re: Rina 90" s
 
da am vazut chiar ca au site si mie una mi se pare o prostie mecanismul

Iţi recomandăm să respecţi trei perioade zilnice:
  • Perioada de purificare: între ora 4 am până la prânz. Mănâncă fructe şi legume proaspete, la interval de 2 ore.
  • Perioada de ingestie: de la prânz până la ora 20,00. Nu contează atât de mult cantitatea de alimente ingerată cât aspectele legate de combinarea acestora şi intervalul între mese.
  • Perioada de digestie: de la ora 20,00 până la ora 4 am, în care trebuie să te abţii de la orice fel de mâncare!
1. eu consider ca tocmai pana in ora 2 ..eu am cea mai mare activitate deci atunci consum cele mai multe calorii
2. consider ca cantitatea conteaza foarte mult !!! adica daca pap 3 pui intregi ca deh e ziua de proteine am sa slabesc:-o:-o nu cred !
3. dupa ora 20 sa nu se pape...nu e nici o noutate

teodora 20 iul 2009 15:43:22

Re: Rina 90" s
 
Sunt de acord cu tine. Mie insa mi se pare ok cum sunt impartite pe zile :
Ziua I proteine
Ziua II legume
Ziua III carbo
Ziua IV fructe

la micul dejun in fiecare zi fructe. Nu am citit ca trebuie sa mananci din 2 in doua ore. Ce anume? Fructele?Nu inteleg.

mad24 20 iul 2009 17:24:07

Re: Rina 90" s
 
uitati ce am gasit pe net despre rina's 90

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului


ce mi place:
1.fructe in fiecare zi
2.prajituirca 1 la 4 zile:D(poate asa nu mi se mai pare atat de interzis:(-trec printr o pasa proasta, nu ma luati in seama)
3.se papa paste:D
4.la pranz si cina aceeasi mancare, deci e suficient sa gatesti o data pe zi

ce nu mi place:
1.ideea de disociat nu m a incantat niciodata
2.mi se pare suspect sa ai o zi de carbohidrati
3.ziua de apa mi se pare prostie pura:D
4.chiar sa papi tort?????:-/

cam asta am avut de zis...

totusi, o multime de persoane zic ca au slabit. am vazut ca e si printre noi o (fosta) adepta a acestei diete. poate ne da mai multe info.:)

Slabuta 22 iul 2009 11:14:03

Re: Rina 90" s
 
Citat:

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului
mie mi se pare cam ciudatica dieta asta, dar na, gusturile nu se discuta :-/

mishutza 22 iul 2009 11:35:03

Re: Rina 90" s
 
Sa nu ti se para ciudat ca ai zi de carbohirati,corpul nostru are nevoie in cea mai mare cantitate de carbohidrati ca sa functioneze corect.Si asta zilnic,nu odata la 4 zile.Dar de carbohidrati sanatosi,nu zahar si faina alba.
Despre dieta ce sa zic.....inca una~X(
Eu stau si ma intreb daca cineva ar putea sa explice cat de cat stiintific de ce ar treui sa fie functionale minunile astea.Ma indoiesc.

Slabuta 22 iul 2009 12:06:44

Re: Rina 90" s
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16029)
Sa nu ti se para ciudat ca ai zi de carbohirati,corpul nostru are nevoie in cea mai mare cantitate de carbohidrati ca sa functioneze corect.Si asta zilnic,nu odata la 4 zile.Dar de carbohidrati sanatosi,nu zahar si faina alba.
Despre dieta ce sa zic.....inca una~X(
Eu stau si ma intreb daca cineva ar putea sa explice cat de cat stiintific de ce ar treui sa fie functionale minunile astea.Ma indoiesc.

Mie nu mi s-a parut ciudat ca exista zi de carbohidrati, mai degraba m-am speriat ce trebuie sa papi in acea zi :-o
Eu nici acum in mentinere nu mananc atatea chestii: 3 oua prajite, tort, prajituri....hmmm

Vorba ta: "o alta dieta\'

teodora 22 iul 2009 13:27:04

Re: Rina 90" s
 
Eu m-am gandit sa o incerc, ce mai conteaza inca una.............. dar........ nu-mi place deloc ziua cu carbo. Pai cum sa mananci praji, blat de pizza, paste....?In plus am gasit un forum unde fetele postau tot felul de retete.... :-/....... foarte multa faina alba, foarte mult zahar...... Nu cred ca poti slabi cu tort la cina.... nu stiu...asta e parerea mea.Totusi erau foarte multe fete cu tiker-uri impersionante, multe kg pierdute... nu stiu...:-/


>:D<

Slabuta 01 oct 2009 23:55:10

Re: Rina 90" s
 
Dieta Rina http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...html#post37349

zoridezi11 22 oct 2009 21:12:40

Re: Rina 90" s
 
M-am inscris pe site special pentru a posta raspuns la acest topic. De obicei cand nu cunosti un lucru nu-l judeci si cu atat mai mult nu arunci cu pietre.
Poate pentru cineva aceasta este "doar o dieta".

Am slabit cu ajutorul ei de la 95 la 75 de kg in 3 luni! Si am respectat principiile ei de proteine, amidonuri, carbohidrati, fructe. Da se poate!!! De ce pare atat de greu de crezut ca poti manca si prajituri si sa slabesti?! Atat timp cat esti cumpatat si ai un program de masa organizat se poate!!!
Nu vreau sa fac recomandari, dar pentru mine si multe alte fete a functionat si functioneaza. Si nici nu simt ca sunt la dieta. Nu trebuie sa te infometezi sau sa ai privatiuni deosebite pentru a slabi frumos.
In fine, cine a ales alta dieta mult succes, dar va rog nu judecati daca sunteti in necunostinuta de cauza. Se poate slabi cu aceata dieta la fel cum se poate slabi si cu multe altele, tine doar de optiunea fiecareia.
Si nu a murit nimeni de la o zi in care se onsuma doar lichide (daca nu poti doar apa). Si daca nu poti nici pe asta, nu-i bai, doar nu vantul opreste calatorul.

Mult succes inca o data tuturor si daca doreste cineva sfaturi sau idei in ce priveste dieta,cu placere pot oferi in masura in care voi avea timp.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:58:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO