forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

Luna 01 mai 2009 22:13:03

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Si mie imi place Balzac, Danuta :)

Acum rapid imi vin in minte 2 carti ce mi-au placut foarte mult :)

Castelul palarierului, de AJ Cronin
Femeia la 30 de ani, de H de Balzac

Luna 02 mai 2009 09:29:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 5514)
PS: o am in format pdf, o pun aici, daca vrea cineva sa o citeasca. :)

Multumesc, Slabuta, mi-am descarcat-o si eu! >:D<
Nu stiu cum o sa ma impac cu cititul pe calculator.:-s Eu de obicei nu las o carte pana nu o termin, si in acest caz o sa mi se lipeasca ochii de monitor :)
Tu ai citit-o in format electronic? :)

Slabuta 05 mai 2009 15:41:37

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Luna (Post 5585)
Si mie imi place Balzac, Danuta :)

Acum rapid imi vin in minte 2 carti ce mi-au placut foarte mult :)

Castelul palarierului, de AJ Cronin
Femeia la 30 de ani, de H de Balzac

Ma tenteaza aceasta carte "Femeia la 30 de ani" o voi cauta sa o citesc. :)

Slabuta 05 mai 2009 15:44:26

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Luna (Post 5604)
Multumesc, Slabuta, mi-am descarcat-o si eu! >:D<
Nu stiu cum o sa ma impac cu cititul pe calculator.:-s Eu de obicei nu las o carte pana nu o termin, si in acest caz o sa mi se lipeasca ochii de monitor :)
Tu ai citit-o in format electronic? :)

Luna sigur iti va placea, dincolo de descrierea uneori foarte obscena, incearca sa vezi problematica care sta la baza acestui roman. :) Nevoia de soc, de ceva iesit din comun, oamenii nu mai simt ca traiesc, decat atunci cand traiesc la maxim, nu au trairi extra,....
Nimic nu ii mai impresioneaza, numai daca nu e dus la extrema. Mi se pare o problema actuala, cea abordata in carte.

Eu am avut-o in format electronic, dar mi-am printat-o acasa si asa am citit-o. :D

Extasssy 24 mai 2009 23:04:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Cartile care m-au impresionat cel mai mult in ordine cronologica:
  1. La Medeleni - I. Teodoreanu
  2. Baltagul - M. Sadoveanu
  3. Enigma Otiliei - G. Calinescu
  4. Ion - L. Rebreanu
  5. La Rascruce de Vanturi - E. Bronte
  6. Mandrie si Prejudecata - J. Austen
  7. Marile Sperante - C. Dickens

Vi le recomand cu caldura!

Luna 24 mai 2009 23:09:05

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 5872)
Ma tenteaza aceasta carte "Femeia la 30 de ani" o voi cauta sa o citesc. :)

E de citit ;) Cel putin mie mi-a palcut f mult :x Mergi la o biblioteca publica. ;)

Slabuta 24 mai 2009 23:23:03

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 8416)
Cartile care m-au impresionat cel mai mult in ordine cronologica:
  1. La Medeleni - I. Teodoreanu
  2. Baltagul - M. Sadoveanu
  3. Enigma Otiliei - G. Calinescu
  4. Ion - L. Rebreanu
  5. La Rascruce de Vanturi - E. Bronte
  6. Mandrie si Prejudecata - J. Austen
  7. Marile Sperante - C. Dickens

Vi le recomand cu caldura!


Ma tentati tare mult cu cartea aceasta "La Medeleni". Cum prind un pic de timp liber o citesc neaparat. :)
Multumim pentru recomandari. La mine vara e sezonul lecturii, nu prea am multe de facut, ma pun la balcon, la soare si citesc. :D

mad24 24 iun 2009 13:13:06

Re: Carti care merita sa fie citite
 
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Slabuta 24 iun 2009 13:21:36

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13173)
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Buna Mad :)

Ma bucur ca si tie iti place sa citesti. :)
Si pe mine m-a impresionat foarte tare Enigma Otiliei, Noaptea de Sanziene. Tot incerc sa imi fac timp pentru La Medeleni, m-au facut tare curioasa fetele si abia astept sa imi mai termin o pate din proiecte ca sa ma pot retrage un pic in lectura.:)

Nu am citit Ulysses, dar voi astepta opinia ta. :D Daca iti va placea o citesc si eu. :)

Extasssy 25 iun 2009 00:35:28

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13173)
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Eu nu am citit Ulysses dar am studiat-o la scoala la Literatura Engleza... E super... Interesant este de citit in engleza, asta cu toate ca este destul de greoaie, dar merita...
A.... am avut si la o olimpiada de engleza de comentat un text din ea...

Mai recomand cateva carti pe care le-am studiat in liceu la engleza si le-am si citit:D:
  1. "The Tell-Tale Heart" de Edgar Allan Poe este o povestire/nuvela minunata... Sorry nu stiu cum s-a tradus in romana.. Oricum ar trebui sa fie ceva de genu : "Inima care-si spune povestea"...
  2. "The Tempest" de William Shakespeare este o piesa superba, eu am considerat-o ca fiind printre cele mai reusite, totusi in frunte sunt "Hamlet" si "Macbeth"... in romana "Furtuna"
  3. "The Scarlet Letter" de Nathaniel Hawthorne in romana"Litera Stacojie"
  4. "The Grapes of Wrath" de John Steinbeck este o carte superba ce prezinta recesiunea din anii '30 in SUA, deasemenea a fost considerata ca fiind o instigare la comunism... in romana "Fructele Maniei"

Si mai sunt o gramada dar acum nu mi le mai amintesc... Am studiat in 4 ani la engleza mai multa literatura decat am facut in 12 ani de romana... :)):)):)):)):))


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:46:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO