forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

ianna 25 iun 2009 14:23:21

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas
Dama cu camelii. - Alexandre Dumas fiul
Rosu si negru - Stendhal
Razboi si pace -Lev Nicolaevici Tolstoi
Divina Comedia de Dante (Infernul si purgatoriu +10 )
Regina Margot - Alexandre Dumas
Ion, L. Rebreanu

si ar mai fii si altele

PS: am fost la filologie in liceu - so cu un diriginte f strict am cam citit extrem de mult si Dumas a fost numarul unu la autori in ordinea preferintelor(cred ca am citit tot ce a scris)

mad24 26 iun 2009 18:48:02

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 13299)
Eu nu am citit Ulysses dar am studiat-o la scoala la Literatura Engleza... E super... Interesant este de citit in engleza, asta cu toate ca este destul de greoaie, dar merita...
A.... am avut si la o olimpiada de engleza de comentat un text din ea...

Mai recomand cateva carti pe care le-am studiat in liceu la engleza si le-am si citit:D:
  1. "The Tell-Tale Heart" de Edgar Allan Poe este o povestire/nuvela minunata... Sorry nu stiu cum s-a tradus in romana.. Oricum ar trebui sa fie ceva de genu : "Inima care-si spune povestea"...
  2. "The Tempest" de William Shakespeare este o piesa superba, eu am considerat-o ca fiind printre cele mai reusite, totusi in frunte sunt "Hamlet" si "Macbeth"... in romana "Furtuna"
  3. "The Scarlet Letter" de Nathaniel Hawthorne in romana"Litera Stacojie"
  4. "The Grapes of Wrath" de John Steinbeck este o carte superba ce prezinta recesiunea din anii '30 in SUA, deasemenea a fost considerata ca fiind o instigare la comunism... in romana "Fructele Maniei"
Si mai sunt o gramada dar acum nu mi le mai amintesc... Am studiat in 4 ani la engleza mai multa literatura decat am facut in 12 ani de romana... :)):)):)):)):))

poi in engleza o am... sper sa ma descurc:D

vreau de ceva vreme sa citesc si ceva de edgar allan poe, dar parca nu mai vine momentul... uuuffff:(. ehh, las ca gasesc eu timp si de asta:x

si eu st la o clasa de biling engleza, mai exact mate-info-biling engleza, asa ca mi se recomanda destul de mult, timpul asta e cam problema. acum e vacanta si se mai gaseste:D

dar uite ca inca n am terminat Un veac de singuratate. am citit intr-o zi 300pag si de trei zile vreo 20:(. poate ii vin de hac in seara asta;)

Extasssy 26 iun 2009 18:51:46

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13486)
poi in engleza o am... sper sa ma descurc:D

vreau de ceva vreme sa citesc si ceva de edgar allan poe, dar parca nu mai vine momentul... uuuffff:(. ehh, las ca gasesc eu timp si de asta:x

si eu st la o clasa de biling engleza, mai exact mate-info-biling engleza, asa ca mi se recomanda destul de mult, timpul asta e cam problema. acum e vacanta si se mai gaseste:D

dar uite ca inca n am terminat Un veac de singuratate. am citit intr-o zi 300pag si de trei zile vreo 20:(. poate ii vin de hac in seara asta;)

Eu am fost la mate-info intensiv engleza... De asta si eu tot in engleza le-am citit...

mad24 13 iul 2009 19:56:54

Re: Carti care merita sa fie citite
 
intre timp, am terminat si un veac de singuratate si vreau sa va spun ca are un final la inaltimea intregii carti:x si am citit si shogun de james clavell. a devenit una dintre preferatele mele:x:x:x:x!!!!!! e o carte superba:>! v o recomand din toata inima! e plina de suspans, aventuri, dar si psihologie, rasturnari de situatie incredibile si un sfarsit demn de intreaga poveste:D!

de ce va tot stresez cu sfarsiturile astea? pentru ca ma exaspereaza cartile considerate bune care au cel mai banal epilog posibil. pur si simplu ma disperax-(!!!!! ce rost are sa o mai citesti dc stii de la inceput la ce sa te astepti? si apoi, finalul iti lasa ultima impresie si iti influenteaza parerea despre respctiva opera:D.

v am poopat si la cat mai multe carti bune citite(cu sfarsituri imprevizibile)!:-*:-*

Adela 13 iul 2009 22:06:38

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Torente ...... O recomand cu draga inima celor carora le plac povestile "lacrimogene" cu rasturnari de situatie si foarte lungi .....dar si povesti de dragoste in timpul si spatiul cel mai putin prielnic.

Citeste si arde , Moartea manechinului ......carti politiste.

Intre zi si noapte - Istorie , 1945 , "caimacul" societati ..... si tinerii perioadei.

Faust - Poezie psihologica ....

Familia Potaniecki ....ceva ce citesc acum si imi capteaza atentia pagina cu pagina .....

Extasssy 25 aug 2009 22:23:34

Re: Carti care merita sa fie citite
 
4 ataşament(e)
Seria Harry Potter

Primele 4 carti

Extasssy 25 aug 2009 22:26:32

Re: Carti care merita sa fie citite
 
2 ataşament(e)
Seria Harry Potter

Cartile 5 si 6

Extasssy 25 aug 2009 22:30:11

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1 ataşament(e)
Seria Harry Potter
Ultima carte

Creizilup 05 sep 2009 10:40:18

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hai sa fac si eu un top10 cu cele cateva carti care mi-au placut. Nu are relevanta ordinea:
1.Vladimir Nabokov- Lolita
2.A.P.Cehov- Pescarusul
3.Daniel Mason- Acordorul de Piane
4.Haruki Murakami- Dans, dans, dans
5.Eugene O'Neill- Din jale se intrupeaza Electra
6.Henri de Balzac- Vendetta (am citit-o in paralel cu Gobseck si Bal la Sceaux si mi-au placut cam la fel de mult)
7.Amin Maalouf- Scarile Levantului
8.Mihail Bulgakov- Maestrul si Margareta
9.Andre Gide- Pivnitele Vaticanului
10.Jean-Paul Sartre- Greata
Cu siguranta nu le-am nimerit pe toate cele care mi-au placut pentru ca n-am facut niciodata un top, asa ca le-am scris din memorie. Eu citesc mereu doua carti in acelasi timp. Una este pentru suflet si una pentru distractie-cel putin asa le-am clasificat eu ;))

Supergirl 13 sep 2009 21:47:28

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Nu am o carte preferata si nu imi aleg cartile dupa un criteriu anume.De fapt,citesc cam tot ce imi cade in mana.Cartile care mi-au placut in mod special insa au fost:1.Romanul adolescentului miop - M. Eliade
2.Viata ca o prada - M. Preda
3.Lolita -V.Nabokov
4.Parfumul - P. Suskind(asta e buna daca vrei sa slabesti...o perioada nu prea te mai gandesti la mancare;))
5.Ada sau adroarea - Nabokov
6.O mie noua sute optzeci si patru - G.Orwell(asta daca va intereseaza regimurile totalitare)
7.Ferma animalelor - G.Orwell(idem 6)
8.Pe culmile disperarii - Cioran
9.Magicianul - John Fowles(este plina de imprevizibil)
10.Portretul lui Dorian Grey(LOVE IT!!!)
11.Papillon - Henri Charriere
12.Adam si Eva - L.Rebreanu (interesanta este putin spus:D)
13.Ciuma - A.Camus
14.Caderea - A. Camus(am citit-o pe nerasuflate si intentionez sa o recitesc).
Si cam atat mi-a atras atentia,in rest am mai avut o ''escapada'' cu Harry Potter, insa ''m-am facut mare'':D.
Era sa uit...imi mai place Mircea Eliade(am tot citit in ultimul timp diverse nuvele si romane).I'm a fan.
:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:54:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO