forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

OitaVesela 06 apr 2010 14:22:57

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Eu am multe carti preferate dar nu unele nu cred ca sunt pe gustul oricui :-s
Brian Greene - Universul elegant
Jim Al-Khalili - Gauri negre, gauri de vierme si masinile timpului
H.G Wells - Razboiul lumilor, Insula doctorului Moreau, Omul Invizibil, Masina timpului
Jules Verne - Goana dupa meteor
Arthur Conan Doyle - O lume disparuta; seria Sherlock Holmes
Neagu Djuvara - Civilizatii si tipare istorice ( un studiu comparat al civilizatiilor)
Arthur Weigall - Alexandru Macedon
C.W. Ceram - Zei, morminte, carturari
Graham Hancock - Amprentele zeilor
Mircea Eliade - Tratat de istorie a religiilor, Cosmologie si alchimie babiloniana
Liviu Rebreanu - Adam si Eva
Anne Rice - Povestea hotului de trupuri, Pandora

Sigur sunt multe pe care le-am uitat.

justbelieve 06 apr 2010 14:24:01

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 138453)
Zilele trecute am terminat o carte f buna
Invitatie la vals, de Mihail Drumes
O poveste de dragoste frumoasa, dar cu un final tragic

Asa este,o carte foarte buna insa fara happy end :(
Iti recomand sa citesti si Scrisoare de dragoste tot de M. Drumes.E minunata:x

LicuriciColorat 06 apr 2010 19:31:21

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Cartile(pasiunea mea),din pacate de ceva timp nu prea am mai citit:
1.Camasa lui Isus-L.C.Douglas
2.La rascruce de vanturi-Emily Bronte
3.Dama cu camelii-A.Dumas
4.Crima si pedeapsa-Dostoievski
5.Lorelei-I.Teodoreanu

sunshine 06 apr 2010 21:23:14

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 138490)
Asa este,o carte foarte buna insa fara happy end :(
Iti recomand sa citesti si Scrisoare de dragoste tot de M. Drumes.E minunata:x


cartea asta vreau sa ti spun ca citeam pe strada in timp ce mergeam :)) nu mai aveam rabdare sa ajung acasa sa vad ce se intampla. am sa ma interesez si de cartea a doua, chiar imi place autorul

drama queen 06 apr 2010 21:25:41

Re: Carti care merita sa fie citite
 
ia sa o incerc si eu ;))) o am si eu dar nu ma tentat :D

anqutz 06 apr 2010 21:53:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 138850)
3.Dama cu camelii-A.Dumas

Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 115906)
"singur pe lume" Hactor Malot

Gand la gande fetelor. Exact la cartile astea 2 ma gandeam eu cand am vazut sb. Nu mai zic ca Singur pe lume e primul roman citit, la varsta de 8 ani.

Va recomand:
1. Shogun de James Clavell
2. Maitreyi de Mirecea Eliade
3. Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda
4. Morometii de Marin Preda
5. Dragoste in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez
6. In cautarea timpului pierdut de Marcel Proust
7. David Copperfield de Charles Dickens
8. De ce iubim femeile de Mircea Cartarescu

Si ma mai gandesc. Am citit prea multe carti care mi-au placut ca e greu sa fac o lista. Mai ales ca pe unele le-am citit la 8-9-10 ani si mi-au placut ft mult atunci, dar acum nu stiu daca m-ar mai misca la fel de tare.

drama queen 07 apr 2010 09:41:50

Re: Carti care merita sa fie citite
 
vin si eu cu cateva dintre preferatele mele:D
-Coliba unchiului Tom (Harriet Beecher Stowe)o citesc in fiecare an :">nu stiu de ce dar o iubesc :D
-Ucenicul Vraciului(Joseph Dei Aney)
-Printul(Tudor Teodorescu -Braniste)
-Soimii(M.Sadoveanu)
-Razboiul lui Hart ( nu mai stiu autorul.. este destul e groasa dar merit citita )
-Opiniile unui clown(Heinirich Boll)
-Domnie in iad(William Diehl)
-Unde se avanta vulturii (Alistair Mac Lean)
-Golanii(L.Rebreanu)
-Ion (L.Rebreanu)

UluceanuAnaMaria 14 mai 2010 21:21:40

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Slabutelor, vin si eu cu o "listuca" , asa pe masura unei cititoare amatoare :)

Cartile pe care le iubesc din tot sufletul.. si pe care le-as reciti pe nerasuflate ar fi.. :-? Hmm.. Dragostea in vremea holerei (cea mai recenta carte care mi-a lasat adanci urme in inima :) recomand si alte carti de Gabriel Garcia Marquez.. ) , Panza de paianjen (mai ales adolescentelor) , Patul lui Procust (m-a miscat enorm cartea) , Scris pe trup (o carte scrisa recent, autoarea este Jeanette Winterson sau asa ceva; se gasesc la Humanitas :) ) .. Si alte carti pe care sunt sigura ca le-ati citit, ca pana la urma, astea se transmit de la mama la fica. Deh, suntem niste mancatoare de carti de muieri (si ce ne mai place!) : Mandrie si prejudecata, Jane Eyre, La rascruce de vanturi.. si o alta carte mai putin cunoscuta a Charlottei Bronte (cea care a scris Jane Eyre) ar fi Profesorul , care trebuie sa recunosc ca mi-a placut mult mai mult decat Jane Eyre!

Alte carti care-mi sunt aproape de inima din literatura noastra.. Nunta in cer a lui Eliade, Enigma Otiliei (normal) si Invitatia la vals (siropoasa la maxim , dar adorabila precum un film care te face sa plangi la final).

:-* V-am pupat, sper sa va placa lista mea

lavinuta 18 mai 2010 08:52:48

Re: Carti care merita sa fie citite
 
In primul rand, carti pe care le-am citit pe la 14 ani in perioada in care cautam unele raspunsuri si am incercat sa le gasesc in Cartea Cartilor - Biblia, pe care am citit-o de cateva ori, tot pe aceasta tema au mai fost carti scrise de Ellen G. White: Tragedia veacurilor, Hristos, Lumina Lumii, Divina vindecare, o carte ce m-a ajutat foarte mult: Gandeste cutezator - Ben Carson, Ruleta psihica de George Vandeman.
Apoi au fost cartile pe care le-am citit, la inceput, din "obligatie":D (pt scoala) dar am realizat ca imi face placere sa le citesc: Morometii, Cel mai iubit dintre pamanteni, Intrusul, Ultima noapte de dragoste, intaia nopate de razboi, Suflete tari, Enigma Otiliei, Mara, Ion si alte carti pe care acum nu mi le aduc aminte:-snu am mai scris autorii, pt ca toate ii cunoastem:)
Imi place sa citesc carti de autodezvoltare: Florence Scovel Shinn-Jocul vietii si cum sa il joci, Anthony Robbins-Putere nemarginita, Ben Renshaw-Succesul e o stare de spirit, Esther si Jerry Hicks- Cere si ti se va da.

In perioada studentiei nu prea am mai citit pt mine:( dar incerc sa recuperez acum:)
Si ultimele carti citite ar fi: Stephenie Meyer- Amurg, Eclipsa, Luna noua, Zori de
zi, Dan Brown: Codul lui DaVinci, Conspiratia, ieri am terminat Ingeri si demoni, si acum urmeaza Simbolul pierdut:)

deadcountess 03 iun 2010 15:14:58

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de LILI FLORESCU (Post 95410)
Shogun-grea, dar merita !Fa-ti timp pentru ea , mai ales la inceput ...pana te prinde !


Grea? De ce e asa greu de citit (in afara probabil de nr. mare de pagini).

Preferintele mele:
Borges- din pacate nu mai tin minte numele subcare au fost editate nuvelele lui in Romania
Bulgakov- Maestrul si Margareta


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:26:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO