forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :) (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/proaspata-mamica-haide-slabim-impreuna-1239.html)

lavinuta 04 ian 2010 09:42:57

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna mamico, bine ai venit!
Pt noi, cele care alaptam, nu prea sunt indicate dietele, ci ni s-ar potrivi mai bine un stil de viata sanatos care sa cuprinda alimente sanatoase, multa miscare, mai putine grasimi si dulciuri, asa o sa slabim si noi si o sa-i fie bine si bebicului. Doar ca nu o sa se intample "minunea' peste noapte, vom avea rezultate in timp, dar sigure si de durata.
Eu zic ca un inceput de an este un bun inceput pt un stil nou de viata. Asa ca, sa ne inarmam cu rabdare si cu multa incredere ca ceea ce ne-am propus acum este mult mai sanatos.
Deci, sa-i dam startul!
Spor la kg pierdute!>:D<

gordita001 05 ian 2010 15:39:41

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Multumesc pentru incurajari, lavinuta!>:D<
Am sa incerc sa adopt si eu un stil de viata sanatos, desi fara dulciuri nu am rezistat prea mult...:(( Totusi mi-am propus sa slabesc, asa ca am sa incerc sa rezist tentatiei. La capitolul miscare stau cam prost, acesta fiind de fapt motivul pt care am mai pus 2 kg in ultimul timp. Cat a fost cald afara ma plimbam minimum 3 ore pe zi, acum nu mai ies atat de mult pt ca imi este teama ca raceste copilul.
Voi ce sport faceti?

ianna 05 ian 2010 15:43:51

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
mamicilor va rog sa nu tineti nici o dieta cat alaptati inca... ba din contra papati sanatos... si practicati doar sportul iesitului afara in plimbare sau a mersului pe loc in casa ....:)

daca tineti dieta cat alaptati riscati nu doar sa nu hraniti copilul sanatos ba chiar sa si pierdeti laptele... ceea ce nu cred ca vreti. Ganditi-va ca doar prin alaptat pierdeti 500 kcal/zi ...plus ca intai trebuie sa se obinuiasca corpul fara greutate sarcinii. Eu cat am alaptat am dat atentie la alte probleme...gen : celulita si piele... cremuiri multe ca sa hraniti pielea si sa nu faceti vergituri si sa redati elasticitatea pielii.

Tavya 06 ian 2010 13:52:40

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna fetelor
Eu dupa ce la prima sarcina eram mai zvelta decat inainte :D nu pusesem nimic pe mine ....acum la a doua am avut grija sa urc pana la 92 kg la vreo 2 luni de la nastere aveam 83kg prea mult efort nu am facut decat am scazut limita la micul dejun ca se transformase in pranz aproape si am avut parte in vacanta de vara de multa miscare ....dar lupta la 75kg a inceput cand nu mai merge de nici o culoare si este nevoie de multa atentie si de un regim mai strict . Eu nu mai alaptez de la 4 luni .

niki 05 feb 2010 11:36:15

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
buna!
si eu sunt mamica...a doua oara. puiul meu, cel mic are 2 ani si 8 luni.
la capitolul slabit...stau rau, rau de tot.poate...impreuna vom reusi

Slabuta 07 feb 2010 18:17:21

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de niki (Post 79556)
buna!
si eu sunt mamica...a doua oara. puiul meu, cel mic are 2 ani si 8 luni.
la capitolul slabit...stau rau, rau de tot.poate...impreuna vom reusi

Sa iti traiasca copilasul :)

Mobilizati-va, trebuie sa fiti mamici slabute :)

vili 19 feb 2010 21:43:05

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna,mamicilor!Ma alatur si eu cu vreo doua vorbe,sunt si eu o mamica,am un pui de 4 luni,si inca unul de 6 ani.Si eu ma chinui sa scap de ceva kg.dupa nastere,doar ca alaptez si pt.ca vreau ca puiutul meu sa aiba parte de lapticul mult dorit am ales sa tai dulciurile,prajelile,in general mancarea nesanatoasa si sa fac miscare.Cand doarme bebica fac pe banda cam 30 min.mers rapid.Dupa o saptamana am scapat deja de 1,5 kg.asa ca am prins curaj si continui.Vreau sa slabesc pana la botez.Mult curaj si voua!!!

Slabuta 19 feb 2010 21:48:33

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de vili (Post 92857)
Buna,mamicilor!Ma alatur si eu cu vreo doua vorbe,sunt si eu o mamica,am un pui de 4 luni,si inca unul de 6 ani.Si eu ma chinui sa scap de ceva kg.dupa nastere,doar ca alaptez si pt.ca vreau ca puiutul meu sa aiba parte de lapticul mult dorit am ales sa tai dulciurile,prajelile,in general mancarea nesanatoasa si sa fac miscare.Cand doarme bebica fac pe banda cam 30 min.mers rapid.Dupa o saptamana am scapat deja de 1,5 kg.asa ca am prins curaj si continui.Vreau sa slabesc pana la botez.Mult curaj si voua!!!


Bun venit printre noi Vili si multi ani puiului tau :)

Daca inca alaptez este un articol interesant aici Dieta si alaptare - Slabute.ro despre dieta in timpul alaptarii, scris chiar de o mamica din comunitatea slabutelor, ti-l recomand. :)

Bravo ca faci sport, este un plus mare :)

carinab 01 mar 2010 13:07:28

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna fetelor,
Sunt si eu o mamica cu bebel de 6 luni care vreau sa slabesc vreo 8-10 kg. AM 8 kg in plus fata de cat aveam cand am ramas insarcinata. Sper sa ne ajutam reciproc
pupici

ianna 01 mar 2010 14:41:06

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de carinab (Post 102027)
Buna fetelor,
Sunt si eu o mamica cu bebel de 6 luni care vreau sa slabesc vreo 8-10 kg. AM 8 kg in plus fata de cat aveam cand am ramas insarcinata. Sper sa ne ajutam reciproc
pupici

Bine ai venit in gasca noastra...suntem multe mamici deja care slabim frumos;;) Si eu sunt o mamica...fi`miu a facut acu de curand 1 an;;)dar eu inca ma lupt cu kilogramele in plus... ca deh am pus muuult peste masura...vezi la ticker:).

Tu ai o dieta anume? ceva sport/miscare in planurile tale?

Sa-ti traiasca bebelul !>:D<baiat sau fata?:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:25:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO