forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/)
-   -   Jurnal bambina-I wanna have a new life (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/jurnal-bambina-i-wanna-have-new-life-6782.html)

Livia89 04 dec 2010 12:39:18

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
hello, draga mea>:D<

din pacate nu stiu daca este vreo diferenta daca inoti cu acele labe de scafandru:-/ trece la inot pur si simplu:)

in poze se vede ca esti slabuta bine, nu ai de ce sa-ti mai doresti sa scazi in pulpitze:) si cred ca totusi, o sa te mai dezvolti, ai inca acea conformatie de copil:)

ce ai papat si papi azi?

bambina 04 dec 2010 17:09:59

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Astazi am papat cam putin..:(( Puteti sa ma certati!!
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:15
Lapte 1,8% grasime, LaDorna, 200ml - 92 calorii
Musli cu merisoare, Vitalia, 50g - 217 calorii
Gustare 1, ora 12:00
Baton musli cu banane si glazura de cacao, Stilla Natura, 30g - 101 calorii
Cina, ora 16:50
Bors de sfecla rosie, 450ml - 114 calorii
Gustare 3, ora 17:00
Bomboane Spicusor, Bucuria, 13g - 66 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 590 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Inot (1.5 km/h), 90min - 610 calorii
Metabolism bazal - 1271 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1881 calorii

bambina 01 ian 2011 14:00:27

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am fost atat de obraznica de cand nu am mai intrat pe slabute..Am mancat necontrolat, foarte mult..Am ajuns acum la 49 kg si o data cu noul an intru din nou pe regimul de slabit. Mi-am cumparat cantar electronic calumea si stiu ca voi reusi sa dau jos si sa ajung din nou o slabuta fericita. Am o nelamurire: cam la cat timp e bine sa te cantaresti si masori. Eu o fac de 2 ori pe luna. O sa va tin la curent! :*

Livia89 03 ian 2011 01:25:29

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
buna draga mea >:D< eu totusi cred ca nu ai pus chiar atat de mult, la urma urmei, esti inca in crestere, si in plus, toata lumea se mai rasfata in perioada Sarbatorilor:) nu trebuie sa fii chiar atat de severa cu tine, ia-o mai usor, nr de kg e doar o cifra, iar cifrele nu ne aduc fericire, nici anii, nici kg-le, nici nimic altceva... tu trebuie sa fii multumita de faptul ca ai petrecut o vacanta frumoasa, ca esti sanatoasa si tanara, ca ai inca toata viata inainte... grija kg-lor ar trebui sa vina mai tarziu, tu esti oricum slabuta, oricum ai lua-o, dupa toate calculele, tot la acelasi rezultat ajungi:)

daca vrei sa vorbesti mai multe cu fetele de varsta ta, poti intra aici
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...bute-2462.html

un An Nou fericit iti doresc>:D< plin de sanatate si fericire si impliniri pe toate planurile :-*

bambina 13 ian 2011 21:20:29

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Viata mea e un total haos acum din punct de vedere alimentar. Am avut perioade de infometare dupa care binge eating. De o saptamana si ceva am revenit pe linia de plutire, insa am tendinte catre anorexie. Dupa sarbatori cantarul a revenit aproape de normal. Am un kg in plus. E destul derezonabil avand in vedere ca am mancat foarte mult, pana ce nu mai puteam. Nu stiu ce sa fac. Toate colegele imi spun ca arat grozav acum si ca as fi nebuna sa mai slabesc, insa nu pot sa ma abtin. Imi vine sa inchid ochii cand trec pe langa oglinda de pe hol. Ma simt oribil. GRASA!
Pana la ziua mea mi-am propus sa ajung la 44. Stiu ca nu pare sanatos, insa creierul meu imi spune ca asa e cel mai bine.
Nu mananc mult, dar mananc dulciuri undeva la 300 kcal/zi...Stiu ca teoretic se tranforma in grasime, dar daca ard cal din batonul de ciocolata efectul e acelasi?

Inca ceva.. Din februarie merg la sala. La aerobic.
Mama a inceput sa imi spuna ca ma duce la doctor daca mai slabesc..

Livia89 14 ian 2011 01:26:40

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
haide mai fata, revino-ti:( nu e bine ceea ce iti faci, deloc:( intra si tu in vorba cu slabutele sa vezi ca au dreptate colegele tale si mama ta sa iti spuna sa te opresti:(

incearca sa vorbesti cu Andra, cu Slabuta, cu Anqutz, intra in jurnalul lor si spune-le despre tine si vei vedea ca vor zice acelasi lucru: NU mai ai de ce si de unde sa mai slabesti... inarmeaza-te cu vointa, alege o poza cu o fata intr-adevar grasa si fa comparatii intre ea si tine... imagineaza-ti ca sunt atatea fete care ar dori sa aiba silueta ta, si s-ar multumi chiar si cu ceva in plus, oare de ce? pt ca esti deja slaba!!!

mananca linistita tot ce ai pofta, fa si sport daca vrei, dar nu te mai infometa sa slabesti, pt ca o sa ajungi un schelet:| in pozele tale se vede cat se poate de clar ca esti chiar prea slaba pt cum ar trebui sa fii:| plus ca esti in crestere, ai nevoie de mai multe calorii, plus ca daca te mai infometezi mult, o sa-ti deranjezi rau stomacul, o sa-ti slabeasca muschiul inimii, o sa te trezesti la spital si o sa te intrebi de ce

redu la tacere semnalele negative ale creierului tau:| trebuie sa te concentrezi sa mananci suficient pt varsta ta, sa mananci sanatos, nicidecum sa mai slabesti:| cam toata lumea a pus de Sarbatori, ft putine persoane au reusit sa nu puna deloc... si 1 kg nu e deloc mult fata de cat au pus altele... eu am pus 3 kg, de exemplu, alte fete au pus 1-2, altele 4-5, dar asta e, asa e perioada asta, nefasta dietei:)

insa de la asta si pana la a emana astfel de aberatii, cum ca trebuie sa ajungi la 44 kg, este pura exagerare:| stiu ca mama ta avea in tinerete atat la inaltimea ta, incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca s-ar putea ca motivul obsesiei tale de a slabi este aceasta vesnica tendinta de a ajunge ca si ea... este modelul tau in viata, ma gandesc, si de aceea trebuie sa o faci sa fie mandra de tine, nu sa o superi si ingrijorezi si sa fie nevoita sa te duca la doctori pt ca tu refuzi sa mananci... poate ea pur si simplu nu s-a dezvoltat ca si tine, pe vremurile alea nu puteai sa extragi suficient calciu pt oase, si ma gandesc ca nici sport nu facea, deci automat nu avea nici muschi... de unde si greutatea asa de mica;)

te rog sa te gandesti la ce ti-am spus si sa incerci sa-ti scoti din gand aceasta grija de a slabi... meriti o viata mai buna si mai sanatoasa decat cea a unei anorexice:| ai grija de tine, te mai astept pe aici cu vesti>:D< :-*

ras_cristalin 17 ian 2011 20:28:50

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 473534)
Viata mea e un total haos acum din punct de vedere alimentar. Am avut perioade de infometare dupa care binge eating. De o saptamana si ceva am revenit pe linia de plutire, insa am tendinte catre anorexie. Dupa sarbatori cantarul a revenit aproape de normal. Am un kg in plus. E destul derezonabil avand in vedere ca am mancat foarte mult, pana ce nu mai puteam. Nu stiu ce sa fac. Toate colegele imi spun ca arat grozav acum si ca as fi nebuna sa mai slabesc, insa nu pot sa ma abtin. Imi vine sa inchid ochii cand trec pe langa oglinda de pe hol. Ma simt oribil. GRASA!
Pana la ziua mea mi-am propus sa ajung la 44. Stiu ca nu pare sanatos, insa creierul meu imi spune ca asa e cel mai bine.
Nu mananc mult, dar mananc dulciuri undeva la 300 kcal/zi...Stiu ca teoretic se tranforma in grasime, dar daca ard cal din batonul de ciocolata efectul e acelasi?

Inca ceva.. Din februarie merg la sala. La aerobic.
Mama a inceput sa imi spuna ca ma duce la doctor daca mai slabesc..

Draga Bambina,

Daca as fi mama ta, te-as duce de maine la doctor.
Ce inseamna asta, stii ca e nesanatos, dar totusi vrei 44 de kg?!
E ca si cum ar spune cineva "stiu ca nu-i sanatos sa ma arunc de la etaj, dar sunt curios cum e sa zbori".
Ce naiba, bambina, n-ai destula inteligenta incat sa stii sa spui stop cat nu e prea tarziu?
Citeste mai mult la link-ul cu subponderalitatea de la semnatura mea, desi ma indoiesc ca te mai poate convinge ceva.
Sper sa nu ajungi sa ne scrii din spital.

Cu prietenie si toate intentiile bune,
Iulia

anqutz 17 ian 2011 20:33:36

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 473534)
Viata mea e un total haos acum din punct de vedere alimentar. Am avut perioade de infometare dupa care binge eating. De o saptamana si ceva am revenit pe linia de plutire, insa am tendinte catre anorexie. Dupa sarbatori cantarul a revenit aproape de normal. Am un kg in plus. E destul derezonabil avand in vedere ca am mancat foarte mult, pana ce nu mai puteam. Nu stiu ce sa fac. Toate colegele imi spun ca arat grozav acum si ca as fi nebuna sa mai slabesc, insa nu pot sa ma abtin. Imi vine sa inchid ochii cand trec pe langa oglinda de pe hol. Ma simt oribil. GRASA!
Pana la ziua mea mi-am propus sa ajung la 44. Stiu ca nu pare sanatos, insa creierul meu imi spune ca asa e cel mai bine.
Nu mananc mult, dar mananc dulciuri undeva la 300 kcal/zi...Stiu ca teoretic se tranforma in grasime, dar daca ard cal din batonul de ciocolata efectul e acelasi?

Inca ceva.. Din februarie merg la sala. La aerobic.
Mama a inceput sa imi spuna ca ma duce la doctor daca mai slabesc..

Buna! Am citit ca desi arati grozav vrei sa ajungi la 44 de kg. Te-ai gandit de ce vrei asta? Te rog sa faci un ex in fiecare dimineata: sa te uiti in oglinda, goala si sa iti realizezi frumusetea. Sa-ti dai seama cat de frumoasa esti, cat de bine arati. Nu ar strica sa vb si cu mama ta, te poate duce la un psiholog. Acesta te va ajuta sa descoperi motivul pentru care vrei sa sleabesti asa de mult.

Eu la varsta ta aveam tot vreo 44 de kg la aceeasi inaltime pe care o am acum. Crede-ma ca nu aratam deloc bine sau sanatos. Mi-am dorit sa slabesc pt ca cineva s-a luat de mine si, normal, am exagerat. Trebuie sa lucrezi la increderea in sine.

bambina 20 ian 2011 15:25:17

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Hmm..Sa vedem..Cred ca am trecut peste partea "prietena mea are un corp super, iar eu nu". Cred ca vreau sa slabesc pentru ca vreau sa port orice haine, fiind si micuta de inaltime. Si vreau sa fiu fata care are cel mai frumos corp din clasa.
De astazi am spus ca nu vreau sa ma trec prin zile de binge eating si nici prin cele de infometare. Am mancat azi mai bine..Putin mai bine. Am doua curiozitati:
-am cumparat niste chestii care se numesc "felii de cereale". Sunt ca niste napolitane la gust si la ingrediente sunt scrise numai cereale. Sunt bune?
-tonul in suc propriu e cu mult mai putin caloric decat cel in ulei?

Am uitat sa precizez ca de cand a inceput anul nu mi-am mai numarat deloc caloriile.
Astazi am fost putin trista la scoala. Toate colegele mele macau de zor cornuri GIGANTICE cu ciocolata, oferindu-mi si mie, insa am refuzat..:((

andra_aly 31 ian 2011 22:34:53

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Scumpo, avem aceasi inaltime. si acum stateam si ma gandeam cum as arata eu cu 5 kg mai putin?b-):-s:-s:-o
Si tu vrei sa ajungi la 44? pai iti dai seama ca ai fi piele si os?:-s te rog eu nu te mai prostii si nu mai spune aiureli. b-)
Pai lasa-le sa pape cornuri pe colegele tale. nu e vorba doar de ingrasat. ci si de sanatate:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:38:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO