forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/)
-   -   Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/jurnalul-unei-visatoare-jurnal-nicoleta-7426.html)

the dream lady 10 dec 2010 12:35:44

Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Salutare tuturor slabutelor si viitoarelor slabute!

Numele meu este Nicoleta si apelez la ajutorul vostru, fiindca am nevoie de cateva sfaturi legate de sport. Am 50 de kilograme si acum vreau sa ma axez in special pe partea cu sportul.
Chestia e ca pana in vara mi-am pus target sa-mi lucrez abdomenul (adica sa mi se vada putin patratelele). Nu vreau sa arat ca si o culturista insa vreau sa-mi lucrez muschii abdominali foarte bine.
La inceputul anului vreau sa-mi fac si un abonament la sala si aici e marea mea dilema. Ce e mai bun pentru dezvoltarea musculaturii: fitness sau aerobic???

In legatura cu mancarea incerc sa evit urmatoarele: dulciurile, produsele de patiserie, grasimile, fast food si fainoasele. Si nu mananc dupa ora 18.

Va pup si astept cu nerabdare sfaturile voastre!

the dream lady 10 dec 2010 16:11:22

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
chiar nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns???:-s:-s

orice idee este bine venita:D

Dio 10 dec 2010 17:33:30

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Muschii cresc in perioada de refacere si odihna dupa ce initial sunt stimulati iar apoi le dai nutrinetii necesari sa creasca. Deci, ideal pentru formarea musculaturii este sa faci fitness, sa te odihnesti si sa mananci ok, cu un aport sufiecient de proteine (1 - 1.5 g / kg)

the dream lady 10 dec 2010 17:38:41

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 434462)
Muschii cresc in perioada de refacere si odihna dupa ce initial sunt stimulati iar apoi le dai nutrinetii necesari sa creasca. Deci, ideal pentru formarea musculaturii este sa faci fitness, sa te odihnesti si sa mananci ok, cu un aport sufiecient de proteine (1 - 1.5 g / kg)

mersi mult pentru raspuns Dio!
am fost azi la o sala de fitness sa ma interesez de tarif, program si sa vad cum e sala si mi-au recomandat aerobicul si spinningul plus exercitii de fitness. am fost putin dezamagita cand mi-au zis ca au un singur aparat pentru abdomen, din moment ce eu vreau sa ma focuez pe el in mod special:(

acum sunt putin indecisa, fiindca ma gandesc ca spinningul m-ar ajuta foarte tare la coapse...dar in acelasi timp nu stiu cum as putea sa-mi lucrez eu muschii abdominali acolo din moment ce au un singur aparat pentru asta:)):))

musculatura nu se poate dezvolta si daca fac eu exercitii speciale pentru zona respectiva??

scuze ca pun atatea intrebari dar sunt in faza de documentare si chiar vreau sa aflu cat mai multe lucruri si sa le pot pune in aplicare!;;):D

Slabuta 11 dec 2010 01:40:52

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Citat:

Anterior postat de the dream lady (Post 434213)
Salutare tuturor slabutelor si viitoarelor slabute!

Numele meu este Nicoleta si apelez la ajutorul vostru, fiindca am nevoie de cateva sfaturi legate de sport. Am 50 de kilograme si acum vreau sa ma axez in special pe partea cu sportul.
Chestia e ca pana in vara mi-am pus target sa-mi lucrez abdomenul (adica sa mi se vada putin patratelele). Nu vreau sa arat ca si o culturista insa vreau sa-mi lucrez muschii abdominali foarte bine.
La inceputul anului vreau sa-mi fac si un abonament la sala si aici e marea mea dilema. Ce e mai bun pentru dezvoltarea musculaturii: fitness sau aerobic???

In legatura cu mancarea incerc sa evit urmatoarele: dulciurile, produsele de patiserie, grasimile, fast food si fainoasele. Si nu mananc dupa ora 18.

Va pup si astept cu nerabdare sfaturile voastre!

Buna Nicoleta si bun venit :)

Daca am inteles bine, pe tine te intereseaza mentinerea greutatii actuale si obtinerea de masa musculara. :)

Pentru ceea ce vrei tu este recomandat fitness-ul si o alimentatie corespunzatoare.

Ar fi util de vazut un meniu de-al tau pentru o zi.

Mult succes in atingerea telului propus. :)

the dream lady 11 dec 2010 02:35:00

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 435036)


Buna Nicoleta si bun venit :)

Daca am inteles bine, pe tine te intereseaza mentinerea greutatii actuale si obtinerea de masa musculara. :)

Pentru ceea ce vrei tu este recomandat fitness-ul si o alimentatie corespunzatoare.

Ar fi util de vazut un meniu de-al tau pentru o zi.

Mult succes in atingerea telului propus. :)


da, asa este slabuta:-* in principiu vreau sa castig masa musculara, fiindca consider ca acest lucru m-ar ajuta sa ma simt cu adevart implinita.
de obicei mananc cam asa:
Mic dejun: o cana lapte 1,5% plus 40-50g musli sanovita
Gustare 1: cateva nuci
Pranz: piept de pui cu legume sau peste (toate la aburi)
Gustare 2: 1 iaurt activia natur
Cina: o cana ciorba de legume cu carne de pui

acuma mai difera uneori...insa in principiu cam asa imi organizez meniul. lipsesc fructele, deoarece le-am evitat in ultima vreme. am impresia ca imi dau pofta de dulce si de mancare asa ca mai bine nu le consum o vreme.

Livia89 11 dec 2010 10:18:25

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
uite si-o oradeanca de-a mea ;;)

buna, imi pare bine sa te cunosc >:D< imi place meniul tau, insa totusi nu ar trebui sa renunti asa la fructe:P sau daca e pe o perioada limitata, atunci nu e chiar asa de grav:) mie imi pare ca fructele iti mai iau din pofta de dulce, plus ca au zaharuri bune, care iti dau energie pe timpul zilei, plus ca au fibre:)

un mic cadou de bun venit din partea mea:)

http://i1098.photobucket.com/albums/...weekend_73.gif

the dream lady 11 dec 2010 14:25:51

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 435129)
uite si-o oradeanca de-a mea ;;)

buna, imi pare bine sa te cunosc >:D< imi place meniul tau, insa totusi nu ar trebui sa renunti asa la fructe:P sau daca e pe o perioada limitata, atunci nu e chiar asa de grav:) mie imi pare ca fructele iti mai iau din pofta de dulce, plus ca au zaharuri bune, care iti dau energie pe timpul zilei, plus ca au fibre:)

un mic cadou de bun venit din partea mea:)

http://i1098.photobucket.com/albums/...weekend_73.gif

mersi mult, Livia! esti o dulce:-*:-*
nu vreau sa renunt de tot la fructe, insa ma gandeam sa le evit perioada asta, mai ales merele pe care le ador, insa dupa ce mananc unul mai vreau inca unul si tot asa...:-s

felicitari pentru reusita si vreau sa te intreb si eu cum ai reusit? sunt noua in comunitatea voastra si de ceva timp citesc cam tot ce mi se pare interesant si sunt placut surprinsa sa vad ca sunt multe fete care au reusit sa slabeasca sanatos:D:-*

Livia89 11 dec 2010 23:20:24

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
multumesc mult, ma simt asa de flatata cand ma felicita cineva:"> am fost felicitata in ultima saptamana de prea multe ori, sper sa nu mi se urce la cap :P oricum, daca nu era sa slabesc sanatos, preferam sa nu fie deloc:)

pai, cum am zis si in interviu, la inceput am facut sport si doar atat, apoi am inceput sa raresc fainoasele si dulciurile, apoi, prin iulie, am dat de slabute, si am inceput sa diversific sportul, pt ca stagnam, apoi mi-am calculat si caloriile zilnice si am apelat la o hipocalorica de 1250-1400:P din 1 noiembrie am tinut South Beach, cu care am dat jos frumos grasimea de pe unde era:x bine, si acum mai am cacalau, dar aia se mai da jos si prin tonifiere:P daca nu, o sa reincep din vara, cu forte proaspete, sa le dau jos si pe acelea:) pt ca iarna nu pot slabi la fel, parca nu mai am acelasi chef, am si alte preocupari, mai bine ma mentin doar:) continui doar sportul acasa:P si reintroduc incet caloriile spre necesarul pentru mentinere:)

apropo, ceea ce tii tu acum, e cam ca si faza 1 din South Beach, ca acolo nu papi nici fructe:) uite mai pe larg
http://forum.slabute.ro/dieta-south-...ch-70-392.html

noapte buna iti doresc >:D<

the dream lady 12 dec 2010 12:29:26

Re: Jurnalul unei visatoare - Jurnal Nicoleta
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 435880)
multumesc mult, ma simt asa de flatata cand ma felicita cineva:"> am fost felicitata in ultima saptamana de prea multe ori, sper sa nu mi se urce la cap :P oricum, daca nu era sa slabesc sanatos, preferam sa nu fie deloc:)

pai, cum am zis si in interviu, la inceput am facut sport si doar atat, apoi am inceput sa raresc fainoasele si dulciurile, apoi, prin iulie, am dat de slabute, si am inceput sa diversific sportul, pt ca stagnam, apoi mi-am calculat si caloriile zilnice si am apelat la o hipocalorica de 1250-1400:P din 1 noiembrie am tinut South Beach, cu care am dat jos frumos grasimea de pe unde era:x bine, si acum mai am cacalau, dar aia se mai da jos si prin tonifiere:P daca nu, o sa reincep din vara, cu forte proaspete, sa le dau jos si pe acelea:) pt ca iarna nu pot slabi la fel, parca nu mai am acelasi chef, am si alte preocupari, mai bine ma mentin doar:) continui doar sportul acasa:P si reintroduc incet caloriile spre necesarul pentru mentinere:)

apropo, ceea ce tii tu acum, e cam ca si faza 1 din South Beach, ca acolo nu papi nici fructe:) uite mai pe larg
http://forum.slabute.ro/dieta-south-...ch-70-392.html

noapte buna iti doresc >:D<

ai avut foarte multa ambitie sa ajungi aici si sper sa am si eu:-s fiindca am impresia ca in ultima vreme m-a cam parasit...dar sunt o persoana optimista si stiu ca o sa revina ea. probabil am nevoie doar de o motivatie intemeiata.
intr-adevar meniul meu seamana foarte mult cu cel al dietei South Beach si pana acum nu am stiut asta;;)
ce fel de sport faceai? cardio, fitness, aerobic?>:D<
azi am fost sa-mi iau un izolir, deoarece vreau sa ma pun si eu serios sa fac pana in ianuarie cand am sa merg si la sala:D

te pup si te mai astept in vizita;;)>:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:06:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO