forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit 40-50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-40-50-ani/)
-   -   Slabute si la 40 ani! (etaj X) (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-40-50-ani/slabute-40-ani-etaj-x-11362.html)

elena67 11 apr 2012 10:40:42

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Tzontz (Post 1011551)
Ce faceti fetelor?
La mine din cauza grevei transporturilor colegul meu n-a venit la serviciu iar celalalt este in intarziere (Dumnezeu cu mila cand ajunge) asa ca mi-a picat pe cap si munca lor. Fie-mea a ramas acasa singura, o sun de juma' de ora si nu raspunde, prin cap imi trec tot felul de idei care mai de care mai crete. In aceste conditii, incercand sa fac trei lucruri (cel putin) deodata , cu telefonul la ureche si cu nervii vraiste am bulit o proba (importanta) . Asadar du-te la sef, explicai greseala, gaseste solutii de reparare a greselei si treci la repararea ei. Si telefonul suna si suna si suna....si am lasat totul balta si-am plecat ca ninja spre casa. Dupa vreun km raspunde copila (dormise pana mai tarziu) imi vine si ideea salvatoare pentru refacerea probei, vine si celalalt coleg si totul revine la normal doar cu inca 100 de fire albe in plus. O nimica toata. Ce zi de rahat...


buna ziua....
Hai lasa,totul se rezolva nu este o zi de rahat,fata-i bine,proba se reface tu esti sanatoasa....:D


Stiu cum este sa-ti lasi copilul singur in casa
te trec toate gindurile negre si nu numai...

GABONTZA 11 apr 2012 10:42:57

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 1011524)
Alta reteta?

Cupe multicolore cu tiramisu lejer cu zmeura.

-1 pachet de piscoturi
-250 gr zmeura (sau mure, sau capsuni sau amestec;) )
-500 gr branza proaspata degresata
-20-30 gr edulorant pe baza de stevia
-300-400 ml cafea sau ceai verde aromatizat

Se bate bine branza scursa de lichid (strecuratoare, tifon, vreo 2 ore la rece deasupra unui castron) cu indulcitorul, pina devine o crema.
Piscoturile se inmoaie usor in cafea sau ceai si se maruntesc.
In pahare inalte se pun alternativ straturi de piscot, crema de branza, fructe.
Se decoreaza cu cateva bucati de fructe si se tin la frigider minim 2 ore.

Cam asa:

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...Ji__RBlIirpBEw

gata printat retetele si cu prima ocazie cand trebuie sa fac praji poate una dintre ele chiar acuma de paste o execut:D

Nemo 11 apr 2012 10:45:53

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de elena67 (Post 1011565)




Buna fetele si baiatule....b-)


Ce desert....poate-l fac de Paste
in loc de piscoturi pun biscuitzi Dukan
poate mai putine fructe si oare ce iese..:-o


Apropo...aveti in Franta niste tarte cu zmeura ..hm....:D

Iese Tiramisu Dukan..:D
Daca esti in faza 2, poti folosi reteta asa cum e prezentata, folosind branza 0% grasime, nu-ti bate capul din cauza zmeurei sau ce fructe vrei sa folosesti. Si intr-adevar, poti folosi biscuiti Duka cu tarate de ovaz in loc de piscoturi, doar sa ii inmoi mai bine in cafea sau ceai, nu au structura asa aerata ca si piscoturile.
Dupa sarbatori sau alte evenimente de genul, eu schimbam un pic alternanta zilelor, cum mergeam pe varianta 1/1, introduceam 2 sau 3 zile PP apoi reveneam la normal.
Si totul a fost in regula.

Tzontz 11 apr 2012 10:48:54

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
[QUOTE=GABONTZA;1011573]si cateva sute de grame date jos garantat


Ce bine ar fi.:D:D

Citat:

Anterior postat de elena67 (Post 1011579)
buna ziua....
Hai lasa,totul se rezolva nu este o zi de rahat,fata-i bine,proba se reface tu esti sanatoasa....:D


Stiu cum este sa-ti lasi copilul singur in casa
te trec toate gindurile negre si nu numai...


Asa este . Bine ca s-a rezolvat. Imediat trec la lucruri mai serioase .....adica prajiturile lui Nemo:)):)):))

GABONTZA 11 apr 2012 10:49:06

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 1011524)
Alta reteta?

Cupe multicolore cu tiramisu lejer cu zmeura.

-1 pachet de piscoturi
-250 gr zmeura (sau mure, sau capsuni sau amestec;) )
-500 gr branza proaspata degresata
-20-30 gr edulorant pe baza de stevia
-300-400 ml cafea sau ceai verde aromatizat

Se bate bine branza scursa de lichid (strecuratoare, tifon, vreo 2 ore la rece deasupra unui castron) cu indulcitorul, pina devine o crema.
Piscoturile se inmoaie usor in cafea sau ceai si se maruntesc.
In pahare inalte se pun alternativ straturi de piscot, crema de branza, fructe.
Se decoreaza cu cateva bucati de fructe si se tin la frigider minim 2 ore.

Cam asa:

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...Ji__RBlIirpBEw

Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 1011586)


Iese Tiramisu Dukan..:D
Daca esti in faza 2, poti folosi reteta asa cum e prezentata, folosind branza 0% grasime, nu-ti bate capul din cauza zmeurei sau ce fructe vrei sa folosesti. Si intr-adevar, poti folosi biscuiti Duka cu tarate de ovaz in loc de piscoturi, doar sa ii inmoi mai bine in cafea sau ceai, nu au structura asa aerata ca si piscoturile.
Dupa sarbatori sau alte evenimente de genul, eu schimbam un pic alternanta zilelor, cum mergeam pe varianta 1/1, introduceam 2 sau 3 zile PP apoi reveneam la normal.
Si totul a fost in regula.

ma tentati rau de tot cu regimul Dukan , trebuie sa imi fac timp sa citesc si eu mai multe despre acest regimb-)

Tzontz 11 apr 2012 10:53:26

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de margutza (Post 1011569)

Off, grijile astea de mama. Cati ani are fata ta? Pe mine ma pune sa o trezesc pe la 9 ca sa aiba timp sa se joace mai mult, pe calc. desigur, si eu ma fac ca uit......


Are aproape 9 ani si a mai ramas singura acasa asa, vreo 2-3 ore dar niciodata in conditiile astea; adica sa sa trezeasca singura, sa-si incalzeasca laptele , mancarea singura etc si sa stea pana dupa amiaza cand ajung eu. Este cumintica si ascultatoare dar ...cum ai zis si tu "grijile astea de mama"

No acu sa citesc cu atentie delicatesele alea pompoase si imbietoare.

Nemo 11 apr 2012 10:54:03

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Red flower (Post 1011578)


ceva fara piscoturi nu stii? :D toate is cu fainoase si eu nu mananc din astea :P

Pai cel mai simplu e o spuma de ciocolata, sau doua spume de ciocolata, sau spuma de ciocolata si fructe, servite tot asa, in cupe, straturi alternative...
Nu stiu exact ce ai voie la Atkins..

GABONTZA 11 apr 2012 10:54:23

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Tzontz (Post 1011604)



Are aproape 9 ani si a mai ramas singura acasa asa, vreo 2-3 ore dar niciodata in conditiile astea; adica sa sa trezeasca singura, sa-si incalzeasca laptele , mancarea singura etc si sa stea pana dupa amiaza cand ajung eu. Este cumintica si ascultatoare dar ...cum ai zis si tu "grijile astea de mama"

No acu sa citesc cu atentie delicatesele alea pompoase si imbietoare.

da da ,citeste citeste daca vrei sa ti se faca si tie pofta #:-s

Red flower 11 apr 2012 10:59:45

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 1011606)


Pai cel mai simplu e o spuma de ciocolata, sau doua spume de ciocolata, sau spuma de ciocolata si fructe, servite tot asa, in cupe, straturi alternative...
Nu stiu exact ce ai voie la Atkins..

pai seamana mult cu Dukan :)

Tzontz 11 apr 2012 11:01:23

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Eu le-am zis a lor mei ca nu fac nimic si ca o sa le cumpar 2-3 feluri de prajiturici. Au fost de acord pana aseara cand au sarit pe mine rugandu-ma sa le fac un tortulet .....Joffre . La naiba , asta n-are nici in clin nici in maneca cu fructele. Sa vad cum o scot la capat cu ei. Daca nu , Adriana esti pierduta....:((


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:38:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO