forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc ! (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/erica51-doamne-ajuta-mi-slabesc-8077.html)

rozica1965 11 apr 2011 16:23:38

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna Erica..:-*...azi e luni,te-ai cantarit?...ai trecut pragul?:-*

crissa08 12 apr 2011 10:12:55

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Felicitari din nou Erica!
ai vazut ca se poate, asa ca mergi mai departe!
>:D<>:D<>:D<

crissa08 12 apr 2011 13:42:17

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Draga Erica, de obicei de Paste am un meniu traditional.
Fac niste sarmale cu carne de pui fara orez, friptura din pulpa de miel la cuptor, cozonac (anul trecut am folosit cu succes faina SM)...Oua nu prea consum, doar la micul dejun in duminica Pastelui, in rest telemea, ceapa verde, salate, ...noi nu prea mancam mezeluri.
De Florii iesim la un gratar.
Cauta pe forum ca sunt destule retete si pt dulce conform.
Pupici!

erica51 12 apr 2011 21:17:47

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Multumesc pentru idei, voi mai cauta pe forum.

AnDrAdAxl 12 apr 2011 23:04:49

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna searaaaa!Ati trecut pragul!Felicitari si tot inainte!>:D<

rozeta 15 apr 2011 09:37:17

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna dimineata Erica51.Ce mai faci?Am vazut ca ai reusit sa treci pragul.Felicitari.Ma bucur fff mult ca sunt printre prietenii tai.Dupa Paste vreau sa incep sa vad ce reusesc cu bani putini,asa-i pensionarele,au bugetul limitat.Mult succes la kg.minus.Pupicei.

erica51 15 apr 2011 20:22:58

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Iubita mea Rozeta ! Si eu sunt pensionara, imi cumpar totul si am sa-ti spun la ce ma limitez. Este foarte adevarat ca am un bol cat un caus de palma si aceea este masura. Deci mi-am redus mult cantitatea. Dimineata la micul dejun (obligatoriu) mananc de doua ori pe saptamana ou firt sau omleta si lapte batut(lapte degresat de casa pus la prins), de doua ori pe saptamana branza de vaca de casa, cereale de ovaz,lapte batut, de doua ori paine prajita cu zacusca, odata conserva de ton in ulei cu ceapa, nu este suficient. Citeste mai incolo.

erica51 15 apr 2011 20:30:50

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
La pranz deobicei fac mancarica de legume, spanac cu lapte si usturoi, mazare verde cu bulion, varza inabusita, varza murata inabusita cu chiman si cimbru, salate de cruditati. Cumpar odata pe saptamana o salata, doua rosii, un castravete, morcovi, telina, ceapa si usturoi. Fac salata din 6 frunze si imi ajunge o capatana de 3-4 ori, dpinde cat de mare este. La ce ti-am spus adaug pipt de pui la gratar(2 felioare ca sa-mi ajunga un pipt de pui de 4 ori) si peste pangasius 1 gk/sapt. Citeste mai departe.

erica51 15 apr 2011 20:36:41

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
La cina deobicei mananc ciorbica de legume,sau de stevie, sau de fasole verde cu putin bors si mai nou pun cateva granule de soia. Cateodata imi ramane si de la pranz, sau imi prajesc cateva ciuperci cu praz, tare imi plac. Ajungi la 30-40 lei/sapt.
Duminica la amiaza mananc cateodata supa de pui si zarzavaturi cu carne fierte. Mai fac salata de beuf din zarzavaturi, fara cartofi fierti.

erica51 15 apr 2011 20:42:30

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
De trei luni nu am mancat cartofi, orez, grasimi, sucuri, apa carbogazoasa, alcool, duciuri, mezeluri, ma simt foarte bine, inainte eram balonata deoarece nu controlam nimic.
Am inceput cu dieta hipocalorica si mi-am controlat caloriile pe calculator pana m-am obisnuit cu cantitatile.
Am uitat sa-ti spun ca beau cafea(de 2-3 ori /sapt)cu lapte fara zahar la gustarea 1.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:23:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO