forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Situatiile jenante din cauza felului cum aratam (http://forum.slabute.ro/motivatie/situatiile-jenante-cauza-felului-cum-aratam-8458.html)

pinksirena 25 iul 2011 12:31:45

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Pt cele kre au primit comentarii de genul cu gravidutzele....va zic k eu i-am zis unei fete(nu din rautate) dak e iar gravida....si ea ramas un pic socata dar sincer nu am vrut sa o jignesc pur si simplu asa se vedea ca era gravida

bzzz 29 aug 2011 17:20:30

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu cand nu am avut foarte mari probleme cu greutatea, mereu fiind foarte atenta cu greutatea mea.. dar cand am avut 50 de kg mi-am auzit numai lucruri urate.. eu sincer ma simteam bine cu mine insami pana m-am vazut intr-o poza..... si am ramas socata.. Dar si pe mine m-au determinat anumite rautati... oamenii care ii spuneau surorii mele ca m-am ingrasat ft mult.. sau un prieten de familie care mi-a spus ca acus il ajung in brand.. si toate rautatile astea mi-au dat ambitie, dar am facut prostia sa mananc in prima saptamana numai fructe pana am lesinat... si asa m-am hotarat sa-mi calzulez ceea ce mananc ca sa nu mai fac "prostii" si am cautat pe internet calculator necesar calorii si l-am gasit pe acesta de pe slabute si de atunci mi-am cam mentinut kilogramele.. nu am mai ajuns la acele kg..:)

SandsofTime 29 aug 2011 23:22:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor, de-a lungul timpului am invatat un lucru foarte important: o persoana buna cu cateva kg in plus le poate da jos si se poate imbunatati dpdv fizic, dar un om cu un suflet rau si 0 kg in plus nu are nicio sansa sa devina mai bun, rautatea asta il va manca pe interior pana la capat. Deci nu ii lasati sa va intristeze, sunt superficiali si deschid gura inainte sa va cunoasca, judeca fara sa aiba dreptul asta, mai rau e ca judeca dintr-un singur punct de vedere. Noi ar trebui sa ne vedem de ale noastre si cand suntem intrebate cum s-a produs schimbarea asta de catre oameni care nu aveau decat lucruri negative de spus despre noi, le putem raspunde orice de la : "am inceput sa mananc mai multa ciocolata si inghetata in loc de mancare, se pare ca functioneaza" pana la "nimic, nici nu mi-am dat seama". Capul sus si luptati in continuare!

bzzz 30 aug 2011 15:02:31

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Ai mare dreptate SandsofTime ,sunt foarte multi oameni rautaciosi care cu asta raman toata viata... Si sincer acesti oameni sunt rai si plini de ura tot din neimplinirea unor lucruri.. Si ei la randul lor au ceva cu ei insisi.. si d'aia ataca alti oameni din pacate...

VentoFreddo 30 aug 2011 15:07:01

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
:))faza cu gravida mi s-a intamplat si mie acu 2-3 ani,cand am fost in vizita in RO..o vecina m-a apostrofat:nu zici ca o sa ai un bebe,hai?o sa iasa copilul mut..:-ox-(Cand i-am zis ca nu-s,m-a privit chioras..nu cred ca m-a crezut,cine stie ce o fi crezut ca am facut cu bebele:-/

bzzz 31 aug 2011 10:09:54

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 774918)
:))faza cu gravida mi s-a intamplat si mie acu 2-3 ani,cand am fost in vizita in RO..o vecina m-a apostrofat:nu zici ca o sa ai un bebe,hai?o sa iasa copilul mut..:-ox-(Cand i-am zis ca nu-s,m-a privit chioras..nu cred ca m-a crezut,cine stie ce o fi crezut ca am facut cu bebele:-/

Vaii..... is tare aiurea fazele astea... Si tanti aia a picat intr-o postura proasta, si tu te-ai simtit ca naiba... D'aia de multe ori e mai bine sa ne abtinem... daca cineva e insarcinata, se lauda singura nu trebuie sa observam noi.. ca poate poate o dam in bara si e aiurea rau de ambele parti..

McFoxxi 21 sep 2011 16:22:56

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu de mică am îndurat criticile altor copii de vârsta mea şi uneori mai mici. Nici nu vreau să îmi amintesc cum mă făceau şi eram foarte aproape să intru într-o mini depresie. Îi mulţumesc lui Dumnezeu că mi-a dat ambiţia necesară pentru a slăbi şi pentru a mă putea abţine de la mâncărurile despre care, până acum un an, spuneam că nu pot trăi fără ele..ei bine, pot[*29*]

Sand 21 sep 2011 17:05:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu ma gandesc cu groaza si tristete la nepotica mea (una din ele) din Bucuresti, care are 8 ani si arata de 14 fiindca e foooarte grasa. Maica-sa a indopat-o asa de mica. Mama e spre obeza, sedentara, abia merge, fumeaza ca un turc, are abia 43 de ani si continua sa-si indoape copiii si sa manance prostii toti in grup. Deja asta mica a inceput cu complexele, viseaza sa fie fotomodel:(. Fiindca e grasa incearca sa compenseze invatand extrem de bine, e foarte ambitioasa. Parca o vad peste 20 de ani obeza, cu x diplome dar singura, deprimata si trista. Ce e aiurea este ca nu pot sa fac absolut nimic, mama este foarte refractara la orice inseamna sfat de bun simt, orice atinge copiii ei, orice fel de ton de la bland pana la chestii spunse mai apasat...orice critica minora care o atinge pe ea si lumea ei chiar vag de tot este inacceptabila din punctul ei de vedere. Un fel de zid de nepatruns. Patrunde in el numai mancare si atat.:( Mancarea ca substitut al fericirii.

bzzz 21 sep 2011 18:38:34

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Saraca fata..:( Lasa Sand ca poate cand va creste mai mare isi va da seama singura ca nu e bine sa fi gras... poate se va lovii de jicniri.. si atunci singura va incerca sa faca ceva pt ea.. si sanatatea ei.. E dureros cand vezi copiii mici care sunt obezi.. clar e vina parintilor ca nu le ofera o alimentatie corecta... Ca le da voie sa se indoape cu tot felul de chestii... Dala un moment dat isi dau seama de neregului si multi dintre ei iau masuri...

McFoxxi 21 sep 2011 20:33:49

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 797680)
Eu ma gandesc cu groaza si tristete la nepotica mea (una din ele) din Bucuresti, care are 8 ani si arata de 14 fiindca e foooarte grasa. Maica-sa a indopat-o asa de mica. Mama e spre obeza, sedentara, abia merge, fumeaza ca un turc, are abia 43 de ani si continua sa-si indoape copiii si sa manance prostii toti in grup. Deja asta mica a inceput cu complexele, viseaza sa fie fotomodel:(. Fiindca e grasa incearca sa compenseze invatand extrem de bine, e foarte ambitioasa. Parca o vad peste 20 de ani obeza, cu x diplome dar singura, deprimata si trista. Ce e aiurea este ca nu pot sa fac absolut nimic, mama este foarte refractara la orice inseamna sfat de bun simt, orice atinge copiii ei, orice fel de ton de la bland pana la chestii spunse mai apasat...orice critica minora care o atinge pe ea si lumea ei chiar vag de tot este inacceptabila din punctul ei de vedere. Un fel de zid de nepatruns. Patrunde in el numai mancare si atat.:( Mancarea ca substitut al fericirii.

Aşa cum a zis şi bzzz, mai devreme sau mai târziu sigur va lua măsuri..totuşi să sperăm că nu îşi va da seama prea târziu pentru că cu cât înaintează în vârstă, tot mai greu îi va fi să slăbească dar cu voinţă şi răbdare va reuşi:).


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:14:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO