forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum te poti abtine de la dulciuri? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-te-poti-abtine-dulciuri-1860.html)

z_gabr1ela 19 dec 2009 08:29:07

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 55339)
Si prietena lu fratele meu ia crom..,dar chear ajuta? sau ? M-ar tenta si pe mine sa-l cumpar.. Dupa ce te lasi de el.te apuca iar pofta de dulce?

si eu am luat crom o perioada si nu aveam pofta de dulciuri. stiu ca poftele pentru unele alimente semnifica faptul ca organismul duce lipsa de saruri minerale (de exemplu pofta de dulce indica lipsa magneziului sau a cromului)

mvthebest 19 dec 2009 08:44:32

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Citat:

Anterior postat de z_gabr1ela (Post 58328)
si eu am luat crom o perioada si nu aveam pofta de dulciuri. stiu ca poftele pentru unele alimente semnifica faptul ca organismul duce lipsa de saruri minerale (de exemplu pofta de dulce indica lipsa magneziului sau a cromului)

Cat timp l'ai luat? dar de ce nu ai m-ai continuat... ?
Daca aveai in fata de exemplu un tort, nu pofteai la el?sau te abtineai u sa nu papi?.. Scuze pentru ca sunt prea indiscreta:|

adee 20 dec 2009 00:25:58

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
daaa...cromul asta unde l gasesti?la farmacie sau si la magazinele gen plafar?si in ce cantitate il iei? off...am papat azi tort de ciocolata:( sunt varza...

mvthebest 20 dec 2009 11:38:57

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Citat:

Anterior postat de adee (Post 58484)
daaa...cromul asta unde l gasesti?la farmacie sau si la magazinele gen plafar?si in ce cantitate il iei? off...am papat azi tort de ciocolata:( sunt varza...

Am inteles ca se gaseste la farmacie ,dar si la farmaci naturiste :-/cred...
E un tub cu nu stiu cate pastile si se ia una pe zi... Nu stiu daca inainte sau dupa masa.. :-??
Nu te mai gandi ca ai papat tort,asta este mai gresim si noi:)>:D< Daca iti faci multe griji ca se pun kg pentru bucata de tort ,se vor pune..
Pune-te sa faci putin sport poate dupa te ve-i simti mult mai bine
>:D<:-* O zi frumoasa iti doresc!!!

ionicutza 20 dec 2009 12:56:35

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Gustul dulce da dependenta, deci dulciurile trebuie privite cu seriozitate, ca si alte droguri.

ESENTA DE VANILIE blocheaza instantaneu pofta de dulciuri, deci tineti la indemina, in poseta, un recipient mic pe care sa-l puteti mirosi cind ispitele va dau tarcoale

z_gabr1ela 21 dec 2009 22:09:10

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 58331)
Cat timp l'ai luat? dar de ce nu ai m-ai continuat... ?
Daca aveai in fata de exemplu un tort, nu pofteai la el?sau te abtineai u sa nu papi?.. Scuze pentru ca sunt prea indiscreta:|

am luat doar 2 luni apoi nu mi-am mai luat (cred ca am intrat in sesiune nu mai stiu sigur). faza e ca nu ma gandeam la dulciuri si nici nu imi cumparam. referitor la tort, cred ca as fi mancat doar daca eram in vizita (sa nu se simta gazda ofensata)

mvthebest 25 dec 2009 15:13:27

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
De Sfintele Sarbatori iti doresc sa ai parte de tot ce ai si mai vrei, de tot ce nu ai si iti doresti, de tot ce iti lipseste si nu stii! Primeste lumina in adancul sufletului tau si lasa bucuria sa iasa la suprafata! Craciun Fericit
http://img.kudika.ro/comunitate/gree...97375259_1.jpg

yssalia 25 feb 2010 13:15:19

ajutati-ma sa renunt la dulciuri
 
Buna fetelor ,este cineva care ma poate ajuta sa renunt la dulciuri ,ca sa pot da si eu cateva kg.
multumesc:((

mvthebest 03 mar 2010 15:24:52

Sfaturi pentru a scapa de pofta de dulce!!!
 
Iata cateva dintre solutiile care te vor ajuta sa scapi de pofta de dulce:

1. Asteptarea. Amana-ti timpul pentru dulciuri. Spune-ti ca astepti 15-30 de minute, si apoi mananci ce vrei. Sunt multe sanse ca, in felul acesta, poftele sa dispara, mai ales daca erau cauzate de stres si, intre timp, ai reusit sa te calmezi.

2. Proteinele. Ia o gustare la fiecare 2-3 ore, si ai grija sa contina neaprat proteine, pentru ca ele mentin constant nivelul de zahar din organism. Saritul meselor face ca acesta sa scada, ceea ce iti va activa pofta de dulciuri datatoare de energie.

3. Fii selectiva! Daca tot nu te poti abtine de la carbohidrati, macar nu fugi intai la farfuria cu cozonac! Incearca in schimb cateva fructe – merge si o tarta cu fructe! – sau legume, pentru ca iti vor echilibra nivelul zaharului din sange.

4. Nu face schimb! Nu manca mai putine proteine si grasimi doar ca sa pastrezi loc pentru mai multe dulciuri. Proteinele si lipidele iti dau energie pentru mai mult timp, scazand sansele de a mai simti nevoia de dulce prea curand.

5. Fara treceri bruste! Alcoolul, sucurile de fructe si bauturile cu cofeina produc cresteri bruste ale zaharului din sange, urmate de caderi la fel de rapide, care te vor lasa golita de energie!

6. Desertul - dupa masa! Daca mananci dulciuri pe stomacul gol se vor produce scaderi ale cantitatii de zahar din sange si, ca urmare, vei simti nevoia sa mananci inca si mai multe dulciuri.

7. Nuci, branza si oua. In zilele mai grele, ai grija sa iti iei la pachet nuci, branza sau oua fierte tare. Aceste alimente sunt bogate in proteine si te vor ajuta sa treci de caderile de energie.

8. Dormi indeajuns! Cand esti odihnita fizic si mental, pofta de dulce dispare ca prin minune.

justbelieve 14 mar 2010 17:23:16

Re: Cum te poti abtine de la dulciuri?
 
Eu zic ca la inceput e mai greu,dupa te obisnuiesti fara dulciuri.
De exemplu eu cand mi-am propus sa slabesc evitam sa stau langa persoane care mancau dulciuri,sa intru in fast-food sau sa ma gandesc la dulciuri.Bineinteles ca erau zile in care nu mai rezistam si luam ceva dulce.Acum am invatat sa-mi stapanesc pofta de dulce prin simplul fapt ca ma gandesc cum as arata in costum de baie dupa ce o sa ajung la dimensiunile dorite si imi dispare pofta de dulce imediat.Dar daca mi-e neaprat pofta de dulce imi iau un baton Nestle Fitnes care ar putine calorii si gata.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:35:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO