forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Mananc dietetic, dar tot nu slabesc! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/mananc-dietetic-tot-nu-slabesc-10029.html)

calina1 11 oct 2011 14:58:19

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Va rog frumos slabutelor invatati-ma si pe mine, e prima data can incerc, spuneti-mi voi ce tre sa fac si cum sa slabesc, si vreau asta in cel mai scurt timp, dak stiti vreo dieta eficienta sa mi-o dati si mie. Va multumesc

GinaViesianu 11 oct 2011 15:07:39

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
cea mai eficienta dieta este mancatul sanatos! Nu dulciuri, prajeli , sucuri carbogazoase, uleiuri rafinate, paste albe, orez alb, cartofi in exces...si umpic de sport:)

GinaViesianu 11 oct 2011 15:08:31

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Sfatul meu este sa incerci astea si apoi treci la o dieta mai stricta>:D<

laurra 11 oct 2011 17:26:30

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de karenina (Post 814381)
multumesc tare mult de sfat..dar crezi ca eu de la 8 dimineata la 8 seara rezist cu un iaurt de 150 g si 2 fructe? eu nu cred. nici nu ma pot concentra cand mi-e foame..plus ca am ulcer...nu pot manca fructe daca nu mananc imediat ceva solid, gen paine, carne etc...
sunt si anemica.. pt ca de 3 ani inacoace sunt intr-o continua dieta si...m-am cam saturat drept sa-ti spun, de restrictiile astea. daca as stii ca numai o luna trebuie sa nu pun deloc in gura dulce...as rezista. dar perspectiva asta pe viata ma omoara, si ma frustreaza. atatea restrictii chiar pot frustra un om, pe perioada indelungata.

Pai dimineata ,mananci bine si apoi pleci la scoala.Programul meu este tot de 12 ore ca si al tau.Dimineata mananc 100 gr paine neagra facuta de mine cu o lingura de gem fara zahar tot de mine facut.
Ca gustare imi iau niste nici sau migdale sau fructe...etc
la pranz imi iau casoleta cu mine(eu de asta ti-am zis ca poti manca cascaval ,iaurt )sau poti sa-ti faci un sandwici cu pesmeti wasa ,
Seara mananc acasa.
Citat:

Anterior postat de calina1 (Post 814579)
Si eu la fel, cel putin incerc dar la calculatoru nutritionist imi zice k o sa ma ingras. Va rog din suflet ajutatima si pe mine, cum trebuie sa fac si ce trebuie sa fac, va multumesc

Pt inceput cum a zis si slabuta de mai inainte ,scoti ce nu este sanatos.

karenina 11 oct 2011 17:41:03

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 814385)
Laura ti`a dat niste sugestii la cerea ta, nu trebuie sa le urmezi daca nu ti se potrivesc sau nu gasesti rostul.
Majoritatea oamenilor de pe acest forum se confrunta cu aceeasi problema, diete continuie, unele poate cu probleme de sanatate, foarte multe in mod sigur cu frustrari.
Suntem aici sa ne ajutam si sa ne sustinem.

inteleg si apreciez:) chiar apreciez, doar ca ziceam ca nu pot intotdeauna. plus ca eu dupa ora 6 nu mai mananc. iar daca am pana la 8...trebuie sa mananc si pranz si cina la scoala...

elenavulpe 11 oct 2011 17:52:50

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de karenina (Post 811830)
dar tocmai ca fac o ora de cardio:) problema mea e ca am amenoree secundara. sa fie si asta o cauza a greutatii de a scadea in greutate?

Buna Karenina,
Parerea mea este ca amenoreea este declansata tocmai de faptul ca esti slaba si vrei mai slaba! Tu iti dai seama? Iar de slabit normal ca nu mai slabesti asa cum vrei tu, tocmai pentru ca ai un IMC de 19. De ce vrei 18? Fa sport si ramai asa cum esti.
Dar asta este doar parerea mea! Numai ca pentru a o confirma ai putea intreba un ginecolog.
Multa sanatate!

laurra 11 oct 2011 17:57:09

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de karenina (Post 814637)
inteleg si apreciez:) chiar apreciez, doar ca ziceam ca nu pot intotdeauna. plus ca eu dupa ora 6 nu mai mananc. iar daca am pana la 8...trebuie sa mananc si pranz si cina la scoala...

depinde la ce ora te culci ...daca trec 3 ore dupa cina pana te ia somnul e ok ,nu trebuie sa te chinui de la 18 sa stai nemancata

deadcountess 11 oct 2011 18:32:54

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de karenina (Post 814239)
ieri asa ma durea stomacul, ca drept va spun, nu m-a mai interesat de dieta...am mancat si cartofi prajiti. azi am grija sa nu mananc nimic suspect ca sa ma doara...si atunci sunt ok cu dieta.
nu ma supar, certati-ma! poate invatz si eu.
nu vreau sa ma scot, dar mama mea zilnic imi lasa pe birou ceva dulce cand merge la serviciu. cateodata arunc in wc si trag apa dupa...da mi cumva, ca stiu ca o dat banii pe ele. cum sa rezist?:-s sunt asa de pofticioasa. dar azi, orice ar fi, sunt cuminte. o sa vedeti deseara:)

Pai si tu daca ai ulcer mananci cartofi prajiti? :-o Tu nu ai discutat cu medicul care ti-a pus diagnosticul ce ai voie sa mananci si ce nu?

Nu trebuie sa mananci dulciurile, dar nici sa le arunci e pacat de banii dati, da-le la atlcineva.

Citat:

Anterior postat de karenina (Post 814381)
multumesc tare mult de sfat..dar crezi ca eu de la 8 dimineata la 8 seara rezist cu un iaurt de 150 g si 2 fructe? eu nu cred. nici nu ma pot concentra cand mi-e foame..plus ca am ulcer...nu pot manca fructe daca nu mananc imediat ceva solid, gen paine, carne etc...

Pai cine ti-a spus ca trebuie sa mananci doar un iaurt si 2 fructe? Faptul ca esti la scoala toata ziua nu e o scuza sa mananci prostii. Pune-ti un sandwich, cumpara-ti o cutiuta de branza de vaci, hai ca variante sunt cu sutele, cum ai timp sa-ti cumperi cartofi prajiti ai timp sigur si sa intri intr-un magazin sa-ti iei ceva de mancare.

karenina 11 oct 2011 18:43:22

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
cartofi prajiti nu mi-am cumparat, facuse mama:) da stiu, imi plac dulciurile si sunt f pofticioasa. e mai greu sa ma las, dar cu perseverenta voi reusi. si nu sunt variante cu sutele, ca sandvish daca imi pun, mananc prea multa paine/zi. daca imi pun iaurt numai gol, ma roade la stomac. cel mai bne imi e cand mananc supe, sau orez cu ceva, dar la scoala nu pot. intru in magazin alimentar si nu gasesc nimic vrednic de a fi dietetic. banane nu-mi prea plac, iar alte fructe imi cam fac acid. legume nu pot lua la scoala. carne nu. branzica nu mi-e indicata ca si asa am pb cu constipatia. laptele nu-mi tine nu stiu cat de foame. si bani sa dau pe tot felul de specialitati nu am, ca sunt studenta. trebuie sa ma descurc de bani putini. e usor sa zici de ce nu te-ai tinut, cand nu esti pus in pielea omului. stiu, sunt vinovata ca-s prea pofticioasa, dar de multe ori, daca vad ceva si nu-mi iau macar o bucatica, mi se face rau de pofta. si mama face saptamanal cate o prajitura. si mananca toti in fata mea. ca mi-am luat 2 bucatele nu cred ca am savarsit asa un pacat, atata timp cat am renuntat la o gramada de lucruri care-mi placeau si nu am voie, ca nu-s dietetice.

deadcountess 11 oct 2011 18:56:43

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de karenina (Post 814677)
unu la mana, nu inteleg de ce te rastesti asa la mine. sunt om, gresesc. cartofi prajiti nu mi-am cumparat, facuse mama:) da stiu, imi plac dulciurile si sunt f pofticioasa. e mai greu sa ma las, dar cu perseverenta voi reusi. si nu sunt variante cu sutele, ca sandvish daca imi pun, mananc prea multa paine/zi. daca imi pun iaurt numai gol, ma roade la stomac. cel mai bne imi e cand mananc supe, sau orez cu ceva, dar la scoala nu pot. intru in magazin alimentar si nu gasesc nimic vrednic de a fi dietetic. banane nu-mi prea plac, iar alte fructe imi cam fac acid. legume nu pot lua la scoala. carne nu. branzica nu mi-e indicata ca si asa am pb cu constipatia. laptele nu-mi tine nu stiu cat de foame. si bani sa dau pe tot felul de specialitati nu am, ca sunt studenta. trebuie sa ma descurc de bani putini. e usor sa zici de ce nu te-ai tinut, cand nu esti pus in pielea omului. stiu, sunt vinovata ca-s prea pofticioasa, dar de multe ori, daca vad ceva si nu-mi iau macar o bucatica, mi se face rau de pofta. si mama face saptamanal cate o prajitura. si mananca toti in fata mea. ca mi-am luat 2 bucatele nu cred ca am savarsit asa un pacat, atata timp cat am renuntat la o gramada de lucruri care-mi placeau si nu am voie, ca nu-s dietetice. inteleg, am gresit, dar aveti rabdare cu mine, pt ca comunitatea asta din cate am inteles e ca sa te ajute, nu sa-ti sara in cap.

Imi pare rau daca tu asa pui problema si crezi ca ma rastesc...nimeni nu vrea sa-ti sara in cap. Te-ai gandit vreodata ca poate aceia care iti raspund au trecut si ei prin ce treci tu? Probabil ca nu.

Revenind la subiect, ar trebui sa te concentrezi in primul rand asupra regimului pt ulcer si abia in al doilea rand asupra regimului de slabit, desi din fericire (daca pot spune din fericire cand vorbim despre boli :( ) eliminarea alimentelor contraindicate in ulcer face foarte bine si la slabit (ma refer aici in primul rand la prajeli ) Mai bine mananci cateva felii de paine pe zi decat sa te roada stomacul.

P.S. nimeni nu te condamna pt ce mananci, fiecare mananca ce are chef, dar cat timp tu ai scris la un subiect care se cheama "mananc dietetic si tot nu slabesc" te asteptai sa nu zica nimeni nimic de prajituri si fursecuri?

Promit ca nu o sa te mai deranjez.


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:03:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO