forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   O dieta echilibrata pe termen lung (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/dieta-echilibrata-termen-lung-6253.html)

Slabuta 27 sep 2010 16:38:01

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de Kidu (Post 344357)
dulciuri si paine multa.

Pai, nu-ti mai cumpara asa ceva.
Cu dulciuri si paine in cateva luni esti pe drumul foarte gresit.:-s

Kidu 14 nov 2010 12:13:16

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Buna, fetelor! Am o mare problema..mananc pe fond de stres...:(((.am un an mai dificil...cateva sfaturi mi.ar pride bine..multumesc anticipat!

Livia89 14 nov 2010 19:11:26

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
of :( ar trebui sa te relaxezi si sa incerci sa nu mai pui la suflet tot ceea ce te emotioneaza intr-atat incat sa ajungi sa te relaxezi mancand :(

daca vezi ca ai tendinta sa mananci fara sa-ti fie foame, tine mereu niste morcovi, gulii si telina taiate cubulete in frigider, la indemana, ca sa fie primul lucru pe care pui mana cand apelezi din nou la mancare... acelea nu sunt foarte calorice si nu te vor ingrasa...

insa mai bine ai face altceva, sa citesti, sa te uiti la un film care-ti face placere, sa faci niste sport :) sportul ajuta foarte mult, practicand zilnic cam 20-30 de minute de sport, cu timpul ajungi sa fii mult mai Zen, mai linistita si mai optimista :) pentru ca pe perioada exercitiilor fizice de orice fel, creierul secreta serotonina, homonul fericirii :P incearca sa faci zilnic cateva minute miscare mai intensa si vei vedea ca te vei simti mai bine cu tine :) nu neaparat ca sa slabesti, ci ca sa ai o preocupare si sa ai acel hormon in sange ;)

te astept cu vesti>:D<

Livia89 14 nov 2010 19:13:11

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
inca ceva, orice probleme ai avea, gandeste-te ca pana nu faci ceva anume ca sa le rezolvi, nu vei putea trece peste ele prin mancare sau alte actiuni care nu au nicio influenta asupra lor...

sper din tot sufletul ca orice ar fi sa treci cu bine peste :-s

oana vintila 14 nov 2010 19:44:08

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Bun, ma numesc oana si as vrea sa dau jos 10 kg dar nu stiu cum sa fac fara ma imbolnavesc.puteti sa ma ajutati?? dati-mi cateva sfaturi va rog frumos.

Livia89 14 nov 2010 20:18:14

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de oana vintila (Post 403009)
Bun, ma numesc oana si as vrea sa dau jos 10 kg dar nu stiu cum sa fac fara ma imbolnavesc.puteti sa ma ajutati?? dati-mi cateva sfaturi va rog frumos.

hello si bine ai venit printre noi >:D<

eu zic ca ar trebui sa apelezi la o dieta echilibrata, sa slabesti cele 10 kg in cam 3-4 luni, asa e cel mai sanatos pt organism... sa slabesti mai mult de 5 kg/luna e deja exagerat si nu aduce decat urmari negative :(

hai spune-ne ce meniu ai tu de obicei, cam ce sport faci sau ti-ar placea sa faci, sa venim cu sfaturi si imbunatatiri mai concrete :)

Kidu 17 nov 2010 20:05:22

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Aha, o sa incerc sa tin cont de sfaturi..am incercat cu morcovi si chiar sunt eficenti si au si putin calorii:)

OtiliaIon 18 nov 2010 15:09:10

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Pe langa o alimentatie echilibrata si 20-30 de minute de sport nu uita sa te "cremuiesti" ca sa nu iti apara vergeturi si daca ai sani mai mari, include in program exercitii pt piept ca sa nu ti se lase.

Citat:

Anterior postat de oana vintila (Post 403009)
Bun, ma numesc oana si as vrea sa dau jos 10 kg dar nu stiu cum sa fac fara ma imbolnavesc.puteti sa ma ajutati?? dati-mi cateva sfaturi va rog frumos.


Kidu 19 dec 2010 16:40:35

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
:(..Buna fetelor!Am o problema mare..reusisem sa slabesc 6 kg si acum le.am pus la loc..nu stiu ce sa mai fac..am ajuns sa nu.mi mai placa de mine..:(...fac abdomene ..beau 3l de apa..am renuntat la mai mult de 3 feli de paine.. mananc fructe...Astept sugestii..

Justinne 23 dec 2010 17:30:23

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Kidu, pe langa sfaturile pe care le-ai primit mai sus, incearca sa cauti alt sport pe care sa il practici, dar care sa iti faca placere. Dupa vorbele tale, inteleg ca nu prea te incanta ideea de a face sport. Sportul poate fi foarte placut, trebuie doar sa gasesti niste exercitii care sa te atraga. Uite, perioada mea preferata din zi este ora 6 jumate, cand am o ora de sport. Dupa aceea urmeaza inca o ora in care ma ocup de mine, ma rasfat cu diferite creme, etc... Sportul trebuie sa iti faca placere.
Apoi, vad ca spui ca mananci fructe. Daca vrei sa slabesti, ele nu sunt foarte permise. Poti sa le mananci dimineata sau la gustarea de dimineata, dar nu mai mult de 2 fructe pe zi. Incearca sa tii caloriile sub control, mananca la ore fixe si cand ai pofta de rontait, apeleaza la niste gulii sau la un cotor crud de broccoli, este foarte bun.
Verifica atenta ce mananci, acolo e buba. Daca bei 3l de apa pe zi si faci cateva abdomene, nu vei rezolva mare lucru si chiar si asa, vei pune kg inapoi. Atentie mare la meniu.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:24:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO