forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   O dieta echilibrata pe termen lung (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/dieta-echilibrata-termen-lung-6253.html)

Kidu 09 sep 2010 22:05:49

O dieta echilibrata pe termen lung
 
Buna fetelor!>:D<As dori si eu cateva sfaturi legate de o slabire pe termen lung fara o dieta restrictiva.Vreau sa dau jos 6 kg..si am incercat mai multe diete..si am reusit sa slabesc 4 kg..renuntand la dulciuri, prajelii si alte mancaruri nesanatoase.

deadcountess 09 sep 2010 22:24:16

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de Kidu (Post 322157)
Buna fetelor!>:D<As dori si eu cateva sfaturi legate de o slabire pe termen lung fara o dieta restrictiva.Vreau sa dau jos 6 kg..si am incercat mai multe diete..si am reusit sa slabesc 4 kg..renuntand la dulciuri, prajelii si alte mancaruri nesanatoase.

Pe scurt ar fi
- minim 1000 calorii/zi
- sa nu iti lipseasca nici unul dintre nutrientii esentiali (proteine, glucide, lipide, vitamine, minerale)
- sa nu lipseasca activitatea fizica
-min 1.5 litri apa pe zi

Sunt o gramada de topicuri pe tema asta, site-ul abunda in diete si informatii despre ele, nu trebuie decat sa citesti si sa alegi ce crezi ca ti se potriveste ;)

Daca deja mananci sanatos nu trebuie decat sa urmaresti caloriile

Kidu 10 sep 2010 08:46:18

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Multumesc pentru sfaturi , o sa incerc sa tin cont de ele si sper sa si reusesc.

deadcountess 10 sep 2010 08:53:16

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de Kidu (Post 322367)
Multumesc pentru sfaturi , o sa incerc sa tin cont de ele si sper sa si reusesc.

Cu toata placerea :)
Sigur n-o sa-ti fie greu daca deja ai renuntat la mancat prostii.

curly.light 10 sep 2010 15:39:36

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Iti recomand sa renunti la duciuri ,si pentru asta poti intra in concursul de pe site:
O luna fara dulciuri!
Cea mai de efect dieta, cu efect pe termen lung, mi se pare dieta Montignac. In ea, e vorba doar de modul in care combini alimentele,si ai voie sa mananci orice e permis pana te saturi :D E mai mult un stil de viata decat o dieta ,ai putea sa incerci ;;)
Daca mai ai nevoie de alta,sfaturi ,lasa-mi un mesaj in jurnalul meu >:D< bafta:-*
Jurnal-curly.light

Kidu 10 sep 2010 16:29:58

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
As putea incerca desi sunt o norocoasa care nu consuma foarte multe dulciuri..asa ca cred ca m'as putea descurca.Oricum multumesc pentru idee!

Kidu 11 sep 2010 12:33:22

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Cate portii de fructe si legume ar trebui sa consumam?

justbelieve 11 sep 2010 14:25:22

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de Kidu (Post 324268)
Cate portii de fructe si legume ar trebui sa consumam?

Avand in vedere ca si una si alta au multi carbo,n-ar trebui consumate in exces.Din cate stiu eu poti sa mananci un fruct sau doua pe zi,iar legume nu stiu,depinde si ce mananci in restul zilei.

Tina 11 sep 2010 14:33:08

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 324380)
Avand in vedere ca si una si alta au multi carbo,n-ar trebui consumate in exces.Din cate stiu eu poti sa mananci un fruct sau doua pe zi,iar legume nu stiu,depinde si ce mananci in restul zilei.

Cu legumele treaba sa diferit fata de fructe... poti manca legume fara grija, au foarte putine glucide, mai ales cele verzi si cu frunze: spanac, salata, patrunjel, ardei verde... dar de fapt toate au putine glucide. Multi nutrienti si mai multe fibre.
Mare grija la morcov, crud e bun, fiert isi mareste IG-ul.:)

justbelieve 11 sep 2010 14:37:40

Re: O dieta echilibrata pe termen lung
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 324382)
Cu legumele treaba sa diferit fata de fructe... poti manca legume fara grija, au foarte putine glucide, mai ales cele verzi si cu frunze: spanac, salata, patrunjel, ardei verde... dar de fapt toate au putine glucide. Multi nutrienti si mai multe fibre.
Mare grija la morcov, crud e bun, fiert isi mareste IG-ul.:)

Bine ca m-ai lamurit.Eram cam sceptica si in privinta legumelor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:00:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO