forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Prajitura cu portocale (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/prajitura-portocale-3935.html)

DariaMih 19 sep 2010 19:48:58

Re: Prajitura cu portocale
 
Ce bine arata prajitura ta, slabuto! De-abia astept sa fac si eu! O sa fie un substitut super bun pt dulciurile cu foarte multe calorii. Se poate face si cu alte fructe, nu?

Slabuta 20 sep 2010 14:55:41

Re: Prajitura cu portocale
 
Citat:

Anterior postat de DariaMih (Post 334466)
Ce bine arata prajitura ta, slabuto! De-abia astept sa fac si eu! O sa fie un substitut super bun pt dulciurile cu foarte multe calorii. Se poate face si cu alte fructe, nu?

Merci Daria. :)

Da, se poate face si cu alte fructe, eu mai fac cu mere, prune. :)

Slabuta 20 sep 2010 14:56:38

Re: Prajitura cu portocale
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 334255)
Hehe, stiu ce e praful de copt, numai nu stiu cum scazi praful de copt cu sarea...

Merci mult! Cu drag,

Cristina

Aaaa, pai nu se scade, asa se vinde. :)
Dar poti pune si un praf de copt simplu.
Sodiu si sarea sunt diferite. :)

CrisetenO 02 ian 2011 18:39:38

Re: Prajitura cu portocale
 
2 ataşament(e)
Draga Slabuto,

Am facut si eu prajitura ta in sfarsit, a fost foarte buna si usoara, apreciata de toata lumea. Am fost fortata sa fac unele modificari pentru ca n-am gasit toate ingredientele: am pus o specialitate de branza care seamana cu quark-ul nemtesc in loc de iaurt, si cred ca am pus un pic mai putine portocale. Mi s-a parut aluatul prea uscat, asa ca am adaugat si niste lapte.

Atasez si cateva poze impreuna cu recomandarea mea absoluta! Multumesc pentru reteta!

Cu mult drag,
Cristina

Slabuta 02 ian 2011 19:21:12

Re: Prajitura cu portocale
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 455030)
Draga Slabuto,

Am facut si eu prajitura ta in sfarsit, a fost foarte buna si usoara, apreciata de toata lumea. Am fost fortata sa fac unele modificari pentru ca n-am gasit toate ingredientele: am pus o specialitate de branza care seamana cu quark-ul nemtesc in loc de iaurt, si cred ca am pus un pic mai putine portocale. Mi s-a parut aluatul prea uscat, asa ca am adaugat si niste lapte.

Atasez si cateva poze impreuna cu recomandarea mea absoluta! Multumesc pentru reteta!

Cu mult drag,
Cristina

Buna Cristina :)

Nu conteaza "modificarile", important este ca la sfarsit ti-a iesit o prajitura foarte frumoasa si buna. :)

Eu am avut aluatul chiar foarte moale, dar probabil datorita schimbarilor era necesar si laptele. :)

CrisetenO 18 ian 2011 17:02:02

Re: Prajitura cu portocale
 
Draga Slabuta,

Am facut din nou prajitura ta cu portocale, de data asta mai mult sau mai putin dupa reteta (am pus si coaja de la portocale in aluat si numai 4 portocale medii -- cam 150 g fiecare). Am facut-o pentru ai mei acasa, am dus si intr-o vizita la o intalnire la ceaiul de la ora sase si jumatate (la niste prieteni englezi), si a fost in amandoua cazurile FOARTE apreciata.

O idee pe care am incercat-o deja cu mare succes: exista -- in Norvegia cel putin -- marmelada St. Dalfour cu fructoza, fara nici un pic de zahar (pentru diabetici, cred, dar nu are ingrediente speciale, numai fructoza in loc de zahar). Eu am pus putina (4-5 lingurite) marmelada in prajitura ca sa-i dea mai multa aroma. A iesit foarte aromata!

In orice caz, a doua prajitura a fost consumata asa de repede incat eu nu am apucat sa gust decat jumatate de felie, si n-am apucat sa fac poze. Foarte buna reteta, o recomad tuturor!

Cu mult drag,

Cristina

Slabuta 18 ian 2011 17:09:59

Re: Prajitura cu portocale
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 480391)
Draga Slabuta,

Am facut din nou prajitura ta cu portocale, de data asta mai mult sau mai putin dupa reteta (am pus si coaja de la portocale in aluat si numai 4 portocale medii -- cam 150 g fiecare). Am facut-o pentru ai mei acasa, am dus si intr-o vizita la o intalnire la ceaiul de la ora sase si jumatate (la niste prieteni englezi), si a fost in amandoua cazurile FOARTE apreciata.

O idee pe care am incercat-o deja cu mare succes: exista -- in Norvegia cel putin -- marmelada St. Dalfour cu fructoza, fara nici un pic de zahar (pentru diabetici, cred, dar nu are ingrediente speciale, numai fructoza in loc de zahar). Eu am pus putina (4-5 lingurite) marmelada in prajitura ca sa-i dea mai multa aroma. A iesit foarte aromata!

In orice caz, a doua prajitura a fost consumata asa de repede incat eu nu am apucat sa gust decat jumatate de felie, si n-am apucat sa fac poze. Foarte buna reteta, o recomad tuturor!

Cu mult drag,

Cristina

Ce ma bucur >:D<
O sa incerc si eu cu marmelada, am vazut marca aceasta in Romania :)

IA2007 24 apr 2012 16:47:22

Re: Prajitura cu portocale
 
As incerca si eu niste retete de dulciuri dietetice postate de voi, insa am citit pe site-ul dr Mercola ca fructoza este mai rea decat glucoza. Sincer nu stiu ce sa fac, pt ca nu ma pot abtine deloc de la dulciuri... vreau sa slabesc insa cand mi-e pofta de dulce nu mai conteaza nimic, tot ce mi-am repetat o zi intreaga - cum ca trebuie sa ma abtin, sa arat si eu bine etc - uit imediat :(.

rose rose 24 apr 2012 22:36:03

Re: Prajitura cu portocale
 
Slabuta, par a fi o nebunie reteta asta; mi s-a facut pofta acum...dar ma abtin ca e tarziu. Cred ca o sa o incerc si eu in curand. M-ai convins.:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:08:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO