View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 19 iun 2010, 15:22:07
LicuriciColorat's Avatar
LicuriciColorat LicuriciColorat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Pui la cuptor cu sos by Licurici

Pui la cuptor cu sos:
O reteta din punctul meu de vedere simpla da buna rau.Am vazut ceva asemana la Neatza cu Razvan si Dani,preparata de Vladut,dar eu am modificat un pic.
Ingrediente:
-un pui dezosat
-condimente:sare,piper,boia dulce,nucsoara

Sosul de usturoi:
-5-6 catei usturoi
-2 rosii date pe razatoare+1-2ling pasta de tomate
-o lingurita ulei masline
-o lingura zeama de lamaie
-sare,piper,chilli,boia iute(pentru amatorii de senzatii tari)


Preparare:
Pui se transeaza pe bucati(pulpe,piept pui si aripioare),se spala si se condimenteaza cu condimentele(sare,piper,boia,nucsoara).Se pune intr-o tava hartia de copt,apoi se aseaza bucatele de pui.Se da la cuptor pentru 35-45min.
Intre timp se prepara sosul.Eu l-am facut la robot,am tocat usturoiul am pus lamaia si uleiu si rosii+pasta de tomate,se condimenteaza dupa gust si se mixeaza pana devine o pasta momogena.
Se scoate tava din cuptor,si peste puiul facut(nu ars,doar rumenit) se pune cu o lingura 1/4 din sosul de usturoi.Se baga inapoi tava la cuptor pt alte 5-10min(atentie sa nu se arda sosul).
Se scoate carnea pe o farfurie si se serveste cu sosul ramas.
Bon apetit!

Nota informativa: pe carne nu se pune ulei,grasimea lasata de la pulpe se va scurge in tava.Dupa 25min carnea se intoarce pe cealalata parte,Mare grija ca sosul dupa ce e pus sa nu se arda.Daca incercati cu doar cu piep de pui,el e gata mai repede 25-30min e suficient apoi inca 5 cu sosul.Sosul poate fii folosit si pe legume sau peste.E aromat si usor piscator de la usturoi.

Foarte aromat si usor de preparat,se poate servii langa o portie de legume sau doar cu sos.

Imagini ataşate
File Type: jpg P19-06-10_15.40[02].jpg (81,0 KB, 17 vizualizări)
File Type: jpg P19-06-10_15.47[01].jpg (41,1 KB, 24 vizualizări)
File Type: jpg P19-06-10_15.49.jpg (43,7 KB, 35 vizualizări)
File Type: jpg P19-06-10_15.49[01].jpg (69,1 KB, 34 vizualizări)
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828
Răspuns cu citat