Subiect: Jurnal tamisa29
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 25 oct 2010, 04:48:07
tamisa29's Avatar
tamisa29 tamisa29 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Philadelphia, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 40
Dieta: 1500 calorii/zi
Date: 165cm, 50.5kg
Mesaje: 32
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal tamisa29

Dragele mele,

Scriu acest jurnal in speranta ca va fi citit. Nu am multa vreme de povestit, in schimb povesti am foarte multe, am experienta la capitolul slabit "de capul meu" si am invatat multe din propriile greseli.
De ceva vreme n-am mai reusit sa gasesc motivatia ca sa mananc cuviincios si cumpatat, de aceea ma bucur mult ca am dat de voi, sunteti un exemplu pentru mine pentru ca nu va dati batute, desi ati trecut si treceti prin tot ce am trecut si eu.

Va imbratisez pe toate cu mult drag si revin cu informatii despre mine curand... desi apar ca fiind "in trecere" n-am nici cea mai mica intentie sa plec curand. Cred ca multa lume poate beneficia de sfaturile mele, avand in vedere ca am fost si sunt o fiinta tare complexata si de vreo 11 ani imi sta mintea numai la cum arat... de asemenea, si eu am nevoie de sfaturile voastre si de incurajari!

Inainte de a incepe, avand in vedere ca nu stiu cat de des o sa povestesc, o sa adresez cateva sfaturi incepatoarelor sau celor cu vechime dar care poate nu stiu:

Grasimea este arsa de catre activitatea musculara, indiferent unde sunt muschii care lucreaza. De exemplu ai grasime pe burtica, dar muschii sunt pe picioare. Muschii aceia vor arde si grasimea de pe burtica, atunci cand raman fara energie. De aceea este foarte important, atat pentru slabit, cat si pentru mentinere, sa pastrati o masa musculara adecvata. Acest lucru se va realiza prin ridicare de greutati si alimente bogate in proteine. De ce? Deindata ce veti urma o dieta hipocalorica, organismul va incepe sa omoare celulele care consuma cea mai mare cantitate de energie, adica tocmai muschii mult doriti (pentru ca se hraneste intai cu carbohidratii displonibili, apoi cu proteine). Grasime abia la urma urmelor o cedeaza. Deci, mancati proteine ca nu cumva sa inceapa organismul sa se manance singur (foarte periculos este sa inceapa sa manance din miocard). Ori de cate ori slabiti repede, de fapt pierdeti masa musculara (si din miocard) si nu tesut adipos, de aceea, la reularea unei diete normocalorice, va ingrasati. In plus, daca dezvoltati muschi, chiar daca nu faceti sport o zi-doua, o saptamana, acestia trebuie sa isi mentina tonusul si vor arde calorii chiar si atunci cand sunteti sedentare, ajutandu-va sa va mentineti.

Un alt lucru important este sa va monitorizati foarte atent menstruatia sa sa apelati la sfaturi deindata ce apar nereguli. Ideal ar fi sa incetati dieta pentru o vreme...

Pupici la toate si ne mai auzim!