Subiect: Jurnal polyana
View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 22:37:12
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal polyana

Citat:
Anterior postat de polyana Vezi mesajul
multumesc pentru primire slabuta, referitor la dieta, numar si caloriile si, mananc f multe legume si fructe.am si tranzitul f prost, ma constip aproape de orice(mai ales de cand sunt sub tratament), drept pt care sunt nevoita sa mananc fructe si seara tarziu.
meniul de regula il salvez si se gaseste acolo, numai ca nu se prea potriveste cu ora la care mananc si nici nu ramane batut in cuie asa cum mi-l programez de la prima ora. de exp: fructele sau legumele pe care le programez la gustari, de multe ori le mananc la pranz sau cina, sau, daca inlocuiesc un aliment cu altul si are aceleasi calorii, nu mai schimb in meniu(desi proteinele, grasimile, etc.. nu sunt aceleasi)

referitor la sport mi-a recomandat doar gimnastica, eu am mai intins coarda si am mai facut si cumparaturi, si mers mult pe jos, stat in picioare, am facut si tae-bo.

vazand ca ai o experienta destul de vasta nu ma indoiesc de ajutorul si sfatul tau si chiar alte slabute sunt binevenite cu sfaturi.
pupici.

ps: inca nu sunt familiarizata cu site-ul si s-ar putea sa nu stiu sa postez cum trebuie, imi cer scuzele de rigoare si astept sfaturi si in privinta asta.
Da, tranzitul tine foarte mult si de viata pe care o ai, daca esti mai putin activa fizic, cu siguranta, probleme vor exista.

M-am uitat peste meniurile tale si as avea cateva sfaturi

Ca sa nu uit, iti scriu acum, incearca urmatoarea "procedura".
Dimineata, imediat ce te-ai trezit, bei pe stomac gol un pahar de apa calduta, dupa 20-30 minute poti manca. Adica, ai baut paharul, dupa iti faci toaleta de dimineata, pregatesti hainutele pentru munca.... si numai bine trec acele minute.

Sa revin la meniuri.
Avand in vedere ca ai probleme cu colonul, sfatul meu este sa faci un mic experiment, macar o saptamana si vezi daca functioneaza. Ce faci? Elimini biscuitii, salamul de biscuiti, eugeniile, turta dulce, mai putine mezeluri (am vazut deseori salam in meniu), cozonacul, checul, semintele de in le muti la masa de dimineata, le pui intr-un iaurt, lasi 5-10 minute si dupa mananci iaurtul.

Trebuie un pic restructurate meniurile tale.

Am si o intrebare, tu ai cantar de bucatarie sau pui aproximativ cantitatile de alimente ingerate?

Este bine ca poti face gimnastica, atunci tot inainte cu ea
Este un sport foarte bun.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii