View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 15 oct 2010, 10:35:45
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Teama de efort (sport) - un fel de agorafobie

Da' e normal sa faci febra si dupa 10 abdomene daca e, daca muschiul acela nu a fost anterior solicitat. Eu am facut febra si ca am stat pe vine sau aplecata sa despachetez chestii. Cel putin la mine, orice solicitare noua care este +1 fata de ce am facut in perioada anterioara imi provoaca super febra musculara.

Din ce zici ar putea fi asociata opozitia fata de sport si cu un sentiment de neputinta? Gandul ca nu suntem capabili la ceva, 'incompetenti' etc. (neputinta+lipsa de speranta/solutii, chit ca doar pe acel plan) poate genera clar sentimente de deprimare. Uneori ca sa ne amintim ceva trebuie sa insistam mult pe firul gandurilor inapoi, chiar si luni de zile. Mai poti incerca, pentru ca atunci cand iti amintesti, ii scazi puterea de 'lege imuabila' a convingerii pe care ti-ai format-o in urma respectivului evenimen. De obicei o convingere generalizatoare. Pot sa zic ca si eu aveam una similara, ba chiar profa de sport si diriga le-a spus din proprie initiativa parintilor mei sa-mi ia scutire in cls 7 si 8, pt. ca aveam 10 pe linie, poate 1-2 de 9 ca medii si ca mi-ar fi stricat media, neputandu-mi da decat 7 sau 8. Dupa care am avut scutire si in liceu pentru ca nu-mi ieseau probele la cum le ieseau colegilor. Insa mi-am demonstrat in ultimii ani ca-s capabila de sport, indiferent ca n-oi sari in lungime nu stiu cat sau ca nu am super viteza. Practic acum nu ne mai trebuie nici una, nici cealalta
Răspuns cu citat