Subiect: Jurnal Nina
View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 02 ian 2010, 17:09:32
alexa.stan's Avatar
alexa.stan alexa.stan este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: personalizata
Date: 156cm, 96kg
Mesaje: 947
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nina

Buna, ce bine ca ati stat departe de oras de sarbatori.
Bine ai venit printre noi.

Subliniind sfatul anqutei, tit spun si eu ca prajitul este foarte nociv, indiferent in ce tip de ulei se face procedeul, nu neaparat tipul uleiului este problema, ci prapararea termica a uleiului, care-l face sa devina cancerigen. Nici sucurile nu sunt chiar ok, mai bine papi fructul ca atare, prin stoarcere, fructele sau legumele raman fara fibre, deci in organismul tau se va elibera mai repede zaharul, creste glicemia, se elibereaza mai multa insulina... (citste mai multe la biblioteca site-ului, sunt acolo niste carti foarte dragute, si usor de citit). Nici sucurile din sirop natural nu sunt buna, au foarte mult zahar adaugat. Repet mai bine fructul, natural. Daca faci un calcul simplu o sa-ti sai seama ca "natural" este doar un cuvant pus acolo de dragul marketingului, incearca sa compari pretul unui kg de fruct, si cel al unui litru de suc. ar trebui sa fie de 10 ori mai mare, punand in calcul, toate costurile.

Si ai mare grije la calorii, eu asa am luat 30 de kg, in mai putin de 2 ani. fati calculul pt o saptamana in care tu papi normal. Scrie in menui, sau intr-un caiet daca nu ai timp, sa notezi aici, tot ce ai papat, fa asta timp de o saptamana, si la final calculeaza caloriile pentru fiecare zi in parte. apoi iti faci tu asa o medie, adica, incerci sa iei ca referinta suma pe care ai ajut-o cel mai des, cu siguranta organismul cu ea est obisnuit, si din ea, sa faci scaderi lente, nu bruste. de exemplu daca tu constati ca papi 2000 de calori cel mai des, atunci incepi regimul cu 1800, corpul nu trebuie sa inregistreze o scadere brusca pt ca apoi va fi tentat sa apeleze la tehnicile de spravietuire,desi initial vei constata o pierdere in greutate dupa cateva luni vei observa, ca desi nu depasesti nici cele 1200 de calorii, tot nu pierzi in greutate, sau mai mult de ingrasi.

Multa bafta, si nu iuta, documenteazate, mai mult inainte de a incepe scimbarea stilului de viata. Este important ca totul sa se intample sistematic, nu uita de biblioteca de care ti-am zis ca exista pe site.
__________________
Acum suntem doi, si invatam sa papam sanatos.


Jurnal Alexa.Stan
http://forum.slabute.ro/sunt-insarci...10-a-3639.html