View Single Post
  #100 (permalink)  
Vechi 27 sep 2010, 19:01:38
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Sunteti vreuna vegetariana?

Citat:
Anterior postat de bst Vezi mesajul
Multumesc pt raspuns
Si mie imi place ca pot sa rezist tentatiei de a manca carne,mai ales ca pentru mine nu exista masa fara ea
Insa trebuie sa invat sa nu mai mananc dulciuri si alimente bogate in carbohidrati. Problema e ca fara ele mi-e tot timpul foame,si nu stiu cu ce sa o potolesc..
cum zice mai sus si deadcountess, nu e neaparat logic ca si slabesti atunci cand decizi sa nu mai mananci carne eu am zis ca nu m-am ingrasat, dar nici nu am slabit doar de ceva vreme, prin dieta si sport

pai uite, poate tu esti obisnuita sa mananci mai mult, si eu am avut aceasta problema... am auzit candva ca se intampla sa avem senzatia de foame cand de fapt corpul nostru ne cere apa (se extrage apa si din mancare, nu doar din bauturi), poate problema e ca nu bei 1,5-2 l de apa pe zi incearca sa te obisnuiesti asa daca nu o faci deja

iar legat de alimentatie, cartofii (fierti sau la cuptor), orezul (mai ales brun) sunt ok, nu sunt alimente hiper-calorice, poti manca zilnic, zic eu

painea si pastele sa fie neaparat din faina integrala, si paste sa nu mananci prea des, incearca sa papi si mamaliguta din cand in cand

incearca sa te limitezi la un desert prelucrat (cioco, inghetata, prajituri) sau maxim doua pe saptamana

iar ca sa inlocuiesti carnea, ti-am zis, poti prepara cam acelasi mancaruri folosind peste, soia sau ciuperci, iar langa legume sau orez merge ft bine lintea, e chiar satioasa

la lactate nu cred ca ar fi restrictii, doar sa nu fie prea grase, sa te axezi pe variantele mai "usoare" , mai ales in cazul branzei... in rest, erau perioade cand mancam si 2 iaurturi pe zi, si beam 0,5 l de lapte, si nu am patit nimic nu toate grasimile animale sunt nocive, iar cele din cele doua de mai sus fac parte din acea categorie

gasesti ft multe retete pe acest forum si nu numai, depinde doar de tine sa ai motivatia necesara sa manaci in primul rand sanatos si satios, iar mai apoi sa poti tine o dieta eficienta si fara prea mari restrictii

daca mai ai nevoie de imbarbatare sau sfaturi, te mai astept aici sau in jurnalul meu... mult succes
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat