View Single Post
  #105 (permalink)  
Vechi 09 apr 2010, 07:38:40
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

In afara de ce au zis fetele, pe mine m-au mai ajutat initial cate 50-100 ml lapte degresat. Apoi SB faza 1 sau ketogenica si avut grija, cum zice Sand, sa mananc 1/3 din totalul mancarii dintr-o zi pana in pranz. Mancam mic dejun, dar era mai chior decat trebuia probabil. Intra greu la inceput, daca esti cumva tipul care nu mananca dimineata (e des intalnit la night eating syndrome).
In rest plimbari spre seara, in afara de sport sau orice metode de linistire, ca spre seara, la oboseala, la unele persoane corpul nu se mai linisteste, nu se mai relaxeaza, creste un fel de anxietate si incercam s-o potolim cu mancare (pleaca si sangele spre stomac la digerat, se duce din muschi, care pe chestia asta se mai 'blegesc' un pic si asta contracareaza incordarea de la anxietate).

In plus la orice gand de tipul 'nu pot sa rezist, trebuie sa mananc' - redu-l cu ceva gen 'ok, imi vine sa mananc, dar pot sa rezist, voi manca dimineata'. Sau la 'voi fi teribil de frustrata daca nu mananc' - 'am sa reusesc sa ma relaxez/sa ma simt bine si fara sa mananc' (si aplici o metoda care ti se potriveste, iar daca ai treaba, respiri abdominal macar...la neliniste nici nu ne dam seama ca mai mult inspiram, iar expirurile sunt foarte reduse...pentru relaxare trebuie sa fie de doua ori mai lungi ca inspirurile).
Ajuta si relaxarea musculara progresiva practicata des, pana invata corpul sa se relaxeze ca lumea si oricand vrei.

Pe de alta parte ajuta mult si sportul ca pune la treaba adrenalina aia pe care o mai trimitem si aiurea in muschi (cand ne stresam, dar stresurile nu mai sunt de tipul 'ma ataca tigrul').
Răspuns cu citat