Subiect: Durere de stomac
View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 07 ian 2013, 17:32:35
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Durere de stomac

Citat:
Anterior postat de stroemirela Vezi mesajul
nu am glucometru, stiu doar ca la toate analizele de sange glicemia o aveam sub minim, chiar si gravida cand e normal sa fie un pic crescuta. daca sar peste o masa sau mananc foarte putin, imi scade zaharul si ma apuca un tremurat si o slabiciune de imi vine sa lesin...
Daca am inteles bine si ai suprimat orice glucide din dieta sa stii ca organismul o face pe nebunul rau la inceputul dietei. Mie imi era o sete cumplita. Dupa doua saptamani de luat o lingurita de miere pe stomacul gol mi-a trecut, asa cum a trecut si pofta de dulce. Dar orice organism reactioneaza diferit si s-ar putea sa fie la tine alta situatie.
Pe de alta parte, ai mare nevoie de glucide, ele sunt hrana creierului (daca nu ii dai de mancare ameteste, saracul) si sunt indispensabile asa cum sunt si proteinele si grasimile. Ideea este sa nu mai bagi in organism dulciuri si zaharuri rafinate si elaborat procesate si sa mananci cat mai mai simplu glucide bune (fructe, legume, cereale integrale), grasimi bune (ulei presat la rece, fructe si seminte oleaginoase neprajite, peste gras, grasime de rata si gasca, din cand in cand smantana si unt) si sa faci anumite combinatii alimentare care nu ingrasa si care fac ca organismul sa nu depuna grasimile ingerate.
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Mihaela1006:
stroemirela (07 ian 2013)