View Single Post
  #110 (permalink)  
Vechi 16 feb 2011, 13:30:15
Ioana Dobre's Avatar
Ioana Dobre Ioana Dobre este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Montigniac
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 413
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ioana Dobre

Buna fetelor, din nou

Dupa ce azi am citit cele mai dulci cuvinte: ca am reusit sa motivez pe cineva sa tina dieta, am simtit nevoia sa mai completez jurnalul cu niste ganduri si de aceasta data frumoase.

In acest moment dieta simt ca imi da o satisfactie enorma! E singurul lucru pe care il vad ca merge si merge bine si ma simt bine! Si depinde in totalitate de mine.

Nimeni altcineva nu te poate face mai fericit decat propria-ti persoana.

Cand ma uit in urma mi se pare ca cele 4 luni de dieta au trecut pe nesimtite, mai ales ca nu ma simteam "exasperata" sa ies din acest regim care mi se pare in continuare ca mi se potriveste perfect. Parca e perfect pentru "pofticioasa".

Bun... in ciuda faptului ca de multe ori vedem stagnarea ca pe un motiv de renuntare la dieta, de aceasta data mi-am propus sa nu renunt. Am mancat mai mult, mai gras si mai cu cioco 85% zilnic in ultima luna. Nu imi venea sa renunt la ea ....si in plus ma apucasem sa fac abdomene imediat dupa revelion.

La un moment dat abdomenele nu ma mai multumeau si combinat cu concursul "slabute pana la paste" m-am apucat de facut tae-bo. In entuziasmul meu, in prima saptamana facusem tae-bo aproape zilnic... Acum m-am mai linistit si am inteles sa ma limitez la 3 zile/saptamana pentru ca oricum mai merg pe jos, mai urc pe scari si cu rabdare o sa slabesc.

Mi-am adus aminte cand ma gandeam ca nu trebuie sa slabesc repede, trebuie sa slabesc pentru totdeauna! Ei, asa era si cu sportul: oare o sa reusesc sa il fac mereu zilnic? Cu siguranta nu! Dar de 3 ori pe saptamana zic ca e foarte probabil.

Poate ca o sa patesc si cu sportul pe viitor cum am patit cu cioco 85% si cascaval.... o sa am momentele mele de "relaxare" si poate o sa mai fac pauze....

Dar acum ma simt sexy...cum nu m-am mai simtit de multa vreme. Mi-am dat seama ca am slabit mai mult decat slabisem vara trecuta (dupa care incepusem sa pun usor usor 15 kg). Cred ca nu am mai fost asa de "sllabuta" din clasa a11a, adica acum vreo 7 ani.

Ma uit in oglinda si vad efectiv cu ochii mei ca am putut, am reusit! Si ma simt mandra de mine si sunt motivata sa continui. Sa scap de sunculitele de la burtica si de celulita de pe picioare.

Nu vreau sa devin "obsedata" sa slabesc pana nu mai am ce sa dau jos, dar vreau sa vad forma muschilor, nu vreau sa mai vad "coaja de portocala". Abia astept la vara sa ma imbrac in costumul de baie si cel putin sa cred (chiar daca poate nu e asa) ca toata lumea ma admira ce bine arat.

Deja ma duc in magazine si ma uit si mi se pare ca nici o haina nu ma multumeste sa mi-o cumpar care sa imi scoata in evidenta formele...toate sunt lalai. Am dulapul plin de haine lalai! Aproape 70% din haine o sa le fac cadou. Pantalonii cu care stateam prin casa aproape ca stau sa cada de pe mine...


Aseara mi-am facut de cap!! A mancat frigarui de pui cu ciuperci la tigaie (ulei si usturoi si putin vin alb) iar apoi a comandat o cafea fara cofeina, o limonada cu zaharina si apa plata.

Ma credeti ca ma simteam ca si cum comandasem o pizza si bausem o cola? Dupa atat timp de renuntat complet la tot ce inseamna zahar, faina, sucuri.... deja acea limonada cu zaharina mi se parut ca si cum as fi avut parte de desert.

M-am simtit bine si nu am avut abateri!

Azi cum am fost suparata in prima parte a zilei.... nu am putut sa mananc de dimineata decat un iaurt, iar la birou am luat o salata verde cu ceapa si ulei de masline impreuna cu o conserva de ton... acum simt ca imi e putin pofta de ceva bun... dar diseara cand ajung acasa bag repede 4 pulpe de pui dezosate la cuptor, fac niste ciupercute cu smantana si mai mananc o salata. Sa compensez numarul de calorii si sa am totusi energie pentru tura de tae-bo.


Ma simt bine din acest punct de vedere si sunt fericita ca m-am controlat si am invatat sa mananc si ca diferentele sunt reale, vizibile si in fiecare dimineata cand ma uit in oglinda simt ca imi multumesc creierul suficient ca a fost alaturi de mine la inceput.

Tot ce mi-am spus cand am inceput: nu vreau sa slabesc repede, dar nu mai vreau niciodata sa arat asa!

Mintea noastra poate sa ne fie cel mai bun prieten sau cel mai mare dusman!

Va pup