View Single Post
  #1102 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 20:13:26
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Si pt ca a iesit subiectul asta la suprafata si a facut ceva valuri, o sa va spun si parerea mea. Monti nici macar in prima lui carte, care e destul de dura si restrictiva fata de urmatoarele, nu interzice deserturile conforme. Daca va uitati pe meniurile date de el ex, dupa masa mereu e ceva bun, ca sunt fructe pasate, ca e gem, ca e branza cu dulceata conforma, compot, etc, mereu e ceva bun. El recunoastea ca este un impatimit al ciocolatei.

Alimentele sunt conplexe. Nu se gasesc alimente pur glucidice, sau pur proteice. Cu siguranta in cazul alimentelor care au si proteine, si grasimi si carbi, doua din aceste componente predomina, cealalta fiind neglijabila. Sau predomina una, 2 sunt in cantitati mici.Sau au grasimi bune, cum e cazul nucilor, mogdalelor, etc si atunci efectul benefic e net superior eventualelor ridicari ale glicemiei.
Foarte folositor este tabelul cu indicii glicemici. Il gasiti la mine la semnatura, cu explicatiile de rigoare.
Hai sa ne intelegem. Una e ce spune Montignac si alta e ce spune medicina sau chimia alimentelor sau ce stiinta o mai fi.
Montignac, strict din p lui de vedere, orice carte s-ar citi (si eu am citit de la el 5), nicaieri nu va spune nu amestecati carnea cu branza, sau carnea cu ouale sau mai stiu eu ce se mai amesteca. In meniurile lui veti vedea ca la mesele proteino-lipidice se pot manca oua, branza, carne, smantana, legume, leguminoase si salate cu ig mic.
Alimentele cu Ig mediu nu se amesteca cu grasimi, dar asta nu are nici o leg cu discutia de mai sus.

Acum, Eva a explicat de nu stiu cate ori ca branza are alti timpi de digerare decat carnea si ca e, MEDICAL VORBIND, recomandat sa nu mancam la aceeasi masa si carne si branza. Daca totusi o facem, atunci sa lasam branza pt sfarsitul mesei.

Dar, Medical si Montignac nu e acelasi lucru.
Lala, tu aici ai gresit, i-ai atribuit lui monti idei care nu ii apartin.

Acum, daca cineva se stie cu probleme de balonare, cu intolerante, cu mai stiu eu ce ulcere sau cate si mai cate, e bine sa manace cat mai simplu si sa urmeze si sfaturile date de medicina.

Cine nu are probleme, cine nu vrea sa slabeasca nu stiu cate kilograme pe luna, cine vrea sa traiasca fara frustrari si mustrari de constiinta, mananca linistit ca se slabeste si asa.
Nu ne alearga nimeni. Cel mai bun ritm e cel de 2 kg pe LUNA. Cel mai bun regim e cel cu care te simti impacat, care iti permite sa te bucuri de fiecare masa, care nu e o povara si care te imbie sa mananci.
Eu consider ca a-ti gati sofisticat, daca ai timp, talent si vointa, e cel mai bun lucru. Iti incanti toate simturile, mananci cu placere, cu pofta. Poate nu slabesti 3 kg. pe saptamana (exagerez, bineinteles), dar iti va fi super usor sa mentii stilul asta de viata pe perioade lungi de timp.
Daca manaci simplu (a in cazul meu, dar eu fac asta de lene), mai devreme sau mai tarziu va deveni plictisitor, creierul va percepe tot ca pe o dieta, ca pe o corvoada, va incepe sa pofteasca, va visa numai mese la restaurant si farfurii care mai de care mai apetisante si cu siguranta nu va pofti la chestii conforme. Si, incetul cu incetul, azi o abatere, maine alta, nu vei mai tine deloc cont de nici o regula si nic o combinatie.

Cu cat veti face din acest regim un stil de viata care sa va satisfaca pe deplin, cu atat veti avea sanse sa ajungeti unde va doriti si, cel mai important, sa va mentineti.
Asta e tot farmecul lui Monti, ca putem gati, ne putem juca cu imaginatia, putem crea si nu avem limite de calorii. Sunt cateva reguli simple, se pot respecta usor, totul e sa ne faca placere sa le respectam.

Asa ca fiecare sa se gandeasca in ce ritm vrea sa slabeasca, cat de grabit e si atunci sa actioneze ca atare, tinand o varianta f. stricta, putin stricta, sau, din contra lejera. Dar orice decizie ati lua, fiti impacate cu ea. Asumati-v-o!

Asa ca inchei cu o urare: SPOR LA TREABA SI POFTA BUNA!
Nu are nicio legatura medicalul aici draga Ame, este vorba de bun simt!
Nu inteleg de ce ai vrea sa amesteci 3 grupe alimentare la aceeasi masa, carne, lactate si branzeturi, nu la aceeasi masa!!! ci in acelasi fel, sa le amesteci si sa le coci! dar fiecare cu gusturile lui!

exista alimente pure... zaharul este un aliment din 99% carbohidrati!

eu nu blamat deserturile! eu am mancat ciocolata neagra, ba mi-am facut si eu tort de ciocolata cu oua.. celebrul tort al lui monti!
si da, are deserturi in toate meniurile propuse de el... intrebarea mea, cate din ele au faina?
la astfel de deserturi ma refer eu... m-ai vazand comentand la cineva care mananca ciocolata, sau fructe uscate, sau magiun? a venit o fata acum cateva saptamani si a zis ca a mancat 400 de g de magiun, si i-am zis " fii pe pace ca nu i grav!"
nene! dar nu blaturi! eu aici comentez! incetati cu coca! cu salamuri de biscuiti, si tarte si checuri .... chiar nu intelege nimeni ce comentez?

si de ce ma deranjeaza asa mult chestia asta? pentru ca vin altele, ca acum nu stiu cum se face dar sunt 20 de fete active pe monti si intreaba " cheeeeeeeeeec? vreau si iooooooooooooo!!!" si ajungem nu stiu unde.. cum zice si Tina, nu mai vorbim deloc aceeasi limba!

mai calca si alte fete stramb! Pasy, nu te am acuzat ca ai sarbatorit! si plecatalaplaja a sarbatorit la birou si a fost ziua lui effegi si Tina a sarbatorit pe la serviciu si tot asa... dar o recunoaste ca abatere si nu posteaza reteta pe net ca fiind salam de biscutiti monti!!! nu e salam de biscuiti monti, pasy, e adaptarea ta! ai luat vreo reteta din cartea lui? nu! atunci nu e salam de biscuiti monti!!

deserturile din cartea lui monti nu are niciunul faina!! niciunul. si toate deserturile lui sunt pentru faza a doua, pentru sirenutze nu pentru balenutze!

nu inteleg! cand ti se permite (mai mult decat in orice dieta) sa mananci magiun de prune (sau orice alt gem) pe paine!!! , ciocolata, fructe dulci... de ce va mai trebuie nene si tort la pranz?!?!?!?

pe bune, cititi bine:
- fruct la trezire
- magiun pe paine la MD
- ciocolata neagra dupa pranz
- eventual iar un fruct pe la G1/G2
si seara un chec, un tort?!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat