Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1081 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 17:31:14
TinAlexa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mar 2010
Locaţie: Montreal, Canada
Vârsta: 48
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 2.140
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Sint mai multe, eu o am pe ultima. Si nu este atit de "dura"
TinAlexa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2332 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1082 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 17:56:30
Lala26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 14 iul 2011
Locaţie: Rm Valcea, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 162cm, 55kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Hmmm... esti sigura ca gandesti din prisma lui Montignac? Eu stiu ca el spune de legume sa le mancam in orice combinatie daca au IG mic, iar carne+ou+branza e tipul de MD continental care il da varianta la MD glucidic. Eu mananc astfel de sufleuri si budinci.
Pai eu din prisma lui Montignac incerc sa gandesc daca ma insel si sunteti sigure, corectati-ma ! de legume stiu si eu clar. Intr-adevar combinatia carne-branza este blamata si de evrei de exemplu, care nu le asociaza niciodata pentru ca nu sunt 'kosher', poate asta te-a dus cu gandul ca nu gandesc 'montignac'. Carbohidratii cu proteinele-deci carne, oua si branza impreuna nu fac casa buna, mai pe intelesul nostru. Combinatia asta impiedica absorbtia elementelor nutritive pe care le contine fiecare(minerale, vitamine) si duce la o digestie ingreunata...stiam ceva de faptul ca au nevoie de enzime diferite pentru a se digera, deci in stomacul nostru se face haos. dupa cum vedeti explicatiile mele nu sunt nici pe departe stiintifice,nu sunt medic insa Eva este si o invit pe ea sa ne explice daca am dreptate sau nu ..si de ce
__________________
Punish the sin, but love the sinner
Lala26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1083 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 17:57:56
Monica35's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 48
Dieta: Montignac
Date: 161cm, 57kg
Mesaje: 106
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Am incercat sa vb la Constanta cu o prietena dar nu am reusit. Eram curioasa sa aud de la cineva cum e vremea ca la televizor se face tam-tam degeaba uneori. Asa au zis si saptamana trecuta ca erau blocati pe DN1 si am avut prieteni care au plecat la munte si se mergea ok, era o fasie de drum cu zapada si masini care au ramas acolo din nu stiu ce motive si se filma numai in acel perimetru. Sper sa ajungi cu bine.
Vremea in orașul Constanța e ok.acum,se circula bine pe arterele mari,căci au fost 2grade si,deși a plouat peste zăpadă,s-a topit!Drum bun!
Monica35, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1621 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1104 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 588 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1084 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 18:00:37
Lala26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 14 iul 2011
Locaţie: Rm Valcea, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 162cm, 55kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de TinAlexa Vezi mesajul
Lala la inceputuri vorbeam aceiasi limba, acum nu mai inteleg nici eu.
Cum adica, la ce te referi? Ca nu mai intelegeti ce spun eu ? Scuza-ma nu am inteles
__________________
Punish the sin, but love the sinner
Lala26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1085 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 18:17:27
Monica35's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 48
Dieta: Montignac
Date: 161cm, 57kg
Mesaje: 106
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Dragelor,chiar dacă v-am citit n-am mai scris:las' ca recuperez eu!Eva ,am o întrebare:am ținut South Beach 2saptamani-fără carne de porc doar pui ,si cu muuuuulta apa,legume-fasole verde,varza,brocoli.Fasole uscata,linte,naut,n-am mâncat căci erau permise cantitati f.mici.Am slăbit,dar mă gândeam sa mai țin o sapt.faza 1.Te rooooog,da-mi un sfat! Multumesc! Meniu azi:ou fiert ,rosie si ardei P:2ciocanele cu muraturi in sare G 10 migdale C :gratar din piept de pui cu salata(salata verde,roșii ,ardei)
Monica35, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1621 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1104 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 588 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1086 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 18:42:16
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Carla78 Vezi mesajul
Buna fetelor,

Am inceput si eu de cateva zile dieta Monti si cred ca am nevoie de ceva ajutor.

Ma primiti si pe mine in gasca voastra?

Seara frumoasa
Bine ai venit!
Citat:
Anterior postat de Pasy Vezi mesajul
Frateeeee!!!!!
Imi vine sa imi pun cenusa in cap si sa ma duc cat vad cu ochii
Stiu ca aveti dreptate apropo de dulciuri, si sustin ideea respectiva, dar eu am precizat clar ca era vorba de un moment mai special, de asta mi-am permis sa fac dulciuri, si am mai spus clar ca din tot ce a iesit eu am papat abia doua feliute, ce asa mare lucru.
Am mai spus de multe ori ca o sustin pe Eva cand spune ca noi cele ce avem mai mult de slabit trebuie sa avem grija cu dulciurile si sa le evitam cat mai mult.
Pe de alta parte, eu paine nu am mancat deloc de trei sapt deja si nici fructe(bine ieri am calcat stramb si am papat) tocmai ca sa reduc cantitatea de zahar din sange, nu ma astept sa ma ia nimeni de model.
Si subscriu la ceea ce spunea Vamedeea, ce farmec are o dieta daca tu de fapt tot timpul te restrictionezi si nu iti permiti nimic nimic, pai atunci ma apucam de alta dieta, la mine asa functioneaza psihic, daca stiu ca e " regim " si nu am voie aia sau aia, pai de aia imi trebuie, asa ca prefer sa stiu ca e o dieta si nu regim, una mai lejera, in care pot din cand in cand sa imi mai permit sa ma abat, odata la doua sapt nu zilnic, stiu ca am mult de dat jos, da nu ma grabeste nimeni, si chiar daca am mai avut cate o abatere tot am slabit aproape 5 kg intr-o luna, pt mine e super, si un indicator ca fac bine ceea ce fac, chiar stiu ca o sa fie si luni in care vor fi mai putine kg cu minus, si zic eu ca e mult mai ok ca atunci sa incep cu restrictiile.
Iarasi spun ca in cartile lui, monti are destule deserturi si totusi lumea a avut rezultate, sunt absolut de acord cu faptul ca nu dulciurile sunt baza dietei, dar ce sa-i faci asa suntem noi, prima si prima data ne uitam daca avem voie si dulce, zaharul din noi e de vina eu in gen am papat cate doua patratele de cioco 75% dupa pranz si uneori negresa aceea umpluta cu cioco 75%, atat, da am slabit, acuma fiecare face cum poate, eu chiar am incercat sa fiu 100% monti, da cand esti prima data in asta e mai greu, poate cand revii la a doua tura de monti deja e mai usor, insa eu imi doresc sa tin monti faza I cel putin trei patru luni(asa cum recomanda si el) si apoi sa nu mai am nevoie de faza I deloc, niciodata, am invatat multe multe in luna asta si acum stiu mai bine unde greseam si cu ce, asa ca sper ca ma voi feri de acele greseli pe viitor.

Sa ma iertati ca m-a luat asa vorbaraia dar....simteam si eu nevoia sa spun ceva, nicidecum sa apar ceva.

Sa aveti o zi minunata si spor la slabit
Tu stai calma pt ca tu deja ti-ai impus anumite reguli, deja ai taiat destule de pe lista ta.
Nu incerca sa faci mai mult decat poti, nu iti aduce singura fructrari. Asa ca, daca ai pofta de dulce, mananca un dulce conform.

Si pt ca a iesit subiectul asta la suprafata si a facut ceva valuri, o sa va spun si parerea mea. Monti nici macar in prima lui carte, care e destul de dura si restrictiva fata de urmatoarele, nu interzice deserturile conforme. Daca va uitati pe meniurile date de el ex, dupa masa mereu e ceva bun, ca sunt fructe pasate, ca e gem, ca e branza cu dulceata conforma, compot, etc, mereu e ceva bun. El recunoastea ca este un impatimit al ciocolatei.
Din proprie experienta si nu numai (pt cine are curiozitatea, sa citeasca Gasca fetelor care tin Monti partea I si II), se slabeste mancand bine, mancand si ceva bun, daca e conform. Nu va ganditi ca eram eu singura care manca dulce, nu! TOATE MANCAM! Si toate slabeam, fiecare cu ritmul ei.
Asa ca, daca aveti pofte, potoliti-le cu ceva conform.in timp veti vedea ca poftele dispar. Si mai apar doar in acele zile ale lunii.

Citat:
Anterior postat de azra Vezi mesajul
neata fetelor
meniul de azi arata asa,e bine??
referitor la laptele de ieri,eu sunt moarta dupa el desi incerc ff rar sa beau,adica numai in cafea,dar dupa ce am mancat peste ieri mi s-a facut cam greata si de la lapte imi trece
E ok Gabi. tu tii in paralel si hipocalorica, nu? Totusi, mai pune macar 100 de calorii la meniu, sau mai fa cate o zi pe saptamana cu mai multe calorii. Am scris acum 2 zile de ce. Si tu stii mai bine, nu are rost sa ma repet.

Citat:
Anterior postat de daniciplea Vezi mesajul
buna fetelor!sunt noua pe forum si as vrea sa ma primiti si pe mine in gasca montiazi e prima zi de dieta pt mine...sper sa reusesc sa dau jos cat mai multe kg!!trebuie neaparat sa slabesc ca nu mai suport sa ma vad in oglinda!am ales monti pt ca mi se pare cea mai ok si nu e asa restrictiva!succes si voua fetelor!va pup
Bine ai venit! Vei reusi cu siguranta daca te tii de treaba!

Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Am incercat sa vb la Constanta cu o prietena dar nu am reusit. Eram curioasa sa aud de la cineva cum e vremea ca la televizor se face tam-tam degeaba uneori. Asa au zis si saptamana trecuta ca erau blocati pe DN1 si am avut prieteni care au plecat la munte si se mergea ok, era o fasie de drum cu zapada si masini care au ramas acolo din nu stiu ce motive si se filma numai in acel perimetru. Sper sa ajungi cu bine.
Citat:
Anterior postat de Monica35 Vezi mesajul
Vremea in orașul Constanța e ok.acum,se circula bine pe arterele mari,căci au fost 2grade si,deși a plouat peste zăpadă,s-a topit!Drum bun!
Multumesc de info. Poate pana duminica e si mai bine. Aleka, multumesc de urari. eu sper sa fie totul ok.
Magda, eu cred totusi ca ne vom vedea. Te sun cand aj in tara.

Citat:
Anterior postat de oaname Vezi mesajul
tocmai am recitit din nou prima parte a cartii lui montignac care e destinata fazei 1.spune clar...meniuri lipido-proteice:carne,oua,BRANZA etc deci nu vad de ce sa nu manancam branza...
o alta chestie care am gasit-o si asta m-a cam nelamurit, spune fara alimente glucido-proteice deloc in faza 1: avocado, ficat, migdale etc...deci aici nu mai stiu ce sa cred
dar in legatura cu branza nu vad deloc de ce nu ar merge din moment ce , iau de ex branza mozzarela care am mancat eu la pranz la care m-am uitat express la valorile nutritionale , contine proteine si lipide, glucide deloc

Cartea gasita pe forum e prima carte scoasa de el si in ea a fost destul de drastic. Apoi revine, recunoscand ca anumite alimente le-a judecat gresit. In categoria asta intra: ficat, avocado, leguminoasele (linte, mazare, naut, fasole, etc), pepenii, kiwi, morcovii, anumite radacinoase, migdalele, nucile, semintele, etc.
Alimentele sunt conplexe. Nu se gasesc alimente pur glucidice, sau pur proteice. Cu siguranta in cazul alimentelor care au si proteine, si grasimi si carbi, doua din aceste componente predomina, cealalta fiind neglijabila. Sau predomina una, 2 sunt in cantitati mici.Sau au grasimi bune, cum e cazul nucilor, mogdalelor, etc si atunci efectul benefic e net superior eventualelor ridicari ale glicemiei.
Foarte folositor este tabelul cu indicii glicemici. Il gasiti la mine la semnatura, cu explicatiile de rigoare.


Citat:
Anterior postat de St3fyk Vezi mesajul
Daca este conforma si o faci te rog sa-mi dai si mie reteta exact cum se prepara...ca suna tare bine dupa ingrediente
Este conforma din pdv Monti.

Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Nu este, din start ai si carne si ou si branzeturi si glucide..adica toate soiurile de proteine plus grasimi plus carbohidrati din smantana. eu as gati pieptul cu maxim un sos de smantana, iar cascavalul l-as manca cu oua..si cu ce mai vrei, separat
Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Pai eu din prisma lui Montignac incerc sa gandesc daca ma insel si sunteti sigure, corectati-ma ! de legume stiu si eu clar. Intr-adevar combinatia carne-branza este blamata si de evrei de exemplu, care nu le asociaza niciodata pentru ca nu sunt 'kosher', poate asta te-a dus cu gandul ca nu gandesc 'montignac'. Carbohidratii cu proteinele-deci carne, oua si branza impreuna nu fac casa buna, mai pe intelesul nostru. Combinatia asta impiedica absorbtia elementelor nutritive pe care le contine fiecare(minerale, vitamine) si duce la o digestie ingreunata...stiam ceva de faptul ca au nevoie de enzime diferite pentru a se digera, deci in stomacul nostru se face haos. dupa cum vedeti explicatiile mele nu sunt nici pe departe stiintifice,nu sunt medic insa Eva este si o invit pe ea sa ne explice daca am dreptate sau nu ..si de ce
Hai sa ne intelegem. Una e ce spune Montignac si alta e ce spune medicina sau chimia alimentelor sau ce stiinta o mai fi.
Montignac, strict din p lui de vedere, orice carte s-ar citi (si eu am citit de la el 5), nicaieri nu va spune nu amestecati carnea cu branza, sau carnea cu ouale sau mai stiu eu ce se mai amesteca. In meniurile lui veti vedea ca la mesele proteino-lipidice se pot manca oua, branza, carne, smantana, legume, leguminoase si salate cu ig mic.
Alimentele cu Ig mediu nu se amesteca cu grasimi, dar asta nu are nici o leg cu discutia de mai sus.

Acum, Eva a explicat de nu stiu cate ori ca branza are alti timpi de digerare decat carnea si ca e, MEDICAL VORBIND, recomandat sa nu mancam la aceeasi masa si carne si branza. Daca totusi o facem, atunci sa lasam branza pt sfarsitul mesei.

Dar, Medical si Montignac nu e acelasi lucru.
Lala, tu aici ai gresit, i-ai atribuit lui monti idei care nu ii apartin.

Acum, daca cineva se stie cu probleme de balonare, cu intolerante, cu mai stiu eu ce ulcere sau cate si mai cate, e bine sa manace cat mai simplu si sa urmeze si sfaturile date de medicina.

Cine nu are probleme, cine nu vrea sa slabeasca nu stiu cate kilograme pe luna, cine vrea sa traiasca fara frustrari si mustrari de constiinta, mananca linistit ca se slabeste si asa.
Nu ne alearga nimeni. Cel mai bun ritm e cel de 2 kg pe LUNA. Cel mai bun regim e cel cu care te simti impacat, care iti permite sa te bucuri de fiecare masa, care nu e o povara si care te imbie sa mananci.
Eu consider ca a-ti gati sofisticat, daca ai timp, talent si vointa, e cel mai bun lucru. Iti incanti toate simturile, mananci cu placere, cu pofta. Poate nu slabesti 3 kg. pe saptamana (exagerez, bineinteles), dar iti va fi super usor sa mentii stilul asta de viata pe perioade lungi de timp.
Daca manaci simplu (a in cazul meu, dar eu fac asta de lene), mai devreme sau mai tarziu va deveni plictisitor, creierul va percepe tot ca pe o dieta, ca pe o corvoada, va incepe sa pofteasca, va visa numai mese la restaurant si farfurii care mai de care mai apetisante si cu siguranta nu va pofti la chestii conforme. Si, incetul cu incetul, azi o abatere, maine alta, nu vei mai tine deloc cont de nici o regula si nic o combinatie.

Cu cat veti face din acest regim un stil de viata care sa va satisfaca pe deplin, cu atat veti avea sanse sa ajungeti unde va doriti si, cel mai important, sa va mentineti.
Asta e tot farmecul lui Monti, ca putem gati, ne putem juca cu imaginatia, putem crea si nu avem limite de calorii. Sunt cateva reguli simple, se pot respecta usor, totul e sa ne faca placere sa le respectam.

Asa ca fiecare sa se gandeasca in ce ritm vrea sa slabeasca, cat de grabit e si atunci sa actioneze ca atare, tinand o varianta f. stricta, putin stricta, sau, din contra lejera. Dar orice decizie ati lua, fiti impacate cu ea. Asumati-v-o!

Asa ca inchei cu o urare: SPOR LA TREABA SI POFTA BUNA!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1087 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 18:52:16
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Apropode dulciuri, ca mi-am adus aminte. Eu tortul ala al carui reteta am pus-o ceva timp in urma, l-am facut pt cineva cu diabet.
Din acel tort au mancat 2 persoane diabetice. Pe una dintre ele am rugat-o sa-si masoare glicemia inainte de a manca tort (o felie normala) si apoi la doua ore dupa. Mi-a spus ca nu a avut nici un fel de probleme. Nu i s-a marit glicemia de la o portie normala.
concluzia: daca ne desfatam cu dulce, si cu orice pana la urma si nu sarim calul, nu avem de ce sa ne dam peste cap glicemia.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1088 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 19:08:39
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna seara dragelor,

Monica felicitari pentru SB. Cam ce ai tinut tu acolo alea 2 saptamani, este un stil de viata pentru care militez! Felicitari! Din partea mea, poti sa mananci asa cum ai mancat in cele 2 saptamani ori de cate ori ai ocazia!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #1089 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 19:09:00
oaname's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 01 oct 2009
Locaţie: Marseille, Franta
Vârsta: 31
Dieta: Montignac
Date: 165cm, 57.8kg
Mesaje: 267
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

haha fetelor o sa ma bateti
ma plictiseam si am citit niste retete pe net si m-am gandit sa fac ceva bun pt maine asa ca am incercat si eu...dar nu pot sa zic ca mi-a si iesit excelent
am facut niste bombonele...defapt cioco 70% topita ( vreo 5 patratele), migdale masinate , migdale bucati, esenta de vanilie...am amestecat si am facut niste bile si le-am dat la frigider.a iesit cam moale compozitia dar poate se mai intareste la frigider. mi-am iesit 4 bile mijlocii.
mi-a venit ideea asta pt ca ma gandeam de mai mult timp sa imi fac eu ciocolata in casa, de ex sa topesc ciocolata neagra si sa amestec cu coaja de portocala, migdale crude si sa pun la frigider ...si ieri am vazut niste silicioane pt facut cioco numai ca sunt cam scumpe o sa vad poate cumpar.
va pun si o poza, sper ca e buna combinatia
scuzati claritatea pozei dar e facuta cu telul si mai e si intuneric prin casa
Imagini ataşate
File Type: jpg 428724_269019496503848_100001874004263_741858_819532689_n.jpg (30,8 KB, 12 vizualizări)
oaname, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2008 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1491 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #1090 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 19:10:00
Lala26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 14 iul 2011
Locaţie: Rm Valcea, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 162cm, 55kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Ok deci, am inteles. Medical si Montignac nu coincid aici... deci am dreptate dpdv medical, insa montignac tolereaza. Rezulta ca persoanele care vor sa fie ok medical pot sa nu asocieze, iar cele care vor montignac fara medical pot sa combine. In cazul de fata ma refer. ca in restul sunt sigura ca medical si montignac coincid. Pai pofta buna va doresc
__________________
Punish the sin, but love the sinner
Lala26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole