View Single Post
  #111 (permalink)  
Vechi 12 sep 2011, 21:28:15
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
multumesc in primul rand pt promptitudine in raspunsuri, si da, am incercat cu unele slabutze sa stabilesc contacte, insa mai ales cele cu experienta(de la care imi doream in special de la ele trucuri pe care m-am simtit si ma simt nevoita sa le descopar singura), si-au creat deja legaturi mai vechi, unele nici nu prea au timp...mi-a fost in al doilea rand si frica, datorita dietei mele care nu este prea sanatoasa, si nu am putut sa imi spun pasurile, pt ca toate imi ziceau primul lucru sa urc calorii la 1000, si ma "certau" cu ghilimelele de rigoare, si am avut cele mai bune intentii sa fac lucru asta si chiar am facut pana in momentul cand am observat ca pun in fiecare zi cate un kilogram pe mine, si inteleg acum si de ce, corpul meu incepea sa faca depozite pt zile neagre, stiu perfect acum cum functioneaza totul...sunt o fire f ambitioasa, si chiar daca lucrez in domeniul alimentar unde zi de zi trec peste nasul meu tot felul de prajituri si mancaruri delicioase nu am cazut niciodata prada tentatiei daca mi-am pus in cap ceva....insa am nevoie de motivatie, am nevoie de rasplatirea eforturilor mele....cand am urcat la 1000 si mancam sanatos, si am observat ca in fiecare zi puneam un kilogram, am facut o prostie, ceva asemanator cu o bulimica, mi-am zis"deci eu mananc sanatos si sunt atenta si totusi ma ingras un kilogram pe zi? atunci macar sa ma satur bine cu tot ce poftesc", si asa ieri parca noaptea pe la 2 noapte am mancat absolut tot ce am prins, incepand cu ciocolata, paine, prajeli, tot la aceeasi masa intr-un interval scurt de timp, ma mir cum nu mi-a fost rau...si de aia ziceam, ca imi trebuie si rasplatite rezultatele...va rog sa ma iertati, nu sunt inca un exemplu de urmat, dar am incredere in mine ca o sa reusesc pana la urma, poate cine stie, trebuie eu singura sa ma dau cu capul de probleme ca sa am ce invatza...cu unele slabute incepatoare nu am intrat in contact sau nu prea am incercat sa le dau sfaturi pt ca inca nu ma consider un exemplu de urmat, si de aceea am considerat sa le las pe cele cu experienta sa le dea sfaturi...si eu sunt o fire directa, si mi se pare perfect normal ce mi-ai spus Alexik, sper sa ma puteti acum intelege si voi pe mine...si mersi Adina , nu o sa ezit sa iti cer sfaturile cand o sa am nevoie...
Hello scumpo!Am revenit din vacanta si te vizitez si pe tine!Sa stii ca nu te`am abandonat,am lipsit doar pe o perioada scurta pt ca acolo nu aveam netEu vreau sa intelegi ca nu ti`a pus nimeni cutitu`n gat sa te oblige sa mananci 1000 de calorii asa dintr`o data,ba chiar,daca imi aduc eu bine aminte parca ti`am spus ca pt a evita sa pui pe tine poti urca nr de calorii cu 50-70 pe saptamana pana ajungi la 1000 makr.Nu trebuie sa faci sport ca sa urci nr de calorii,cele 1000 sunt minimul necesar pt functionarea organismului in stare de repaus.Incearca asa,urca nr de calorii usurel,fa si ceva sport si incearca sa mai adaugi si ceva carne slaba prin meniu deoarece proteinele nu te ingrasa,organismul isi ia ce are nevoie din ele si restul este eliminat.Te pup
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]