View Single Post
  #118 (permalink)  
Vechi 13 mar 2013, 11:13:23
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.888
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.920 ori in 2.164 mesaje
Implicit Re: Bine ati venit la mine acasa! Mesdames, soyez les bienvenues!

Multumesc pentru ponturi Ancuta.
Am avut o perioada in care faceam CHLX dimineata la 7:15 si simteam ca incep ziua in forta, plina de energie, dar nu mai reuseam sa fac si cardio.
Adica ora de cardio o puneam seara la 20:30 si mai mereu ma apuca lenea si saream peste sport.
Poate asa m-am obisnuit si m-am invatat prost : cardio la 12:00 si la 18:00 CHLX.
Eu nu simt ca obosesc, mai ales ca acest sport e singura mea activitate fizica; in rest mi se lipeste fundul de scaun.
Cum ti se pare?
Singurul lucru care ma duce cu gandul la supraantrenament e faptul ca nu mai slabesc; in rest imi place sa fac.

Uite aici reteta pentru clafoutis cu mere (inlocuieste foarte bine placinta cu mere)

Clafoutis cu mere

Ingrediente :

Mai putin de 1 kg mere
3 oua
4 lg xilitol / fructoza
50 ml. ulei (sau unt topit)
100 ml lapte monti (smantana dulce + apa)
~100 gr. faina de migdale
50 gr. tarate de ovaz (optional)
½ pachetel praf de copt
1 fiola vanilie

* Merele curatate de coaja se taie ‘solzisori’ sau feliute fine (ca in poza) cu scula de curatat morcovi. Patentul apartine unei prietene.
* Forma de chec se imbraca cu hartie de copt, unsa (cu ulei). Cand am facut-o in forma de tarta s-a lipit prin diferite locuri cu toate ca unsesem forma
* Se presara (nu se indeasa) aceste bucatele de mere in forma de chec, direct pe hartie pana cand forma se umple aproape pana sus (ca in poza). Intre straturile de mere se pune pudra de scortisoara din belsug


• ouale intregi se mixeaza cu xilitolul/fructoza pana-si dubleaza volumul
• se adauga uleiul, cate putin, mixand in continuare,
• se adauga (faina de migdale + praf de copt + taratele de ovaz = amestecate separat)
• se toarna in fir subtire laptele monti
Eu am folosit de la inceput pana la sfarsit, mixerul. Fiecare face cum este obisnuita.

* Se rastoarna compozitia peste merele din forma si pe urma cu o furculita, se rascoleste putin printre mere ca sa patrunda compozitia intre toate merele.
Data viitoare am sa incerc altceva : rastorn merele, asa taiate, in compozitie si am sa le amestec usor, acolo si abia pe urma am sa le pun in forma
Oricum, a iesit perfect si asa cum am facut acum.

* Se tine la cuptor ( ~210 grade) cca. 30 minute. Se face proba cu scobitoarea, neaparat
* Cand se raceste, se rastoarna pe platou

Reteta nu imi apartine, ci e luata de pe un alt site, tot de la un grup de montignace.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416

Ultima dată editat de Q88; 13 mar 2013 at 11:15:30.