View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 16 nov 2009, 21:09:11
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Interesant ce ai scris tu aici Dara

Mi-am adus aminte de niste faze din perioada mea neagra... cred ca si asta caracterizeaza pe persoanele care sufera de supraalimentare.

Aveam treceri foarte bruste de la veselie/bucurie la depresii/invinovatiri/chiar jigniri aduse la propria persoana cu tot felul de cuvinte urate care nu ma reprezentau, nu stiu de ce ma pedepseam in asa fel... si iar ma simteam cea mai josnica si cea mai urata/rea si de care nu are nimeni nevoie.

Intr-adevar mancam nu pentru ca imi era foame ca, de fapt, nu imi era, la un moment dat aveam burta asa de plina ca nu mai puteam respira dar eu tot mancam... ci mancam ca sa imi completez un gol... si parea un gol atat de urias...

Am avut o agenda, pe care am inceput-o intr-o zi in speranta ca asta este salvarea mea, si dupa cateva saptamani am ars-o... mi-am luat o pisica dar nu am avut grija de ea si am dat-o cuiva (de mila), imi cam "varsam" toate nemultumirile pe ea... decat sa chinui animalul am dat-o... si multe...

Ce m-a ajutat pe mine a fost iubirea, m-am indragostit pentru prima data in viata si pluteam undeva printre nori, asta m-a tinut departe de Pamant si problemele de acolo, pana le-am uitat definitiv...

Sunt sigura ca nu ne putem indragosti acum toate ca sa ne tratam de aceasta problema, dar, daca reducem la esenta, un lucru minunat si de o intensitate mare, mai ales care aduce fericire, ne poate salva.

Cred ca si viata asta contemporana este de vina pentru ceea ce suntem, este totul atat de gri si parca putine ocazii mai avem sa radem, sa fim fericiti cu adevarat... zilnic este acelasi lucru (serviciu, oameni nerespectuosi in RATB (care si ei la randul lor au probleme), facturi de platit, gatit mancare si toata ziua asa, plus stres si suparari si nu ne mai ajunge timp de noi)... scuze, am deviat
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat