View Single Post
  #123 (permalink)  
Vechi 12 dec 2010, 21:06:39
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cauza aproape pierduta, am nevoie de sustinatoare

Citat:
Anterior postat de CheryR Vezi mesajul
contrar principiilor acestui forum, am incercat o gama variata de diete; majoritatea fiind cat se poate de nesanatoase ( infometare => 5 kg pe saptamana mai putin) . Cu toate acestea m-am ingrasat imediat ajungand la un stil de viata cat se poate de haotic ( azi am mancat 3 ciocolati mari - a trebuit sa iau atitudine imediat ) si la lipsa totala a conditiei fizice. Pana acum programul meu alimentar era cam asa: infometare sau o sg masa pe zi( un fruct/ iaurt) primele 4 zile ale saptamanii iar restul - supraalimentare ( ajungand la sfarsitul saptamanii la o greutate cu 3-4 kg mai mult decat la inceput) .
Am avut 57 de kg si vreau sa am aceeasi greutate din nou pentru a ma putea bucura din plin de varsta care o am.Am ajuns sa ma privez de multe activitati interactive si sa am o viata socila inexistenta, fara prieteni.
Stiu ca par un caz lipsit de ratiune, dar sustinerea celor din jur imi da curaj sa continui, sa dovedesc si sa reusesc ( mentionez ca am reusit sa slabesc 10 kg intr-o luna fiind sustinuta incontinuu de cei din jur; schimband mediul de viata lucrurile au luat o intorsatura negativa).
In cele din urma, va rog sa-mi propuneti niste diete sau niste hobby-uri sau orice vi se pare interesant pentru a reusi sa slabesc cat de cat pana la Craciun pentru a-l putea petrece cu prietenii. (anul trecut n-am scos capul din casa in perioada sarbatorilor)
va pup si va apreciez vointa si curajul .
vai, nu cred ca am mai auzit pana acum de 5 kg pe saptamana mie mi-au luat 2-3 luni sa slabesc atat

in primul rand, te rog sa te gandesti la urmatorul lucru: nu faptul ca avem kg in minus sau masuri de fotomodel ne face oameni exista lucruri pe lumea asta mai importante decat dieta si situatia fizica, trebuie doar sa te uiti in jurul tau... sunt oameni grasi si fericiti alaturi de cei dragi, sunt insa oameni slabi, bolnaviciosi, pe care cunostiintele ii ocolesc pt ca ii infioara, iar rudele ii sustin cat sa reziste prin spitale si rugandu-se sa se vindece de ceea ce au... astia sunt anorexicii, sper din tot sufletul sa nu te incadrezi printre ei

sunt oameni sanatosi, care nu apreciaza acest lucru si isi bat joc de sanatate optand pt infometare sau alte lucruri in exces... sunt oameni bolnavi, care si-ar dori sa poata manca linistiti in oras cu prietenii, sa nu trebuiasca sa-si planifice masa, sa nu se gandeasca la toate ingredientele, la ce le-ar putea face rau la stomac, ficat, alergii, etc.

si din toti astia, sunt oameni cu o gandire sanatoasa despre viata, si asta ar fi o idee buna sa devii si tu... trebuie, inainte sa te apuci de o dieta, sa vrei sa slabesti, trebuie, cum spuneam, sa ajungi sa te iubesti asa cum esti daca nu ai asta, nu ai nimic, poti sa tii diete si sa fii in continuare nemultumita si severa cu tine

incearca sa te iubesti si atunci vei lua decizia corecta si legat de alimentatie si de sport, si vei fi mai sociabila... iti spun asta, pt ca si eu am fost mai demult ca tine, si mie mi-a fost intinsa o mana de ajutor ca sa nu ma mai vad asa, si acum vreau sa transmit mesajul mai departe

si ce daca ai cateva kg in plus? nu esti nici rotunda, nici obeza, ca doar am vazut clar cate kg scrie ca ai si cate vrei sa slabesti... toata lumea are defecte, dar si calitati, iar tu ar trebui sa le vezi si pe cele din urma

nu te redu doar la aspectul fizic, e pacat de tine... poti sa-ti gasesti atatea alte preocupari si calitati, sa fii interesata sa citesti, sa gatesti, sa pictezi, sa faci sport, sau alte activitati creative, sau sa restabilesti legatura cu prietenii care tu crezi ca nu te plac din cauza kg-lor... incearca sa le adresezi un simplu gand de "Sarbatori Fericite", intra in vorba cu ei si ai sa vezi ca poti lega o conversatie chiar si daca ai acele complexe

incearca toate astea, sau du-te la biblioteca, sau plimba-te, fa o baie aromata, fa ceva ca stii ca te relaxeaza...

dupa ce faci asta, si imi spui sincer ca te-ai mai linistit si esti intr-un echilibru cu tine insati, o sa-ti spun si ce sa faci ca sa slabesti... insa mai intai tre sa faci acest pas, pt tine crezi ca poti? eu sunt sigura ca poti, doar sa vrei

astept vesti daca se poate te pup si iti doresc o saptamana frumoasa
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]