View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 15 mar 2010, 18:59:32
shahla's Avatar
shahla shahla este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 18 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 51
Dieta: nu m-am hotarat
Date: 168cm, 88.5kg
Mesaje: 309
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sunt si babete "slabute" pe aici????

Citat:
Anterior postat de Dana S Vezi mesajul
Multumesc mult de sfat,.Daca as reusi sa dau jos cat mamica ta,as fi fericita...
Si eu am fost o rotunjoara toata viata,inca din copilarie,asa ca nu am pretentie acum la batranete sa fiu o slabuta...Am insa o problema cu dieta pe grupe de sange(care dealtfel pare foarte logica).Eu am grupa A2.Intr-adevar nu sunt o carnivora,traiesc minunat si fara carne,ceea ce ma ingrase pe mine sunt dulciurile la care nu pot renunta si nu neaparat creme sau frisca,ci prajituri uscate,gemuri,etc...Dar asta nu are nici o legatura cu grupa sanguina.Problema e ca ma descurc foarte bine cu lactatele(branza,iaurt,mai putin lapte,care la varste inaintate nu mai e indicat).Iar daca e vorba de legume,rosiile sunt principalul component in salata mea.Dupa teoria grupelor de sange nu-mi sunt benefice niciun fel de lactate,iar rosia e dusmanul meu nr.1...
Iar la salate eu adaug intotdeauna si cateva nuci...nici din alea nu am voie!Ca fructe imi sunt interzise citricele(vit.C) si bananele(potasiu)...
Atunci,stai sa ne intelegem...Nimic nu ma impiedica sa tin un regim restrictiv,inlocuind lactatele cu lapte de soia si tofu,carnea cu guguloaie de soia,nucile cu alune,fara asta,fara aialalta,dulciurile interzise,ca deh!...Si am sa slabesc.Dar cu un astfel de regim(care de fapt nu trebuie sa fie un regim,ci un mod nou si corect de a te alimenta permanent,daca nu vrei sa pui totul la loc,si cu dobanda),nu prea vad cine ar putea trai toata viata...De ajuns ca incerc sa separ proteinele de carbohidrati,etc...
Incepusem sa mananc dimineata ,rosie taiata pusa pe o felie de paine de secara,in loc sa pun branza pe acea felie...Acu'ce sa pun pe paine,o foaie de varza?
Si mama si eu avem A grupa .Eu nu as putea sa tin dieta asta , pt ea a fost f usor . Acum fiecare stie foarte bine ce ii prieste si ce nu . Si eu mor dupa salata de rosii . Si nucile imi plac , destul de greu nu ?
Dar ce a mers la mine a fost carne cu salata verde sau mixta fara paine fara dulciuri fara fructe si am dat jos 5 kg in 2 sapt. Nu as mai face azi la fel dar ceva trebuie sa fac ....
shahla, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1827 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1310 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 278 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat