View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 25 iul 2011, 03:32:17
supergirl18's Avatar
supergirl18 supergirl18 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 14 mar 2010
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Fructe si Legume
Date: 180cm, 74.5kg
Mesaje: 424
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: A fi sau a nu fi vegetarian

Si eu m-am hotarat sa devin vegetariana dupa ce am citit o carte..mai precis Skinny bitch....m-am ingrozit la cate chestii am aflat referitoare la tot ce inseamna industria carnii,a laptelui a branzeturile,cate prostii contin...cum sunt chinuite bietele animale s.a.m.d
Cum am terminat cartea nici nu am mai pus gura pe carne,lapte branza,oua,absolut nimic de origine animala,am cautat si pe net mai multe chestii cu privire la tot ce inseamna vegetarianismul,parca atunci descoperisem o noua lume..imi era greata de carne si tot ce provenea de la animale..efectiv ma marcase tot ceea ce aflasem.
Am inceput de pe 10 septembrie,am mancat f multe legume,fructe,nuci ,alune,am exclus cartofii,painea alba si orezul(f rar) si m-am simtit extraordinar de bine,am slabit si cateva kg,pana de Craciun,cand pur si simplu mi s-a facut pofta de carne...de peste nu mai zic...erau si multe preparate specifice sarbatorilor, probabil si din cauza asta,orium am incercat sa ma abtin si am reusit,au trecut sarbatorile,dar eu am ramas cu pofta de carne,lapte,branza etc...moment in care m-am gandit ca nu mai are rost sa mai continui atata timp cat poftesc la asa ceva si nu mai am starea aceea interioara pe care o aveam la inceput..practic nu-mi mai doream sa fiu vegetariana si voiam sa incep iar cu produse animale,doar nu aveam sa ma dau vegetariana si sa mananc pe ascuns..oricum am fost vazuta ca un extraterestru pt cei din jur in toata perioada...
Pana la urma am reinceput,prin ianuarie,dupa aprox 4 luni,sa mananc produse animale,de orice fel,insa imi impun perioade la anumite intervale de timp in care sa consum numai vegetale,chiar si in timpul unei saptamani o zi sau doua incerc sa consum doar fructe si legume si ma ajuta f mult...sunt constienta ca e f bine in primul rand pt sanatate o alimentatie de acest gen,insa recunosc ca tot ce consum de la animale incerc sa fie din surse cat mai sigure,cat mai eco,cat mai de la tara conteaza f mult sursa carnii si modul in care a fost crescut animalul.
Multa bafta celor care adopta acest stil de viata !
Răspuns cu citat