View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 03 apr 2010, 10:33:52
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Re: Jurnal Bertie >>> 50

Buna Bertie! Bine ai venit!
Am citit jurnalul tau si imi place cum iti organizezi totul.
u sunt de acord cu cat mananci, e mult prea putin. Eu am slabit mancand in medie 1600 kcal pe zi si aproape de toate, inclusiv cate putina ciocolata. Daca ramai la disociata, incearca sa aj la min 1000 kcal pe zi, pt ca altfel organismul tau sufera si va ceda. Poate nu acum, in perioada urmatoare, dar in max 6 luni va ajunge la epuizare. Apoi mai e o chestie la care trebuie sa te gandesti, ce faci dupa ce aj la greutatea ta? Cum te mentii. Invatand corpul asa, dupa ce termini cura vei pune la loc nu cate ai dat jos, ci dublu. E efectul yo-yo. Si cam toate curele extreme (si asta e una) au celeasi rezultate. Slabire rapida, urmata de o ingrasare si mai rapida. Un lucru bun este ca ai renuntat si la sare si la zahar. Orice dieta ai adopta in viitor, e bine sa nu mai revii la acestea 2.
In rest, te pup, sa ai parte de un Paste Fericit si ne mai auzim.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]