View Single Post
  #17 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 11:23:40
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Buna! In primul rand nu te descuraja si nu te da batuta. Niciuna dintre noi nu a intrat aici pentru ca stia cum sa manance corect. PE masura ce trece timpul, te documentezi si iti dai seama ce ti se potriveste si ce nu. Mancarea poate fi buna si daca nu e o bomba calorica si cu putina munca te poti chinui sa-l dai pe brazda. Sau te vei invata sa nu mai poftesti. Cel putin asta e cazul meu, m-am obisnuit sa nu mai poftesc.

Idei de mic dejun sunt multe. Cam ce iti place sa mananci? Iti poti face o omleta, sau niste briose din oua cu branza si legume la cuptor, daca preferi proteinele. Sau iti pofi face niste porridge din ovaz/quinoa cu seminte si fructe uscate/proaspete, iaurt cu fructe proaspete si seminte, smoothie din fructe si legume. La inceput aluneca greu pe gat, dar acele 10 minute acordate mic dejunului pot face o mare diferenta pentru restul zilei.

Proteine nu inseamna numai carne. Inseamna si oua, branza, iaurt, pseudocereale, fasole, ciuperci si alte legume bogate in proteine. Carne nu e musai sa fie gratar, poate fi facuta la aburi, la cuptor, ii poti face un sos din rosii si condimente praspete.

Dulciuri iti poti face o groaza guilt free. Iti poti face iaurt cu fructe, cheescake, budinca din lapte cu putina gelatina ca sa se inchege etc. De ex, azi am mancat cam 100 de gr de ricotta amestecata cu o lingurita de cacao, fulgi de cocos si visine si am adaugat cam jumatate de lingurita de sevie ca sa fie dulce. Pentru moment te poti stramba, dar gusturile se educa.

Sport poti incorpora in rutina ta de 3 ori/sapt cate 30 de min de Yoga sau de HIIT. Focus T25 al lui Shaun T e un program care dureaza cam 25 de min, ft intens si eficient. HIIT-ul are avantajul ca dureaza putin si te ajuta si sa slabesti si sa te definesti rapid.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
anamariakatra (28 ian 2014), Zoe (28 ian 2014)