View Single Post
  #17420 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 17:32:23
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Romina, ce ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si ce frumos vorbesti de experienta maternitatii. Legat de raceala lui mister, si noi am patit-o in prima luna. Din fericire, nici eu, nici Sebi nu am luat raceala de la sot
Vedem cat tine, am invatat cate ceva din experienta asta. S-au suprapus multe lucruri: gaze, mancat insuficient, puseu de crestere. Dar nu-i nimic, impreuna trecem prin toate! si cand credeam ca nu pot face mai multe, s-a imbolnavit si mister! Zilele trecute am stat exclusiv de bebe, azi a trebuit sa fiu multifunctionala din nou Eu am o imunitate de zile mari, cred ca sunt inca sub bula graviditatii...sau o fi alaptatul de vina. Nu conteaza, oricum nu sunt sanse sa ma imbolnavesc si nu vreau sa-l expun pe cel mic inutil. Ieri mister a stat cu masca pe fata, cat am fost si noi aici..am lenevit toti 3 pe canapea. Dar azi cu temperatura si tot, am preferat sa evitam prezenta lui cu tati. Imi aduc aminte de raceala sotului tau, zilele astea am fost numai cu gandul la tine, stiam de experienta voastra.

Treaba cu maternitatea este delicata si la fel de subiectiva si intima cum e credinta! Cel putin asa vad eu. Cateodata esti bombardat cu idei preconcepute si pareri de la apropiati sau mai putin apropiati "se-nvata in brate!", "fa-i program!", "fii independenta!", "te speculeaza!", etc. Si te pot demonta daca nu esti suficient de puternic.
Da, se-nvata in brate, dar uite ca se si dezvata!
Nu, nu are program, dar putin imi pasa fiindca eu vreau sa fiu exclusiv pentru el..toata atentia si dragostea mea sunt asa!
Da, profita de mine si tare ma bucur ca ii pot oferi toata dragostea mea, sa infloreasca sanatos si implinit emotional!

Si doar timpul imi va arata daca fac sau nu bine...si cand il tin infasat, si cand il las sa doarma liber pe pieptul meu. Si cand il plimb in brate prin casa sau cand trebuie sa-l las, ca azi, singurel si treaz in patut fiindca tati era prea bolnav ca sa se ridice din pat sa-si faca un ceai si sa-si ia o pastila. Sunt sigura ca sunt multe lucruri care le fac "imperfect", ca poate nu-i tin mereu bine gatul si ca ma apuca plansul cateodata si cred ca nu mai pot. Dar sunt sigura ca toate facem si suntem asa.
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 9 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Laura (04 mar 2014), Madalina Nenciu (04 mar 2014), meapasarica (04 mar 2014), MIRUTZA (04 mar 2014), niculina04 (04 mar 2014), Prapadeala (04 mar 2014), rainbow (09 mar 2014), VAmedeea (04 mar 2014), VentoFreddo (21 iun 2014)