Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #17411 (permalink)  
Vechi 03 mar 2014, 21:48:17
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

mult ati mai scris. sa va pov si eu..
va ziceam demult ca niciodata nu am reusit s aii fac program, de somn, de papa, etc. nu ma afecetaza.. dar iar e cu urletele.. de fapt niic nu stiu cate zile a aavut de liniste.
ma enervez asa de tare..si mi-e ciuda, ca mai tip la el.. dar efectiv ma inebuenste cand urla si tipa de zici ca il taie careva, si el e in bratele mele..asta doar cand trebuie sa doarma si e obosit. nu poate adormi usor aproape niciodata.. seara de seara si ziua o data sau de 2 ori.. poate fi mornait si urlator si 2 ore.
noaptea se trezeste de 2 ori, acum pe la 3 si 5 6.. doarme pana la 7 8..
de obicei adormea dupa 2 ore,, sau mai devreme, alteopri trec si 4 ore.. evident urlete si miorlaieli cand trece mai mult timp. doarme cam 40 min o ora..
afara atipeste cand trebuie sa ne intoarcem. evident ca se trezeste apoi ca urc cu el pe scari.. iar se joaca papa.. e totul ok.. pana pe la 5 6 7 .. cand e obosit si trebuie sa doarme, si efectiv, iar urla ff des. doarme cam o ora 2.. si e totul ok.. seara nu vrea neam sa doarma sub ora 9.. raritate pe la 9 jum. de obicei pe la 10 11.. evident aceleasi reactioi urlete si smiorcalei.. tipete , se zbate in brate, nu vrea nicaieri.. urla pana e rosu, .. pfff
cand avea 2 luni eraa fff cuminte., nu il tinema in bratre, dormea pe patul pare, sau il mutam adormit in patut si dormea chiar si 3 4 ore..apoi mai putin si statea mai treaz, colici , gaze nu prea aa vut, mai mult dim, cand se rtezea, plangea in timp ce papa, si greu il linisteam, trebuia sa ragaie de vreo 3 ori.. trebuia sa ma pompez ca se ineca cu lapte.. dar cam pana la 3 luni plangea la san, si se enervea, si iar incercam.. etc.. la cerere il alaptam mereu.. dar noaptea dormea destul de bine, chiar pe la 2 3 luni numai o data se trezea, dar dim dupa 6.. mai des..
seara adormea la san pe la 8 jum 9 aproape mereu.. apoi chinul a inceput dupa 6 luni cand urla f mult, daca il puneam in patut, trebuia adormit ff profund sa nu se trezeasca, si dormea f tarziu pe la 12..
el mereu papa lm doar cateva minute, nu a fost genul sa suzeteze, niic suzeta nu ii placea, doar ca adormea f des cand era nou nascut, si il trageam de degetele, sau il atingema la urechi.
cand plangea white noise, baby got colic, era ff bun.. 90% mergea. acum nu prea.. dar o sa mai incerc.
acum cu mancarea, nu pot sa ii fac program, pt ca depinde de cat doarme si cand. si papa numai o ceasca cam 130 maaxim 150.. apoi dupa o ora vrea lm.. papa ff des lm si acum.. dim si seara mai des, dar si in timpul zilei, chiar daca a papat mancare consistenta.. ca sa adoarma intre urlete papa si lm.
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
  #17412 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 07:21:23
Madalina Nenciu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Sa va traiasca baietelul, MAdalina, e perfect!

Ma intreb doar, de ce aveti voie doar 5 minute la aer?
Multumesc iubita!
Avem voie 5 minute, pentru ca vremea nu este foarte ”prietenoasa” cu noi.. Cred ca azi nu-i deloc..la noi ploua..

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Mada, e perfect puiul tau!
Vezi infacol si espumisan au aceeasi substanta activa. La fel si saab simplex. Practic difera firma producatoare
Miha stiu ca toate contin aceiasi substanta.Numai ca bebe nu mai accepta infacol, il scoate din gurita.Espumisanul i-l pun direct in laptic.. Sper sa aiba si ”roade”..
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Madalina Nenciu:
Prapadeala (04 mar 2014)
  #17413 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 07:58:43
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Buna dragelor!
Noi am fost la bzau de sambata pana duminica .... marea chinuiala ....

Jess, da-I sa pape mai multe mese pe zi .... Matias are ore de masa aproximative. adica dimineata pe la 9, la pranz pe la ora 13 si seara pe la ora 7. Incearca sa ii dai mai multe mese daca cantitativ nu mananca mai mult. Matias urla ca 30 de sec inainte de somn ... nu mai mult ...
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17414 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 10:29:52
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

[FONT="Century Gothic"][QUOTE=Madalina Nenciu;1335238][COLOR="Navy"][SIZE="3"]

Multumesc iubita!
Avem voie 5 minute, pentru ca vremea nu este foarte ”prietenoasa” cu noi.. Cred ca azi nu-i deloc..la noi ploua..

Eu trebuia sa il scot afara pentru ca doar asa adormea cateodata, si asta indiferent de vreme, din contra am vrut sa-l obisnuiesc cu toate felurile de vreme. Cand ploua si batea vantul trageam peste carucior protectia de ploaie si eram afara mult, faceam plimbari lungi. Il imbracam in combinezon sa fie protejat si afara cu el
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17415 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 10:34:08
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Nici eu nu il scot pe ploaie, dar nu din cauza lui, ci din cauza mea... ca urasc ploaia!
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
Diana D (04 mar 2014), Madalina Nenciu (04 mar 2014), meapasarica (04 mar 2014)
  #17416 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 11:40:21
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Nici mie nu-mi place vremea urata, dar cateodata e nevoie sa iesi din casa indiferent de vreme de dragul prichindeilor.

Pentru Viktor nu conteaza ce vreme e...vai de cate ori nu-mi plangeam de mila anul trecut cand era vreme urata, ploaie, vant(la noi bate vantul f mult si tare)si trebuia sa ies cu el afara ca nu mai avea rabdare in casa...si ne puneam haine de ploaie amandoi si mergeam prin ploaie si ne plimbam si cate 2 ore, da ce ca-i fac pe el nu-l deranjeaza, din contra, e mai interesant asa In plus nu il deranjeaza frigul, daca se uda, daca ii e rece, nu are treaba.

Si acum cand venim de la gradi, musai stam afara vreo ora jumatate, el se joaca pe afara, la nisip, cu masini, tractoare etc, si eu stau si inghet pe langa el, ca eu nu ma misc mare lucru si nici nu prea am ce face afara ca e inca rece. In plus cand vine omul de la serviciu s-ar baga in casa pe canapea la un televizor la relaxare, o cana de ceai si o paturica pe picioare, dar na, s-au dus vreumrile alea
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui meapasarica:
Diana D (04 mar 2014), dorutza (04 mar 2014), Prapadeala (04 mar 2014), rommyna (04 mar 2014)
  #17417 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 11:48:34
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Nici mie nu-mi place vremea urata, dar cateodata e nevoie sa iesi din casa indiferent de vreme de dragul prichindeilor.

Pentru Viktor nu conteaza ce vreme e...vai de cate ori nu-mi plangeam de mila anul trecut cand era vreme urata, ploaie, vant(la noi bate vantul f mult si tare)si trebuia sa ies cu el afara ca nu mai avea rabdare in casa...si ne puneam haine de ploaie amandoi si mergeam prin ploaie si ne plimbam si cate 2 ore, da ce ca-i fac pe el nu-l deranjeaza, din contra, e mai interesant asa In plus nu il deranjeaza frigul, daca se uda, daca ii e rece, nu are treaba.

Si acum cand venim de la gradi, musai stam afara vreo ora jumatate, el se joaca pe afara, la nisip, cu masini, tractoare etc, si eu stau si inghet pe langa el, ca eu nu ma misc mare lucru si nici nu prea am ce face afara ca e inca rece. In plus cand vine omul de la serviciu s-ar baga in casa pe canapea la un televizor la relaxare, o cana de ceai si o paturica pe picioare, dar na, s-au dus vreumrile alea
exact
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17418 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 16:40:54
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Eu sunt tare bucuroasa ca azi avem o zi normala, de dormit in patut cate 2h, cu supt cum trebuie si fara scartaieli. De duminica incepuse sa se redreseze un pic situatia, dar partial. Ieri a dormit si cate 1h si jumatate si eram cea mai fericita, iar acum vad ca doarme si 2h lejer.
Azi de voie, de nevoie a trebuit sa-l las in patut treaz fiindca mister al meu a racit rau de duminica, dar azi a fost cel mai rau, cu febra si dureri musculare. Mi-a fost frica sa-l iau pe cel mic prin living si bucatarie. Asa ca l-am lasat in patut si m-am mai dus la el dupa caz. Si, in loc sa am grija doar de-un bebe mic, am avut grija de doi! Acum dorm amandoi..unul in living pe canapea, celalalt in patut in dormitor. Daca as stii ca racesc si eu si ii dau anticorpi nu m-as ingrijora, dar eu sunt sanatoasa tun si niciun semn ca as lua vreo raceala. Asa am reusit sa fac si eu ceva de mancare, caci mister al meu e defect si nu il pot pune sa faca mai nimic.

Despre starile puiutului cel mic am mai citit cate ceva ieri. Se pare ca pe la 7-10 zile au un puseu de crestere si starile de nesomn, dorit des la san si altele pot dura intre 1 si 7 zile. La noi acest puseu de la 10 zile (marti a debutat) a tinut cam o saptamana si s-a "pupat" cu gazele, asa ca distractie si amuzament pe capul nostru La recomandarea pediatriei i-am dat cate 5 picaturi de sab simplex inainte de fiecare masa. Acum vedem cum suntem..inca nu ragaim mereu dupa ce papam.
Am incercat sa-i dau si sanul fara protectie, dar fraierica al meu ia doar sfarcul si nu se mufeaza cum trebuie. Dupa cateva incercari se enerveaza si incepe sa planga, se sniorcaie intr-un mod special.

Mi se parea ca sugea putin, se satura de la un san si il lua somnul in 10 minute. Asa ca am schimbat tactica, cand vad ca incepe sa adoarma, dar inca suge (nu suzeteaza), il desprind de san, il pun sa ragaie. In timpul asta se trezeste si il pot pune si la celalalt san, unde incepe sa suga activ inca 5 minute, cel putin. Asa se satura cum trebuie si doarme mai mult.

Eu ma odihnesc bine noaptea fiindca a tot dormit cu mine noptile astea si doarme bustean piticul. Baita o facem destul de tarziu, dupa 10, apoi el doarme bine de tot de la 11 la 2, apoi de la 3 la 6.30 si apoi inca o tura pana pe la 11. Cel putin asa a fost astazi. Doar ca de la 7 fara 10 pana la 8 fara 10 nu a vrut sa adoarma...san de doua ori, schimbat de doua ori, scafaieli si rasfatel. Iar acum a fost ok.

Afara am iesit doar saptama trecuta o data, marti cred si apoi nu am mai iesit ca mi s-a parut prea frig, iar acum a tot plouat. Dar de maine vreau sa iesim, de doua ori chiar! Incercam plimbari in brate, fiecare a cate 30 de minute. Nu imi fac griji ca nu o sa-i placa. Iar cand mai crestem iesim in landou. Mie imi place orice vreme, asa ca statul afara va fi o bucurie pentru amandoi!

Mada, ai o minunatie de copil! Sa-ti traiasca mare si sanatos!

Zilele cat a fost scafait si indispus a fost doar in bratele mele, dimineata, seara, noapte. Nu am avut ce-i face sufletelului si vad ca acest "tratament" a dat si el roade. Stie ca mami este langa el, ca se poate baza pe mine. Acum ma duc langa patut cand plange, vorbesc un pic cu el si se linisteste imediat.
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 8 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Gea (05 mar 2014), LOREDANA99 (04 mar 2014), Madalina Nenciu (04 mar 2014), marinuta (04 mar 2014), meapasarica (04 mar 2014), niculina04 (04 mar 2014), rainbow (04 mar 2014), VAmedeea (04 mar 2014)
  #17419 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 16:52:56
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Romina, ce ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si ce frumos vorbesti de experienta maternitatii. Legat de raceala lui mister, si noi am patit-o in prima luna. Din fericire, nici eu, nici Sebi nu am luat raceala de la sot
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
Madalina Nenciu (04 mar 2014), niculina04 (04 mar 2014), rainbow (04 mar 2014), rommyna (04 mar 2014)
  #17420 (permalink)  
Vechi 04 mar 2014, 17:32:23
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Romina, ce ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si ce frumos vorbesti de experienta maternitatii. Legat de raceala lui mister, si noi am patit-o in prima luna. Din fericire, nici eu, nici Sebi nu am luat raceala de la sot
Vedem cat tine, am invatat cate ceva din experienta asta. S-au suprapus multe lucruri: gaze, mancat insuficient, puseu de crestere. Dar nu-i nimic, impreuna trecem prin toate! si cand credeam ca nu pot face mai multe, s-a imbolnavit si mister! Zilele trecute am stat exclusiv de bebe, azi a trebuit sa fiu multifunctionala din nou Eu am o imunitate de zile mari, cred ca sunt inca sub bula graviditatii...sau o fi alaptatul de vina. Nu conteaza, oricum nu sunt sanse sa ma imbolnavesc si nu vreau sa-l expun pe cel mic inutil. Ieri mister a stat cu masca pe fata, cat am fost si noi aici..am lenevit toti 3 pe canapea. Dar azi cu temperatura si tot, am preferat sa evitam prezenta lui cu tati. Imi aduc aminte de raceala sotului tau, zilele astea am fost numai cu gandul la tine, stiam de experienta voastra.

Treaba cu maternitatea este delicata si la fel de subiectiva si intima cum e credinta! Cel putin asa vad eu. Cateodata esti bombardat cu idei preconcepute si pareri de la apropiati sau mai putin apropiati "se-nvata in brate!", "fa-i program!", "fii independenta!", "te speculeaza!", etc. Si te pot demonta daca nu esti suficient de puternic.
Da, se-nvata in brate, dar uite ca se si dezvata!
Nu, nu are program, dar putin imi pasa fiindca eu vreau sa fiu exclusiv pentru el..toata atentia si dragostea mea sunt asa!
Da, profita de mine si tare ma bucur ca ii pot oferi toata dragostea mea, sa infloreasca sanatos si implinit emotional!

Si doar timpul imi va arata daca fac sau nu bine...si cand il tin infasat, si cand il las sa doarma liber pe pieptul meu. Si cand il plimb in brate prin casa sau cand trebuie sa-l las, ca azi, singurel si treaz in patut fiindca tati era prea bolnav ca sa se ridice din pat sa-si faca un ceai si sa-si ia o pastila. Sunt sigura ca sunt multe lucruri care le fac "imperfect", ca poate nu-i tin mereu bine gatul si ca ma apuca plansul cateodata si cred ca nu mai pot. Dar sunt sigura ca toate facem si suntem asa.
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 9 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Laura (04 mar 2014), Madalina Nenciu (04 mar 2014), meapasarica (04 mar 2014), MIRUTZA (04 mar 2014), niculina04 (04 mar 2014), Prapadeala (04 mar 2014), rainbow (09 mar 2014), VAmedeea (04 mar 2014), VentoFreddo (21 iun 2014)
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole