View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 09 nov 2013, 21:02:13
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: A fi sau a nu fi vegetarian

Citat:
Anterior postat de joahanna Vezi mesajul
Dragele mele,

De 2 saptamani dieta mea este strict vegetariana, mai bine zis vegana pentru ca nu mananc nimic de origine animala.
Nu stiu daca voi adapta acest stil de viata pe termen lung, este o incercare.
Nu inteleg de ce toata lumea este asa de speriata de aportul necesar de proteine.
Sunt atatea care pot compensa proteinele animale: fasole, soia, naut, nuci, alune, seminte, linte, cereale.
Se gasesc in comert lapte de migdale, cocos , orez, soia, iar majoritatea sunt fortificate cu vitamine.

Cert este ca parca trebuie putin mai mult planificat meniul.
De exemplu eu la cateva zile mi-am facut diverse "pateuri" pt mic dejun din soia cu seminte de susan, soia cu ciuperci, soia cu masline, naut cu cimbru. Sunt delicioase, economice si delicioase in comparatie cu cele de pe piata.

Supele de linte sau fasole le ador.

Salate nu prea mananc pt ca mi se par plictisitoare.

Imi iau zilnic la munca sufertasul cu cae ceva bun gen orez cu praz, dovlecel si ciuperci; paste bolognese cu soia sau paste cu spanac; "omleta" de tofu; catofi copti cu tofu; ardei umpluti cu soia; salata de fasoale boabe....
Nu-mi lipses bananele si alunele/ nucile din geanta.

Azi la mic dejun am facut pt prima oara clatite inlocuind laptele cu lapte de migdale si fara ou. Le-am facut in stil american, mai groase. S-au cam rupt ele usor dar au fost un deliciu cu miere si nuci pisate.

Spor la mancat sanatos.
Felicitari!

Problema cu proteinele nu-i chiar asa simpla in primul rand proteinele vegetale nu sunt asa usor de asimilat ca si cele animale, iar in al doilea rand procentul de proteine din nuci, alune, etc nu este la fel de mare ca si procentul de proteine din produsele animale, si in plus proteinele din alune etc vin la pachet cu multe grasimi.

Ai grija la soia sa nu faci excese pt ca contine fitoestrogeni si poate produce dereglari hormonale, mai ales la persoanele care iau anticonceptionale.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui deadcountess:
Zoe (16 nov 2013)