View Single Post
  #190 (permalink)  
Vechi 24 feb 2011, 16:02:53
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit Mihaela1006

Citat:
Anterior postat de cristi2201 Vezi mesajul
Buna Mihaela !



Am trecut pe la tine sa iti spun oful meu si poate ma ajuti cu vreun sfat ...
Dupa cum ai vazut eu mananc destul de putin caloric , 1100-1200(rar). Si cum depasesc putin acest prag, se vede la cantar. Si cand zic ca se vede, se vede foarte mult, aproape 1 kg (cantarit dimineata, dupa ce am fost la baie)...

As vrea sa maresc nr de calorii sau nu stiu ce sa zic . Nu stiu ce sa mai fac. Dar organismul meu a luat-o razna. Cat mancam eu inainte si nu ma ingram , si acum , daca iau cateva firimituri din ceva, imediat se pune... Sunt foarte dezamagita. Si pur si simplu , chiar nu stiu ce sa fac. Eu nu pot sa stau sa mananc toata viata dupa puncte si calorii. Si daca acum renunt la dieta o sa pun pe mine dublu, daca nu triplu de cat am dat jos. Ce as putea face sa imi dezobisnuiesc organismul de nr mic de calorii cu care este invatat ?

Te rog sa ma ajuti,, pt ca chiar nu stiu ce sa fac. Crede-ma ca ma bate un gand foarte puternic sa renunt. Pentru ca atunci cand vad ca am slabit 200g in 3 zile de ww , iar o zi am mancat mai aiurea, si s-a pus inapoi un kg, crede-ma ca nu mai imi gasesc forta sa merg mai departe . NU am mult deloc de slabit . Alte fete ar scapa imediat de kg mele . Dar mie nu stiu de ce nu imi iese . Nu stiu ce sa fac , as vrea sa dau un reset si sa imi aduc metabolismul la punctul din care a plecat. Cum as putea eu sa urc nr de calorii fara sa ma ingras ?

Nu stiu ce sa fac.... Daca as stii ca nu ma ingras si raman asa, as renunta de tot. Dar nu vreau sa ajung mai grasa decat am fost (nu ca as fi slabit mult...)...nu vreau sa ma fi chinuit atata , ca sa iau mai multe kg decat aveam ... Sunt cu moralul sub 0 in acest moment ...

Te pup. Sa ai o zi frumoasa !

Buna Cristi
am o ideie despre chestia asta, ca un fel de reacomodare la normalitate. De fapt organismul tau este cam stresat si de aceea reactioneaza asa. Ar trebui sa resetezi ideea de dieta din capul tau. Nu mai tii dieta, dar ai un program de masa sanatos si variat, si atunci totul trebuie sa reintre in normal - sper sa am dreptate. Planul de bataie ar fi urmatorul: mananci caloric aproximativ egal, 1100-1200, cu adaugare treptata de alimente, dar in cei 1100-1200 trebuie sa ai grija sa ai multe salate si legume care aduc aport mic la volum mare - stomacul tau in sine e micsorat si nu mai poate sa accepte mai mult decat ii dai acum si de aceea trebuie sa il maresti un pic ca sa iti incapa din nou macar 1500 de calorii. Combinatiile tale trebuie sa derive din mancarea normal mancata la tine acasa, deci nu e normal sa gatesti ceva doar pentru tine, ci sa adaptezi ce ai la nevoile tale.
1. - deci sa ai micul dejun de minim 350-400 de calorii, un ou romanesc cu smantana sau iaurt, sau un ou fiert si o salata de cruditati facuta cu iaurt (morcov, telina, sfecla rase pe razatoarea mica, cu mar ras pe razatoarea mare, cu iaurt integral condimentat cu sare si piper dupa gust), sau o salata complexa din legume si zarzavaturi cu ulei de masline si lamaie/otet cu:
-telemea cuburi
-sau carne fiarta
-sau ou fiert tare
-sau cereale
-sau oleaginoase
-sau leguminoase boabe fierte simple adaugate in salata
-sau orez integral la fel adaugat in salata si imaginatia te va ajuta sa diversifici dupa gust, iar daca nu iti imaginezi totul e la un click de mouse - dai search pe google in engleza (salad receipe) si primesti mai multe decat poti incerca
MD permite si o felie de paine integrala dar nu mai mult, si deocamdata las-o sa fie doar una si doar dimineata.
2. la trei ore dupa acest mic dejun mananci un fruct, sau un biscuit cu fibre dar numai daca il faci tu in casa fara zahar, sau o leguma gen morcov, cu un iaurt; sau putina branza de orice fel cu ardei sau rosie sau varza. Aici trebuie sa simti ca te saturi macar putin, adica nu mananci o gura de cascaval de 10 grame si gata... Macar 150-200 de calorii sunt suficiente pana la masa de pranz. Daca la gustarea asta bei doar o cafea sau un ceai pranzul trebuie sa il iei msi repede si sa-l faci mai caloric.
3. pranzul trebuie sa fie un fel de mancare satios, tot 350-400 calorii format dintr-o mancarica facuta pe foc din adunare generala de legume si zarzavaturi la care cand se raceste poti adauga putin ulei de masline, ca garnitura la paste al dente, carne gratar/fiarta/la cuptor, peste, leguminoase (o jumatate de portie este din legume, o jumatate din celelalte chestii)
4. gustarea a doua seamana cu prima doar ca nu iti mai recomand biscuiti, doar celelalte. Merge si o salata de fructe din cand in cand, ai insa grija ca nu toate fructele se impaca bine amestecate cu altele in stomac... deci tot 150-200 de calorii.
5. Cina seamana cu pranzul, poate fi identic, poate fi si ca MD, si cam de 250-300 de calorii are ca ultima ora ora 7 seara si dupa nu mai mananci nimic , doar bei apa.
deci: 350-400 plus 150-200 plus 350-400 plus 150-200 plus 250-300 trebuie sa ajunga la minim 1250 si maxim 1500.
Bea 2 litri de apa zilnic, iar inainte de MD, la trezire, o cana mare de apa calda cat o suporti de calda cu lamaie (cat poti dar nu mai mult de 1 lamaie la 500 g apa)
Dormi bine, macar 8 ore pe noapte.
Fa miscare zilnic, preferabil sport, obligatoriu mers pe jos cat mai mult, urcat scari, si ia in calcul o zi in care sa ai repaos pentru refacerea musculara.
Alimente interzise: cartofii, prajelile, sosurile cu rantas, patiseriile, dulciurile de cofetarie, zaharul, sucurile de orice fel (un suc stors in casa il faci dintr-o cantitate de fructe pe care o poti manca o data = daca poti manca un mar faci suc dintr-un mar, dar daca nu poti manca doua mere nu iti faci suc din doua mere. explicatia = sucurile de fructe au energie multa in volum mic) ciocolata daca nu e peste 70% neagra, painea, fainoasele albe, orezul alb, alcoolul (ai voie daca incepi sa te reechilibrezi un pahar de vin la masa de pranz dar numai cand mananci). Pur si simplu elimini din mancarea ta tot ce e nesanatos, ca stii si tu, nu mai trebuie sa iti zic
Se permit ocazional abateri dar dupa tii vreo doua-trei zile mai strict.
Cam astea ar fi principiile pentru o mentinere sanatoasa si in timp vei reveni si cu psihicul la suprafata.
Oricum, e un program de viata, nu e o dieta, si niciodata o felie de tort sau de pizza nu trebuie sa ti se para interzise - gusta, dar sa incepi sa iti educi un autocontrol pentru a nu exagera. Ai voie cartofi prajiti de doua ori pe an insa asta nu omoara pe nimeni
Ar mai fi cate ceva de zis, dar hai sa nu exageram cu explicatiile. Cand mananci nu mai trebuie sa calculezi caloriile si gramajele, ci mananca cat te duce stomacul, obisnuieste-ti ochii cu portia de care ai nevoie si asta te va face sa recapeti controlul mental asupra organimsului.
Ce zici, te bagi?
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!