View Single Post
  #1993 (permalink)  
Vechi 24 ian 2013, 21:24:36
Anorien's Avatar
Anorien Anorien este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Dieta South Beach faza I (etajul 3)

Citat:
Anterior postat de ladyamneth Vezi mesajul

iubita sa ai mult succes cu Dukanul!

nici eu n-am inteles care e faza cu Monti, stiu ca se bazeaza pe indicele glicemic dar mai mult nu Deci de ce am meniu Monti?
Nici eu nu stiu ce dieta tin pana la urma M-am decis sa mananc fructe dimineata pt retentia hidrica, celulita, detoxifiere si energie Si in rest sa mananc proteine si legume, cam asta ar fi regimul meu de viata de acum incolo...
Bine, uneori daca n-am fructe la mic dejun, ma gandesc sa mananc fulgi de ovaz cu iaurt, cam atat
Pai cam ce vrei tu sa tii e Monti. Pe scurt, in cadrul unei mese:
1. nu se amesteca glucidele rele (carbi densi, cereale si tot ce contine multe gr de carbohidrati) cu lipidele (carne si orice alta lipida cu exceptia uleiului de masline).
2. poti amesteca glucida buna cu IG sub 35 cu lipide (IG sub 35: linte, fasole, spanac, funele fructe, legumele, cerealele integrale, cioco >60% cacao)
Deci la Monti nu poti manca paine cu icre, sau cu maioneza. Nici carne cu cartofi sau orez sau paste.
In faza I se admite doar orez basmati sau integral (cu legume), sau paste integrale (tot cu legume).
Tot pe scurt,totul sa fie cat mai putin rafinat, cat mai integrat, exista retete de paine Monti cu IG mic care permite sa fie manancata cu grasimi, gen unt, icre, etc.
Tot el recomanda la MD fructele
Si la pranz/cina legume cu carne, dar poti varia, poti baga si carbi daca nu ii amesteci cu carne.
De asemenea:
Asteptati 3 ore dupa o masa glucidica (de carbi) inainte de a ingera lipide.
Asteptati 5 ore dupa o masa lipidica (de ccarne, grasimi) pentru a ingera glucide (gen paine wasa cu gem topoloveni de prune care nu contine zahar).
Mancati multe fibre alimentare-salata,legume verzi,fructe.

Totodata ca la orice regim: fara zahar, alcool doar vin rosu sec - e chiar recomandat- fara morcovi fierti ca si la SB, etc.
Daca vreti mai pe larg, va mai zic.

In alta ordine de idei... am fost la ortoped si am interdictie o luna de la sala. Am o intindere/ruptura gr 1 de muschi aductor. Abia dupa 1 luna pot face miscare si atunci asa usor-usor. Cand abia ma apucasem si eu de miscare si imi placea si slabeam frumos asa. Sunt super ofticata Dar trebuie sa ascult de medic, sa iau tratamentul si sa fac repaus, atlfel risc o ruptura care va necesita tratament chirurgical.

Va pup, ma retrag in "repaus"
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Anorien:
LOREDANA99 (25 ian 2013)