View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 17:58:55
karmara's Avatar
karmara karmara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2009
Locaţie: Brasov/Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Nutritionist
Date: 172cm, 71.9kg
Mesaje: 352
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Remedii raceala/gripa

Eu cred ca mai ales slabutele racesc pentru ca nu ne luam vitamine suficiente din mancare, ca mancam mai putin decat normal.
Bine, daca mai avem si probleme cu imunitatea cum am si eu, ca anul trecut raceam o data pe luna, atunci se inrautateste situatia.
Eu personal am descoperit ca daca iau cateva pastile, de ex o folie de imunactiv nu mai racesc nicicum, chiar maine o sa-mi iau o noua cutiuta.
Ma bucur ca am descoperit asta ca incercasem si vitamine si nu prea functionau la mine.

Dar eu sfatuiesc slabutele sa mai ia din cand in cand cate un supliment de vitamine, mai ales vitamina C in sezonul rece.

Daca deja m-a lovit gripa nu prea suport si fac tot posibilul sa-mi treaca cat mai repede, adica bag zilnic cate 4 nurofen si 3 paracetamol, adica cam o pastila la 4 ore...mi-a fost recomandata de medic la un moment dat reteta asta si de atunci doar asa fac si merge, cam in 2-3 zile imi trece cat de cat. Ma refer la raceli grave cu febra 38-39...ca eu as fac.

Asa, si daca ma doare in gat iau 5-6 pastile de supt, Decasept. Contin albastru de metil si prima data cand am luat ma speriasem ca am vazut ca am urina verde , am crezut ca cine stie ce infectie grava am, noroc ca la prima cautate pe google am gasit ca de la albastru de metil se intampla asta.

La mine nu prea merge cu ceaiuri dar chestia e ca nici nu am rabdare pentru ca suport starea aia de raceala si febra deloc.
__________________
Jurnalul meu
Răspuns cu citat