View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 13:36:19
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Aceste ar putea fi mai degraba un jurnal despre cum NU REUSESC SA SLABESC .
Tentativele mele de a ajunge la 52 kg, pentru 160 cm dureaza deja de un an de zile, sa o luam cu inceputul:

La inceputul anului 2010 aveam 53.700 si deja mi se parea cam mult. Am inceput sa ma interesez de diete si sa incerc sa caut solutii pentru a slabi. Am incercad diverse diete, cele mai bune rezultate le am avut cu South Beach, dar, cum fac cardio o data la 2 zile, nu rezist fara carbohidrati. Rezultate la cantar nu prea apareau, dar, datorita sportului, corpul incepuse sa arata foaret bine.
Apoi, dezastru!!! In iunie m am lasat de fumat, si din ziua aceea nu imi mai inteleg metabolismul. Nimic nu mai e cum era innainte, toate metodele de a slabi care innainte functionau acum nu mai dau rezultate.
Pe data de 7 decemrie m am cantarit si am observat ca aveam 56.90. Am hotarat sa ma straduiesc mai mult ca niciodata, si, de data asta sa nuj renunt pana la rezultat.

Cum procedez acum: folosesc o dieta proprie, la care am ajuns dupa multe tentative de a aurma diete deja consacrate, care e cam asa:
- mic dejun: carne la gratar, 1 cana de cafea ( 1 lingurita de ness, 3 zaharine, destul de mult lapte
- gustare fructe
- pranz: carle la gratar, de cele mai multe ori piept de pui, rontait asa, fara garnitura, fara paine
- gustare de fructe
- innaite sa plec spre casa: baton de slabit ( una dintre problemele mele este ca pe drum de la servici acasa - drumul dureaza cam 1 ora, mi se face extraordinar de foame, ma doare stomacul de foame, si cand ajung acasa risc sa manac orice)
- cina: piept de pui la gratar in salata, sau cu ciuperci sote, sau file pangasius la abur, cu legume sote sau ciuperci sote sau salata
- clementine, clementine, clementine
- weekend uri: se rupe filmul; stau impreuna cu prietenul, el manaca la liber, si nu pot rezista tentatiei, manc si eu cu el. De obicei in weekend pierd cam tot progresul inregistrat peste saptamana. - in jur de 7, 800 grame, chiar 1 kg, chiar peste. Dar sa nu intelegeti gresit, nu mananc mult, doar ca diversificat.
Sport: am acasa bicileta eliptica, fac seara, de la 10 - stiu ca e tarziu, dar cam asa imi permite programul - intre 30 si 45 minute de 3, 4 ori pe saptamana.
Progres: azi dimineata cantaream 55.90 - asa cantaresc de 3 zile - dar se apropie wekend ul si ma tem
Probleme:
am 3 probleme mari:
1. sunt nevoita sa manac foarte des, si daca nu manc am stari foarte proaste: sunt nervoasa, ma doare stomacul, imi e destul de rau
2. uneori, de la servici merg la mama prietenului meu, si acolo nu mi pot urma dieta, trebuie sa manc, cum s ar zice, ce e pe masa.
3. weekend urile: nu reusesc sa ma tin de dieta, mananc putin, dar putin din toate, nu reusesc deloc sa ma organizez bine.

Probleme ar mai, mai povestim noi.

Daca fac vreo gresala flagranta, sa imi spuneti, sa remediez cat mai repede.
Bine te-am gasit la tine in casuta.

Felicitari pentru lasarea de fumat.
Este un pas important.

Prima intrebare legata de meniul tau:

De ce atat de multa carne? Ai la toate mesele carne...

Felicitari pentru activitatea sportiva.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii