View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 13:13:45
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Buna tuturor si...slabire buna!
Ieri dimineata m-am trezit pe la 8 si m-am cantarit:76 de kg..Asa ca am decis sa reiau dieta mea de dupa-sarbatori, care functioneaza destul de bine.Asa ca mi-am fiert juma de kil de apa si am facut o infuzie din 2 plicuri de ceai verde, am stors si o felie de lamaie si am indulcit cu o lingurita de miere de eucalipt.Cat timp se infuza ceaiul, m baut un pahar de apa minerala(trebuie plata dar eu o urasc) in care am pus o lingurita de otet de mere, foarte diuretic si dimagrant(ajuta mult topirea grasimilor).Datorita faptului ca am f mult timp liber, mi-am luat ceaiul cu mine si m-am postat in fata tv, cu calculatorul langa mine, tipica viata sedentara.Cate o gura, cate o gura, mi-am baut linistita ceaiul pna pe la vreo 10.Atunci mi-am taiat cam 5 -6 felii de telina, unmorcov, o mandarina si mi-am facut alt ceai.Secretul e sa nu astepti sa ti se faca o foame deaia de sa-ti iasa ochii din cap, ca pe urma mananci ce-ti pica la..gura, si nici nu te opresti la timp.Am ciugulit toate astea in decursul urmatoarelor 4-5 ore, intre timp facand curatenie sau spaland vase, deci consumand ceva calorii, sau , oricum, tinand mintea ocupata cu altceva.Creierull tre sa fie pacalit, daca bagi ceva in gura si mesteci (des), va crede ca e satul.
La ora 3, normal ar fi trebuit sa mananc ceva mai consistent, atunci vine sotul meu de la servici si uraste sa manance singur, dar, fiind prima zi de "dezintoxicare", am decis:doar cruditati.Cand stomacul a inceput sa "strige"din nou, am mancat 5 nuci, o portocala si o ceasca de suc de portocale, si bineinteles nelipsitul ceai, doar ca variez "ingredientele":miere doar o data, dimineata, in ceai, pe urma totul neindulcit, dar imi fac dimineata si la pranz ceai verde, dupaamiaza de hibiscus sau coacaze si seara de musetel.
Pe la 9 aveam iar "crampe" la stomac, asa ca am rontait un pumn de seminte crude de floarea soarelui, si gata, am pacalit creierul in prima zi, care e si cea mai dificila
Oricum, si intr-o zi obisnuita, nu de cruditati, nu mai mananc nimic dupa ora 6 seara.
O sa va tin la curent cu progresele, o sama cantaresc din trei in trei zile, asa ca..va salut si va urez numai "succese".Bafta!
Buna si bine ai venit printre noi
Ceaiul verde este foarte bun, si eu de dimineata beau ceai verde, apoi pe parcursul zilei, dar ma opresc pe la 6 seara, ca daca il beau seara nu mai dorm, la mine actioneaza ca si cafeaua

Legta de otet, nu te doare stomacul de la otet?

Esti demult in Italia?
Iti place acolo?

Legat de viata sedentara, daca tot esti singura acasa, de ce nu iti pui niste filmulete de aerobic sau tae-bo, si faci putina miscare acasa
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii