View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 26 oct 2011, 19:10:33
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.609
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 868 ori in 497 mesaje
Implicit Re: Covrigi cu susan si mac

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Ataşament 8916Ataşament 8917

Ingrediente:
  • faina - 500 gr
  • un ou
  • sare
  • susan
  • mac
  • drojdie - daca puneti de aceea poaspata, atunci cam 25 gr. eu am pus la pliculet , deci 1 plic de 7 gr. (cele la plic sunt diferite asa ca e bine sa urmati instructiunile de pe pliculet)
  • ulei de masline - jumate de pahar din acela micut, de plastic. puteti folosi si ulei de floarea soarelui la mine a fost 30 ml
  • lapte , 250 ml
  • unt (nu este obligatoriu) , 30-40 gr.

Se cerne faina, se face o adancitura iar acolo in mijloc se pune drojdia dizolvata in putina apa calduta, apoi laptele caldut in care am topit untul si o lingura de sare. se framanta un aluat elastic.
Se adauga uleiul apoi se framanta bine pana nu se mai lipseste deloc de maini. si se las la dospit la loc cadut pana creste vizibil coca
Dupa ce s-a dospit aluatul, modelam covrigii cum vrem. rotunzi, in opturi, impletiti, subtiri, mai grosuti, etc..

Ii lasam la dospit inca 10-15 minute asa modelati.
Intre timp punem o oala cu apa la fiert si pe rand oparim covrigii cate 1-2 minute fiecare.
Apoi ii asezam in tava, cu hartie de copt dedesubt. ungem cuvrigii cu ou, cu ajutorul unei pensule, prasaram cu sare, apoi susan si mac, dupa preferinta.
se da la cuptor cam 20-25 min pana se rumenesc. daca e nevoie ii intoarcem pe partea cealalta. eu nu i-am intors.
Si uite asa...am facut eu covrigi in Italia
Yummy, ce bine arata, imi ploua in gura
O sa fac si eu, dar cand ajung la mentinere
Pup
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2417 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat