View Single Post
  #20000 (permalink)  
Vechi 07 dec 2014, 18:38:59
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.780
Aprecieri acordate: 5.352
Am fost apreciat(a) de 11.445 ori in 5.320 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

laura, miha, ca v-am ramas datoare cu un raspunsȘ fiica mea (2 ani si 3 luni) a reactionat mai bine decat credeam la venirea lui bebe.. toata sarcina am incercat sa-i spun, sa-i explic, etc, iar in saptamana dinaintea nasterii i-am zis ca ma duc la spital sa-l scoata dnul dr pe bebe si o sa-l aduc acasa si o sa-i aduc si ei un ciciobello. asa ca at cand am venit de la spital a fost atat de incantata si ocupata cu jucaria ca bebe a cam fost pe planul doi in primele zile...asa ca incet-incet, pe masura ce s-a plictisit de ciciobello s-a obisnuit cu prezenta lui bebe. ma striga daca vede ca plange, sa ma duc sa-l iau in brate, sa-i dau sa pape, a inteles ca ea nu are voie sa puna mana pe el daca nu sunt si eu, ca bebe papa doar laptic de la mami, ma ajuta cand il schimb, imi aduce pampers si il duce pe celalalt la gunoi, etc... ii da pupic dc plange, il mangaie pe burtica, dar doar daca sunt si eu prezenta. in primele zile parca a fost putin mai maraita decat de obicei, dar si-a revenit si acum e chiar mai cuminte ca inainte, a inteles chiar si ca nu trebuie sa tipe (aveam o mare problema ca vorbea f tare si tipa din orice) ca se trez bebe si tre sa stea mami cu el si nu ma mai pot juca cu ea.. avem si momentele noastre zilnice in odua, prefer sa o culc uneori mai tarziu decat de obicei doar ca sa pot sa stau cu ea sa citim o carticica-ceva, dupa ce adoarme bebe. nu reusesc mereu, dar una peste alta vad ca s-a adaptat f bine si nu avem probleme.
pe bebe l-am scos afara sambata treecuta cate 5-10-15 min la pranz cand dormea cea mica, iar dupa asta i-am scos pe amandoi cate 20-30 min zilnic, mai putin azi ca a plouat. am fost si la kaufland/carrefour cu amandoi si vad ca m-am descurcat...mai greu cu traistele de cumparaturi. pe bebe il duc in wrap si ii place, e un pic de circ pana iesim din casa, dar ce putem face, e bine ca afara nu e inca ger, ca atunci nu o sa-l mai pot scoate pe bebe si o sa se cam supere cea mica sa stea numai in casa... eh, om vedea ce-o mai fi..
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 8 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
CCristina D (07 dec 2014), danyella2008 (07 dec 2014), Diana D (09 dec 2014), Gea (08 dec 2014), Laura (07 dec 2014), LOREDANA99 (08 dec 2014), Prapadeala (07 dec 2014), rainbow (09 dec 2014)