View Single Post
  #213 (permalink)  
Vechi 10 mai 2010, 14:34:16
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Claire35-Un nou mod de viata!!!

Iti calculez eu la unele daca vrei...nu cred ca e atat de important pe zi la ce ti-ai propus tu acum, cat e important la o masa cat e.

Cel mai bine ar fi sa stai sub 11 la o masa as zice eu si atunci mai poti sa combini.

Eu am luat asa...daca basmati are incarcatura 8/100 g...cat trebuie sa mananc ca sa ajung la maxim 11 si am facut regula de trei simpla:

100 g.....8
x g........10-11

x = 10*100/8 = 125 g de basmati la o masa (fara alti carbo, daca-s si altii, scade cantit. de basmati) [mai devreme am calculat la incarcatura de 11, de-asta iesea 135 g]

daca te uiti, 125 g sunt jumatate de cana...si daca tii minte Bilic la controlul portiilor retin ca la orez si d'astea da jumatate de cana...eu cred ca bate foarte mult cu cartea lu' Bilic treaba asta

ai putea sa-ti faci o lista de portii, gen:
basmati - 125 g
ovaz - 30 g
mango - 125 g
cirese - 250 g
capsuni - 500 g
pepene rosu - 165 g
pepene galben - 200 g
ananas - 165 g
banane - 70 g

Acuma cati carbo mananci pe zi in total e alta mancare de peste, eventual sa stai pe la 100 g carbo pe zi sau la un moment dat la 50-60 g...din cate stiu eu, daca am inteles corect, din coloana de carbo ai putea sa scazi coloana de fibre, ca fibrele stiu eu ca nu cresc glicemia si sa ramana doar 'zaharurile'.

Eu ti-am zis de asta pentru ca mi s-a parut ca vrei sa faci o trecere treptata...ca asa na, o perioada la final poti sa ajungi sa mananci numai 'berries' ca fructe si nimic din cereale daca vrei 'very low carb'.

Acuma cu combinatiile...e bine sa dai cati mai putini carbo insulinei produse la ingestia de proteine care o cresc..ca sa nu aiba asa mult ce duce in depozite.
Si sa mananci carbohidratii in special dimineata, max in prima parte a zilei, iar seara doar proteine si grasimi bune.