View Single Post
  #214 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 10:29:59
crissa08's Avatar
crissa08 crissa08 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mar 2010
Locaţie: Tg-Jiu, Romania
Vârsta: 56
Dieta: controlul portiilor
Date: 170cm, 103kg
Mesaje: 5.192
Aprecieri acordate: 194
Am fost apreciat(a) de 283 ori in 192 mesaje
Implicit Re: Jurnal loreda5 - drumul spre ”injumatatire”

Citat:
Anterior postat de loreda5 Vezi mesajul
Dragelor monti, am sa scriu cam ceea ce mananc de obicei si va rog sa ma corectati, daca e monti sau nu:
  1. cafea cu lapte praf sau lichid si zaharina
  2. wasa sau paine de secara cu iaurt (diferite concentratii de grasime) sau branza de vaci
  3. ciorba am sa reusesc sa o fac conforma, adica pun asa: ardei, ceapa, dovlecel, pastarnac, patrunjel, carne pui. Ou parca nu e voie...
  4. la felul 2 o sa fie mai greu, pot sa fac pui cu fasole verde, mazare?, cu sos de bulion si usturoi, vinete facute zacusca, conopida nu am mancat facuta mancare, salate de rosii, castraveti, ardei amestecate cu ton in suc propriu, telemea e voie?
  5. fructe:mere, pere, pomelo, grapefruit, mandarine, portocale, si mai verific lista...
  6. stiu ca nu am voie zahar, fasole uscata, paste, faina alba, paine alba, orez, morcov fiert, sunt mai multe dar pe astea le folosesc eu mai des
  7. bulion din comert? cred ca nu pun zahar in el...
  8. cerealele integrale, musli fara zahar sunt ok?cu ce fel de lapte se amesteca?
o sa mai fie de lucru la combinatii, parca pot amesteca pe cele cu ig mic cu cele cu ig mediu, dar nu pot amesteca 2 ci ig mediu. Cat de des mancam alimnte ci ig mediu?
Sper sa nu te/va supar cu atatea intrebari dar tare de folos mi-ar fi niste sfaturi.

Crissa, as indrazni prea mult sa te rog sa-mi comentezi (din punctul de vedere al lui Montignac) meniurile? Ca tot le postez zilnic pt concurs si asa poate ajung si eu experta in monti pana la Paste
Multumiri anticipate!
buna, nu prea am timp!
distractie placuta la petrecere, fara paine, suc...sa faci pauza intre mancare si dulciuri... si sa tzopai! Monti nu exclude viata sociala !Eu am mers pe la cununii, zile de nastere, etc!

-ramai la cafeaua simpla, fara nimic, in timp vei simti savoarea unei cafele bune si simple! la inceput fa-o mai slaba, sau renunta treptat la zaharina si lapte
-wassa daca nu au fibre 24% sa o papi cu lactate 0.1%, la fel painea de secara, eu am gasit la vel-pitar paine hipoglucidica la 2 lei/300g, o felie 16g
-wassa la mine sunt doar cu 16% fibre asa le mancam cu lactate 0.1 sau cu putin gem gen topoloveni, eu mi-am facut asta vara din prune, fara zahar

- ou in ciorba merge si la legume si la cea de carne, doar ca daca vrei sa ai acele cine glucidice pe care le recomanda M a fi macar 10 pe luna, atunci la supele de legume pt mese glucidice nu se pune ou pt ca ele devin PL, oul fiind un aliment Proteino-lipidic
- ciorbele conforme se fac cu legumele din care avem voie
- eu fac macar la 2 sapt ciorba de fasole uscata, dupa ce am inceput M m-am vindecat de colonul iritabil,
fasolea uscata o fierb bine si o frec cu putintel ulei si restul apa in care a fiert, o fac pasta si o pun in ardei, vara in rosii, sau o mananc si asa cu putina varza desarata sau cu castraveti acri pusi de mine fara adaos de zahar, uneori o fac ciorbita si cu si fara carne, sau iahnie
- bulion folosesc din comert, ca nu am apucat sa-mi fac!
-mi-am facut un ghiveci si zacusca conforme, cu f.putin ulei si nu cu ceapa calita ca imi face rau la stomac

- deocamdata sa mananci mai mult alimente cu ig mic, sunt destule, nu am avut o regula cu cat de des mancam pe cele cu ig mediu! ai sa vezi ca fasolea uscata alba intra la ig mic, iar mazarea la ig mediu, deci la fasole poti pune carne, mazarea eu o mananc fara carne, m-am obisnuit asa!
- din lista cu ig mediu nici acum nu prea folosesc, mi-a intrat in reflex, pastele din garu dur sau integrale le am destul de rar, nu ma omor dupa ele, orez nu am mancat deloc, fulgii de cereale nu ma incanta cine stie ce...

- cerealele integrale intra la ig mediu, cerelalele celelalte au ig mare, musli fara zahar tot la ig mediu
- cereale integrale, paine integrala merg cu lactate 0.1%, de preferabil dimineata, dar sa citesti etichetele, pe unele scrie integrale si au multe bazaconii

- o sa te obisnuiesti, macar scapi de calorii si gramaje, eu calculez pt concurs ca sa nu trag grupa in jos
- oricum alim cu ig mic au si calorii putine!!!
- nu o sa amesteci 2 cu ig mediu, ca nu te vad mancand orez cu paste, sau paste cu mazare, nu?

- singura problema pe care am avut-o, toamna- strugurii, ca sunt mancatoare de ei, dar am mancat si eu pana in pranz!!! si vara pepenele verde, pe care l-am limitat din drag de a slabi

- sti de ce se folosesc alim cu ig mic? ca sa nu ti se faca foame repede! cele cu ig mare antreneaza dupa aceea o foameteeeee

te pup
__________________

crissa08, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2276 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1760 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]