View Single Post
  #2318 (permalink)  
Vechi 04 oct 2013, 22:01:51
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Clubul sportaholicilor mai mult sau mai putini anonimi

Vin si eu aici sa imi pun un plan de bataie la cap. Eu sunt fan exercitii cu greutati, nu ma omor dupa cursurile de aerobic. De fapt, o perioada de timp le-am si evitat, mi se pareau topaiala inutila, mai bine faceam ex de forta si alergam decat sa topai 50 de min la aerobic. Acum mai fac si cursuri de aerobic pentru a varia, pentru ca sunt mai obosita de cand am un job si pentru ca mi-e frica sa nu ma accidentez.

Momentan antrenamentele mele seaxeaza pe Body Pump, care este un circuit cu haltera, in care iti antrenezi tot corpul, Cycling, care ma tine motivata 50 de min chiar si cand simt ca nu mai pot, Yoga si Pilates, pentru ca amandoua construiesc un copr armonios, maresc flexibilitatea si intaresc zona mediana. De fapt, Yoga este excelenta pentru tonifiere. Daca nu tii muschii abdominali si lombari incordati, la fel ca si toti muschii corpului, nu iti poti mentine pozitiile.

Primul obiectiv este sa imi cresc forta musculara in partea de sus. Vad ca de cand m-am reapucat sa lucrezi cu geutati am evoluat ft mult in zona picioalrelor si mult mai putin in partrea de sus. Recunosc ca abia acum cateva luni mi-am recapatat forta si mobilitatea in antebratul drept, dupa ce am facut ChaLean Extreme. Inainte de accident puteam face flotari in picioare. Momentan fac 20 in genunchi fara probleme, dar vreau sa fac flotari normale. Plus ca vreau sa capat mai multa forta in biceps si umeri si sa definesc tricepsul din nou.

Al 2-lea lucru pe care mi l-am impus este sa alerg. Urasc sa alerg, dar intotdeauan a dat rezultate. Si daca vreau cele mai bune rezultate, trebuie sa ies din zona mea de confort. Priumul pas a fost ca m-am apucat de cardio. Urmatorul este sa ma apuc sa alerg macar un mic HIIT de 20 de minute.

Al 3-lea obiectiv este cresterea progresiva a intensitatii antrenamentelor. Vreau sa urmaresc ft bine evolutia mea de la o saptamana la alta pentru a ajunge sa imi ating micile obiective pe care mi le stabilesc pe parcurs.

Cam atat momentan... Am scris ditai povestea. Si raportul pt azi: 50 de min de Body Pump, am crescut putin greutatea la picioare, de la 11 kg la 13,5 kg. Am reusit sa fac cateva flotari pt triceps. Aici sunt varza, recunosc.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui anqutz:
LOREDANA99 (04 oct 2013)